Plynári preverujú stovky hlásení o podozrivom zápachu. V Karlovej Vsi odporúčajú nevetrať
- Bratislava sa potýka so zvláštnym zápachom
- Plynári ani hasiči nepoznajú príčinu
- Obyvateľom odporúčajú nevetrať

- Bratislava sa potýka so zvláštnym zápachom
- Plynári ani hasiči nepoznajú príčinu
- Obyvateľom odporúčajú nevetrať
Bratislava sa už niekoľko dní potýka so záhadným zápachom, ktorý znepokojuje jej obyvateľov. Podnety na nepríjemný zápach prichádzajú z viacerých mestských častí, pričom najviac sťažností zaznamenali v Karlovej Vsi, Novom Meste, Starom Meste, Rači, Kramároch a Lamači.
Mestská časť Karlová Ves dokonca odporučila obyvateľom dočasne nevetrať, kým odborníci nezistia presnú príčinu zápachu.
„Zaznamenali sme viaceré podnety obyvateľov o šíriacom sa plynovom zápachu na území Karlovej Vsi. Plynári preverujú každý podnet a odporúčajú obyvateľom, aby momentálne nevetrali,“ uviedla samospráva na sociálnej sieti.
Plynári preverujú stovky hlásení
Ako infromuje TASR, spoločnosť SPP – Distribúcia, ktorá má na starosti distribúciu zemného plynu, potvrdila, že v piatok preverovali približne sto hlásení o podozrivom zápachu v rôznych častiach Bratislavy.
Hovorca spoločnosti Milan Vanga však ubezpečil verejnosť, že zemný plyn nie je zdrojom problému. „Naši pracovníci od skorého rána meraniami preverujú prítomnosť zemného plynu vo všetkých hlásených lokalitách. Doposiaľ sa prítomnosť zemného plynu ani v jednej z kontrolovaných lokalít nepotvrdila,“ ozrejmil.
Podľa vyjadrenia odborníkov existuje možnosť, že zápach spôsobuje odorant, konkrétne tetrahydrotiofén (THT), ktorý sa bežne pridáva do zemného plynu na detekciu únikov.
Zápach nesúvisí s únikom chlóru
Vzhľadom na intenzitu zápachu sa špekulovalo, že by mohol súvisieť so stredajším únikom chlóru v priemyselnom areáli na Vajnorskej ulici. Hasiči však túto možnosť vylúčili, informujú tvnoviny.sk.
„Zápach šíriaci sa viacerými mestskými časťami hlavného mesta a udalosť v priemyselnom areáli, pri ktorej do ovzdušia unikol chlór, spolu nesúvisia,“ uviedol hovorca Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Bratislave Štefan Koči.
Pri incidente úniku chemickej látky v Novom Meste v stredu zasahovali hasiči aj polícia. Pri výkopových prácach v blízkosti chemického závodu unikla neznáma látka, pričom viacero osôb, ktoré s ňou prišli do kontaktu, muselo byť hospitalizovaných. Napriek tomu sa tento incident podľa odborníkov nezdá byť príčinou zápachu, ktorý sa v meste šíri už niekoľko dní.
Zdravie obyvateľov nie je ohrozené
Tlačový odbor Kancelárie ministra vnútra však ubezpečil verejnosť, že merania doteraz nepreukázali prítomnosť škodlivých látok v ovzduší a zdravie obyvateľov nie je ohrozené.
„Séria meraní počas niekoľkých dní nepreukázala škodlivosť látky spôsobujúcej zápach. Aj keď nejde o ohrozenie života a zdravia obyvateľov, hasiči spolu so zamestnancami odboru krízového riadenia Okresného úradu Bratislava a Kontrolného chemického laboratória civilnej ochrany Nitra naďalej vykonávajú merania na nahlásených miestach,“ uvádza ministerstvo v tlačovej správe, ktorú dostala redakcia Startitup.
Vyšetrovacie tímy sú zároveň v kontakte s mestom Bratislava a vymieňajú si údaje so Slovenským hydrometeorologickým ústavom (SHMÚ).
„Ohrozenie obyvateľov doteraz nepotvrdili merania záchranných zložiek ani údaje z varovnej siete kvality ovzdušia Slovenského hydrometeorologického ústavu,“ dodáva tlačový odbor.
Ministerstvo, rovnako ako odborníci, upozornilo, že zápach pravdepodobne pochádza z tetrahydrotiofénu (THT), ktorý je síce nepríjemný, ale zdraviu neškodný.
Na sociálnej sieti o tom informoval aj Jakub Mrva, ktorý sa po telefonáte s hasičmi dozvedel, že tí dnes vykonávali merania bežnými detekčnými prístrojmi na prítomnosť zemného plynu na rôznych adresách v Karlovej Vsi, Dúbravke, Novom Meste, Starom Meste a Rači.
Zápach bol cítiť, avšak prítomnosť palivového plynu (zemný plyn) nebola preukázaná. Meranie pokračovalo aj výkonnejším 3D skenerom. Ako však ďalej informoval Mrva, je pravdepodobné, že by mohlo ísť o odorant, ktorý sa pridáva do palivových plynov.
„Táto látka má silný a výrazný zápach, ktorý je stabilný a nie ľahko emitovaný. Po pridaní stopových množstiev tetrahydrotiofénu do palivového plynu, aj keď dochádza k úniku plynu, ľudia môžu rýchlo zistiť prítomnosť zápachu. A prijať včasné opatrenia, aby sa predišlo bezpečnostným nehodám,“ približuje Mrva.
Záhada pokračuje
Aj keď odborníci a úrady postupne vylučujú možné zdroje zápachu, jeho presná príčina zatiaľ nie je známa. Situáciu však naďalej sledujú plynári, hasiči aj SHMÚ, pričom verejnosť je vyzvaná na opatrnosť. Obyvatelia postihnutých častí Bratislavy by v prípade podozrenia na únik nebezpečných látok mali kontaktovať tiesňové linky 150 alebo 112.
Ministerstvo vnútra zároveň pripomenulo, že v tejto situácii platí, že zápach v ovzduší, ktorý neohrozuje život a zdravie obyvateľov, nie je dôvodom na vyhlásenie mimoriadnej situácie.
Správu budeme aktualizovať…
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: TASR, tvnoviny.sk, Facebook/JakubMrvaZaZelensiuBratislavu, TS