Omikron sa na Slovensku rozmáha, tvoriť má 61 % prípadov. Slovensko má jednu výhodu
- Výhodou Slovenska je, že len teraz vyšlo z vlny delta
- Generálny riaditeľ Unilabs Slovensko si myslí, že omikron zaútočí nárazovo
- Výhodou Slovenska je, že len teraz vyšlo z vlny delta
- Generálny riaditeľ Unilabs Slovensko si myslí, že omikron zaútočí nárazovo
Spoločnosť Unilabs Slovensko zorganizovala tlačovú besedu na tému Podiel omikronu na Slovensku a jeho sekvenovanie. Generálny riaditeľ spoločnosti Peter Lednický uviedol, že približne má omikron medzi nakazenými až 61 % zastúpenie.
Lednický zároveň dodal, že omikron má ľahší priebeh a nie je rizikovejší ako delta. Slovensko má tú výhodu, že z delta vlny vyšlo len teraz a mnohí Slováci si už koronavírusom prešli, vďaka čomu sa telo s ochorením zoznámilo. Problémom omikronu je, že ide o vysoko infekčné ochorenie, takže naraz ochorie mnoho ľudí.
Alfa a beta sa už neobjavujú
Na Slovensku je k dnešnému dňu sekvenáciou potvrdených celkovo 127 prípadov variantu omikron. 19. januára o tom informovala agentúra SITA s tým, že od decembra minulého roka nebol zaznamenaný jediný prípad variantu alfa a beta.
„Hoci predpokladáme, že stúpajúci trend výskytu variantu omikron potvrdia aj budúce výsledky sekvenácie vzoriek, z priebežných čiastkových výsledkov v tejto chvíli ešte nie je možné spoľahlivo stanoviť, či sa už variant omikron stal dominantným v tunajšej populácii. S určitosťou to budeme môcť potvrdiť až na základe výsledkov sekvenácie dostupných v najbližších dňoch či týždňoch,” uviedol hlavný hygienik Ján Mikas.
Mikas zároveň vysvetlil, ako sa z pozitívnych vzoriek cielene vyberajú vzorky na sekvenáciu podľa určených kritérií. Okrem pozitívnych vzoriek od osôb, ktoré prišli z rizikových krajín, sa sekvenujú pozitívne vzorky aj od kontaktov osôb, u ktorých bol potvrdený omikron.
Vyberajú sa tiež vzorky od osôb, ktoré boli vakcinované druhou dávkou, od osôb, ktoré majú reinfekciu vírusom SARS-CoV-2, ďalej od ľudí s atypickým priebehom ochorenia a dostatočné zastúpenie má aj náhodný výber vzoriek.
„V súčasnosti sa sekvenujú vzorky s dátumom odberu spred týždňa. Takýto časový odstup je nevyhnutným dôsledkom zložitej logistickej a technickej stránky celého procesu. Iba samotné potvrdenie pozitivity vzorky má časový limit 96 hodín, čas si žiada aj výber, zber a preprava vzoriek na sekvenovanie do laboratórií, spracovanie a príprava vzoriek na sekvenáciu, náročná bioinformatická analýza a interpretácia výsledkov,” vysvetlil Mikas.
Zároveň dodal, že Slovensko zaslalo viac ako 10-tisíc sekvenovaných genómov vírusu SARS-CoV-2 od infikovaných osôb do medzinárodnej sekvenčnej databázy European Nucleotide Archive (ENA), čím prispieva k medzinárodnému výskumu koronavírusových genómov. Slovensko je v rámci Európy šiestou najviac prispievajúcou krajinou.
Zdroje: Unilabs Slovensko, SITA