Posielať Slovákov bojovať na Ukrajinu nie je cesta, tvrdí Naď
- V relácii Na telo PLUS sa Jaroslav Naď venoval ukrajinskému konfliktu
- Vyjadril sa k jadrovým zbraniam, utečencom, no aj k mierovým rokovaniam
- V relácii Na telo PLUS sa Jaroslav Naď venoval ukrajinskému konfliktu
- Vyjadril sa k jadrovým zbraniam, utečencom, no aj k mierovým rokovaniam
Hosťom dnešného Na telo PLUS s Michalom Kovačičom bol minister obrany Jaroslav Naď. V diskusii sa moderátor s ministrom venovali ukrajinskému konfliktu, ktorý prebieha už takmer týždeň. Naď v relácii uviedol, že vláda vedela už skôr o tom, že Rusko uvedie do pohotovosti jadrové zbrane, no verí, že nikomu nenapadne použiť ich. „Verím, že sa budú strániť použitiu týchto zbraní. To, čo robia, je už teraz za čiarou,“ skonštatoval.
Ďalej informoval o tom, že peniaze, ktoré Európska únia pre Ukrajinu vyčlenila, pôjdu na všetko, čo krajina potrebuje. „Ukrajinci žiadajú všetko, čo im môže pomôcť. Systém protivzdušnej obrany, munícia do delostrelectva a podobne,“ vyjadril sa s tým, že krajine pomáhajú aj omnoho väčšie krajiny ako Slovensko. „Budeme to robiť dovtedy, kým budeme vidieť, že to Ukrajina potrebuje,“ dodal.
„Celkovo ide o materiál, ktorý má hodnotu 4,5 milióna eur,“ povedal Naď. Dodal, že ak bude Slovensko môcť pomôcť znova, opäť tak urobí. „To, čo dnes sa deje na Ukrajine, je zápas Ukrajincov nie len za svoju krajinu, ale aj za budúcnosť celej Európy,“ vyhlásil minister 27. februára.
Naď sa vyjadril aj k mierovým rokovaniam. Bol vraj prekvapený, že si niekto myslel, že stretne ruský prezident s tým ukrajinským. „Čakal som, že to bude mať nižšiu úroveň, no dobrou správou je, že sa rokovalo viac ako 5 hodín a že sa dohodli, že sa stretnú opäť,“ tvrdí s tým, že pôvodne čakal, že rokovanie bude trvať približne 20 minút.
Utečencov bude pribúdať
„Môžem povedať, že sme prekročili hranicu 50-tisíc Ukrajincov, ktorí prišli na Slovensko,“ povedal s tým, že o týchto ľuďoch nie je známe, či v našej krajine ostávajú. Ubytovanie potrebuje približne 20 % utečencov, no väčšina z nich sa v utečeneckom tábore zdržiava iba jednu noc.
Naď ďalej podotkol, že Ukrajinci dlhšie čakajú na ukrajinskej strane hranice. U nás sú vraj procesy rýchle. Hoci na Slovensko prišlo pomerne vysoké množstvo ľudí, ich počet bude stále narastať. „Ani zďaleka nie sme na vrchole.“
V súčasnosti sa mnohí Slováci boja, že k bojom na Ukrajine sa budú musieť pripojiť. Mnohí však vyvíjajú iniciatívu a oni sami tam chcú ísť. Minister obrany vyzýva k opatrnosti, pripomenul, že Slovákom boj v cudzej krajine zakazuje zákon. Tento fakt včera pripomenul aj generálny prokurátor Maroš Žilinka.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Ukrajinci od nás stíhačky nechcú
Skôr, než začala relácia, Naď na sociálnej sieti reagoval na časté otázky týkajúce stíhačiek MIG-29. „Opakujem, že táto debata ani neprebehla, teda to Slovensko neplánuje. Navyše, Ukrajinci to od nás ani nežiadajú,“ vysvetlil v príspevku.
Zároveň dodal, že síce avizoval, že sa rokuje o možnosti zbavenia sa stíhačiek, no pokiaľ nie je vyrokované všetko, nie je vyrokované nič. Skonštatoval, že by bolo „extrémne nezodpovedné zbaviť sa prvku ochrany nášho vzdušného priestor bez toho, aby sme nemali adekvátnu náhradu“.
Slovákov v závere vyzval, aby dali priestor racionálnym rokovaniam a počúvali požiadavky Ukrajiny. „Ubezpečujem Vás, že ako vždy, aj v tejto téme Vás budem informovať, ak nastane aktualizačný moment,“ dodal.
Čítajte viac z kategórie: Politika
Zdroje: Na telo Plus, Facebook/Jaroslav Naď