Pellegrini vyrukoval s menom svojho nástupcu, ak by sa stal prezidentom. Má 2 možnosti

  • Peter Pellegrini kandiduje na post prezidenta
  • Prezradil, kto by ho mohol nahradiť vo funkcii predsedu parlamentu
Peter Pellegrini, Denisa Saková, Richard Raši
TASR/AP
  • Peter Pellegrini kandiduje na post prezidenta
  • Prezradil, kto by ho mohol nahradiť vo funkcii predsedu parlamentu

Kto eventuálne mohol nahradiť Petra Pellegriniho (Hlas-SD)? Ak bude súčasný šéf parlamentu Pellegrini úspešný v prezidentských voľbách, na svoj doterajší post navrhne súčasnú ministerku hospodárstva Denisu Sakovú alebo ministra investícii, regionálneho rozvoja a informatizácie Richarda Rašiho.

Pellegrini navrhne Sakovú alebo Rašiho

Uviedol to v diskusnej relácii Téma spravodajskej televízie TA3. Ako doplnil, ide o dvoch podpredsedov strany Hlas-SD s najvyšším ziskom preferenčných hlasov v parlamentných voľbách, píše SITA.

„Neuvoľnili by post ministra v rámci koalície, tam by nastúpil znova nominant Hlasu,“ zdôraznil Pellegrini. Pokiaľ ide o prípadného nového predsedu strany Hlas-SD, podľa Pellegriniho by ním mal byť niekto z „top päťky strany“.

„Štyria podpredsedovia strany vrátane generálneho manažéra Matúša Šutaja Eštoka,“ doplnil líder Hlasu-SD.

Pellegrini
zdroj: TASR/Martin Baumann

Pellegrini a Korčok sú favoriti prezidentských volieb

Za horúcich kandidátov na post prezidenta sa podľa prieskumov aj odborníkov už dlhšie považujú exminister zahraničných vecí Ivan Korčok a predseda parlamentu Peter Pellegrini (Hlas-SD). 

Prezidentské voľby by začiatkom februára vyhral predseda Národnej rady SR a líder Hlasu-SD Peter Pellegrini. Druhý by skončil bývalý minister zahraničných vecí Ivan Korčok. Rovnaké poradie by mali v prvom aj druhom kole. Vyplýva to z prieskumu agentúry AKO pre reláciu Na hrane televízie Joj, konal sa od 5. do 12. februára na vzorke 1 000 respondentov, píše TASR.

Pellegrini by v prvom kole získal 39 percent hlasov voličov, Korčok by mal 37,2 percenta. V druhom kole by rovnako zvíťazil Pellegrini. Získal by 53,7 percenta hlasov. Korčok by mal 46,3 percenta hlasov.

V prvom kole by sa tretí umiestnil bývalý minister spravodlivosti Štefan Harabin (8,1 percenta). Nasledovali by Igor Matovič (4,8 percenta), bývalý diplomat Ján Kubiš (3,0 percenta), líder mimoparlamentnej Aliancie Krisztián Forró (2,4 percenta), predseda SNS Andrej Danko (2,1 percenta) a historik Patrik Dubovský (1,9 percenta). Pod jedno percento hlasov by mali šéf ĽSNS Marián Kotleba (0,9 percenta) a Milan Náhlik (0,6 percenta).

Mesežnikov: Jeho najväčšou nevýhodou je jeho predchádzajúce spojenie s Robertom Ficom

„Korčok a Pellegrini sú favoriti, myslím, že nikto tretí neprekvapí,“ uviedol nedávno pre Startitup politológ Tomáš Koziak.„Jeho výhoda spočíva v tom, že je predseda NR SR, to znamená, že bude viacej v médiách. No na druhej strane môže byť veľmi dôležité, ba až rozhodujúce to, akým spôsobom sa v polroku do volieb bude správať táto vláda,“ tvrdil expert.

Podľa odborníka sa „už ukazuje, že ak táto vláda bude prijímať nepopulárne opatrenia, resp. niektorí ministri či nominanti Hlasu sa budú správať tak, že to verejnosť vyhodnotí zle, tak to môže v konečnom dôsledku pripraviť Pellegriniho o víťazstvo“.

„Tu je veľmi dôležitá dynamika tých preferencií, ktorá bude závisieť vo veľkej miere aj od toho, akým spôsobom sa bude táto koalícia správať,“ dodal.

Politológ Grigorij Mesežnikov sa na vec díva o čosi inak. „Jeho najväčšou nevýhodou je jeho predchádzajúce spojenie s Robertom Ficom. Bol dlhé roky jeho lojálnym pobočníkom. Ďalšou nevýhodou môže byť to, ako sa zachoval po voľbách. Istú časť voličov vôbec nemusí presvedčiť,“ uzavrel expert.

Zdroje: SITA, TASR, Archív Startitup

Najnovšie videá

Trendové videá