Polícia a SIS o bombových hrozbách v školách: Gašpar hovorí o zahraničnej stope

  • Polícia pátra po pôvode bombových hrozieb
  • Vyjadrenie námestníka SIS naznačilo, že za nimi môže stáť páchateľ zo zahraničia
Pavol Gašpar
Startitup
  • Polícia pátra po pôvode bombových hrozieb
  • Vyjadrenie námestníka SIS naznačilo, že za nimi môže stáť páchateľ zo zahraničia

Za bombovými hrozbami, ktoré v utorok 7. mája otriasli celým Slovenskom, mohla byť osoba alebo skupina pôsobiaca v zahraničí. Vyšetrovatelia po páchateľovi naďalej pátrajú a snažia sa ho identifikovať. Nemožno pritom v súčasnosti tvrdiť, že by za udalosťou stáli ruské alebo iné spravodajské služby, uviedol na rokovaní vlády námestník Slovenskej informačnej služby Pavol Gašpar.

Bezpečnostné zložky štátu k bombovým hrozbám vytvorili pracovné skupiny. Na Slovensku identifikovali takzvaných sekundárnych páchateľov. Tí sa prvotným aktom bombových hrozieb inšpirovali.

„Druhý páchateľ nie je taký opatrný, preto je ľahšie ho identifikovať a zadržať,“ podotkol Gašpar a policajný prezident Ľubomír Solák dodal, že polícia prípady naďalej vyšetruje.

„Intenzívne sa zaoberáme vyšetrovaním incidentov, čo sa týka bombových hrozieb. Boli spojené aj individuálne incidenty, kde už máme identifikovaných páchateľov a v zmysle trestného konania s nimi robíme úkony,“ povedal.

Na úrovni partnerských spravodajských služieb dochádza k výmene informácií aj v súvislosti s aktuálnymi prípadmi, prípadmi z minulosti a preventívne do budúcna, ako v takých veciach postupovať. Nejde podľa Gašpara len o hrozby na Slovensku, vyskytujú sa aj v zahraničí.

„Treba byť v strehu a monitorovať to. (…) Spoločnosť, v ktorej je strach, sa ľahšie ovláda. Možno aj toto je jeden z motívov, prečo sa niečo také dnes deje,“ uviedol.

Bombové hrozby

Ako sme ťa podrobne informovali, situácia sa začala 3. mája, keď viac ako 50 škôl v Bratislave a okolí obdržalo výhražný mail týkajúci sa výbušnín. V utorok 7. mája hrozby vyvrcholili naprieč celým Slovenskom.

Bezpečnostné zložky evidovali vyše 1 500 hlásení. Obdržali ich všetky stupne škôl. V stredu polícia uviedla, že školy už ďalšej hrozbe nečelia a nie sú v bezprostrednom ohrození. Preto nevyhnutne nepristúpili k ich zatvoreniu.

Polícia priniesla na tlačovej konferencii bližšie informácie ohľadne výhražných e-mailov. Správy obsahovali hrozby o umiestnení výbušnín v školských budovách a nákladných autách, pričom autor naznačil, že na tento deň čakal dlho.

„Policajný zbor urobil všetko pre to, aby bolo možné konštatovať, že žiadna bomba sa v budovách nenachádza. Zajtra môže už v poriadku prebiehať vyučovací proces,“ vyjadrila sa štátna tajomníčka Ministerstva vnútra Lucia Kurilovská.

„Prípad vyšetruje naďalej Národná kriminálna agentúra, po dohode s Krajskou prokuratúrou Bratislava, ako obzvlášť závažný zločin teroristického útoku. Páchateľovi za takýto skutok hrozí trest odňatia slobody na 20 až 25 rokov, prípadne doživotie,“ doplnila tajomníčka Ministerstva vnútra.

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroje: TASR, archív Startitup

Najnovšie videá

Trendové videá