Opičie kiahne sa objavili v Českej republike
- V utorok o tom informoval spravodajský portál Seznam Zprávy
- Informáciu im potvrdil infektológ Pavel Dlouhý
- V utorok o tom informoval spravodajský portál Seznam Zprávy
- Informáciu im potvrdil infektológ Pavel Dlouhý
V Česku potvrdili prvý prípad opičích kiahní. V utorok o tom informoval spravodajský portál Seznam Zprávy, ktorému to potvrdil infektológ Pavel Dlouhý z Českej lekárskej spoločnosti Jana Evangelistu Purkyňu (ČLS JEP).
„Môžem potvrdiť, že v Českej republike je preukázaný prvý prípad opičích kiahní,“ uviedol pre SZ Dlouhý. Podľa neho nákazu potvrdil aj český Štátny zdravotný ústav (SZÚ) a pacient sa nachádza v Ústrednej vojenskej nemocnici (ÚVN) v Prahe.
Opičie kiahne sa počas uplynulých týždňov objavili v niekoľkých európskych krajinách, ako i v Spojených štátoch, Austrálii a Kanade. Prvý prípad v utorok hlásilo aj Slovinsko.
Podľa Európskeho centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (ECDC) je riziko, že sa tento typ kiahní rozšíri medzi všeobecnú populáciu „veľmi nízke„, zostáva však vysoké pre určité skupiny obyvateľstva. Pravdepodobnosť rozšírenia tohto zriedkavého ochorenia prostredníctvom blízkeho kontaktu medzi osobami s viacerými sexuálnymi partnermi sa považuje za vysoké.
Prenos vírusu opičích kiahní z človeka na človeka sa dá zastaviť, hlási WHO
Ohniská opičích kiahní v neendemických krajinách sa dajú zvládnuť a prenos vírusu z človeka na človeka je možné zastaviť, uviedla v pondelok Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Informovala o tom agentúra AFP.
Doposiaľ bolo zaznamenaných menej než 200 potvrdených a predpokladaných prípadov tohto zriedkavého ochorenia, spresnila riaditeľka WHO pre infekčné choroby Maria Van Kerkhoveová.
„Toto je situácia, ktorá sa dá zvládnuť, najmä v krajinách, kde pozorujeme tieto epidémie, ku ktorým dochádza v celej Európe a tiež v Severnej Amerike,“ uviedla Van Kerkhoveová naživo na kanáloch zdravotníckej agentúry OSN na sociálnych sieťach.
„Chceme zastaviť prenos z človeka na človeka. Môžeme to urobiť v neendemických krajinách,“ spresnila.
K prenosu tohto ochorenia dochádza podľa nej prostredníctvom „úzkeho fyzického kontaktu: kontaktu koža na kožu“ a väčšina doteraz identifikovaných osôb nemala vážny priebeh choroby, cituje ju AFP.
Opičie kiahne sú známe už najmenej 40 rokov a niekoľko prípadov sa prostredníctvom cestujúcich z endemických regiónov objavilo za posledných päť rokov aj v Európe, uviedla Rosamund Lewisová z núdzového programu WHO pre kiahne.
„Toto je však prvýkrát, čo vidíme prípady v mnohých krajinách súčasne a u ľudí, ktorí necestovali do endemických oblastí v Afrike,“ upozornila a spomenula pritom Nigériu, Kamerun, Stredoafrickú republiku a Konžskú demokratickú republiku.
„Je to primárne v živočíšnej ríši v zalesnených oblastiach. Teraz to vidíme skôr v mestských oblastiach,“ dodala. Lewisová podľa AFP tiež uviedla, že zatiaľ nie je známe, či vírus zmutoval; vírusy zo širšej skupiny ortopoxvírusov však podľa nej „nemajú tendenciu mutovať a majú tendenciu byť pomerne stabilné“.
Čítajte viac z kategórie: Zo sveta
Zdroj: TASR