Poslanci prelomili veto prezidentky, Matovičovi protiinflačný balíček prešiel
- Prezidentka Zuzana Čaputová vetovala schválený protiinflačný balíček
- Poslanci dnes hlasovali o tom, či jej veto prelomia
- Prezidentka Zuzana Čaputová vetovala schválený protiinflačný balíček
- Poslanci dnes hlasovali o tom, či jej veto prelomia
Politickú scénu rozdelil takzvaný protiinflačný balíček. Zdražovanie trápi všetkých Slovákov a poslanci sa už mesiace nevedia dohodnúť na forme pomoci.
Nakoniec sa im podarilo schváliť balík opatrení, nazývaný aj protiinflačný balíček. Prezidentka však časť z neho vrátila do parlamentu a poslanci práve dnes rozhodli o jeho osude. Podarilo sa im veto prezidentky prelomiť, zákon by tak mal vstúpiť do platnosti.
Zuzana Čaputová ale avizovala, že sa so zákonom obráti na Ústavný súd.
Výhrady mali okrem prezidentky aj poslanci za SaS, ktorí tvrdili, že by balík ohrozil hospodárenie samospráv. Prezidentka 7. júna oznámila, že vetuje tie časti zákona, ktoré majú nadobudnúť účinnosť od 1. januára budúceho roka.
Jej veto sa však tak netýka okamžitej pomoci rodinám od júla tohto roka. Ak parlament jej veto prelomí, prezidentka sa chce obrátiť sa na Ústavný súd SR s otázkou, či proces schvaľovania tohto zákona bol v súlade s Ústavou SR.
Hlasovanie poslancov
Národná rada SR v stredu prelomila veto prezidentky SR Zuzany Čaputovej k zákonu o financovaní voľného času dieťaťa. Poslanci tak nevyhoveli jej pripomienkam, aby sa zo zákona vypustili ustanovenia účinné až od 1. januára budúceho roka. Prorodinný balík sa tak zavedie v plnej miere, ako ho navrhoval minister financií Igor Matovič (OĽaNO).
Za akceptovanie pripomienok prezidentky SR hlasovalo 68 poslancov, proti bolo 41 poslancov a 29 zákonodarcov sa hlasovania zdržalo. Za zákon v pôvodnom znení, teda bez zohľadnenia pripomienok hlavy štátu, následne hlasovalo 77 poslancov, proti bolo 25 zákonodarcov a 39 poslancov sa hlasovania zdržalo. Na prelomenie veta bolo potrebných najmenej 76 poslancov, teda nadpolovičná väčšina všetkých poslancov.
Za prelomenie veta prezidentky hlasovali poslanci za hnutie OĽaNO okrem poslanca Vladimíra Zajačika, všetci poslanci za hnutie Sme rodina, nezaradení poslanci za stranu Kotlebovci-ĽSNS, aj nezaradení poslanci Romana Tabák, Ján Krošlák, Ján Mičovský a Martin Čepček. Poslanci strany Za ľudí Juraj Šeliga, Jana Žitňanská, Miriam Šuteková a Alexandra Pivková sa zdržali, poslanci za stranu Sloboda a Solidarita boli proti.
Minister financií a predseda hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igor Matovič sa na sociálnej sieti poďakoval za prijatie zákona o financovaní voľného času dieťaťa, známy ako prorodinný balík. „Ďakujem, že ste sa modlili, prosili, palce držali, lobovali. Veľká vec sa podarila,“ uviedol Matovič.
Na svojej sociálnej sieti sa vyjadril aj premiér Eduard Heger (OĽaNO), ktorý ocenil, že strana Sloboda a Solidarita (SaS) balíček nevetovala.
„Viac by ma však potešilo, keby sa zaňho postavila celá koalícia už od začiatku. Je to pre nás poučenie, že do hľadania spoločných riešení musíme investovať viac energie a vzájomnej empatie. Pre stabilitu koalície je dôležité, že najväčší poslanecký klub OĽaNO nakoniec zostal jednotný. Poctivou diskusiou sa naše názory priblížili a rodiny sú bližšie k významnej pomoci štátu aj od budúceho roka,“ uviedol premiér.
Niektorí jej veto podporovali
Prezidentka Zuzana Čaputová svojím rozhodnutím vrátiť časť miliardového protiinflačného balíčka parlamentu ukázala okrem rozumného úsudku aj odvahu zastať sa verejného záujmu, uviedol vo svojom profile na sociálnej sieti predseda mimoparlamentného Progresívneho Slovenska (PS) Michal Šimečka.
Balíček ministra financií Igora Matoviča (OĽaNO) za vyše miliardy eur ročne považuje za megalomanský nápad, ktorý zadlží občanov Slovenska na generácie dopredu, zlikviduje samosprávy a vôbec nepomôže státisícom ľudí, ktorí trpia dôsledkami inflácie.
„Ľudia na Slovensku potrebujú skutočnú pomoc pred rastúcimi cenami, nie nedomyslené nápady, akými sú napríklad stovky miliónov na krúžky. Pani prezidentka je dlhodobo nepriateľkou číslo jedna pre Roberta Fica. Po dnešnom rozhodnutí sa ňou nepochybne stane aj pre Igora Matoviča. Práve Fico s Matovičom škodia slovenskej politike najviac, preto by sa teraz mali slušní a rozumní ľudia prezidentky zastať,“ vyhlásil Šimečka.
Minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) apeloval na koaličných poslancov, aby nehlasovali za protiinflačný balík. Podľa ministra by opatrenia spôsobili zvýšené náklady na chod samospráv. Informoval o tom Richard Sulík na tlačovej konferencii.
„Chceme vyzvať poslancov z hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti a poslancov hnutia Sme rodina, aby dobre zvážili, ako budú hlasovať pri pravdepodobne zajtrajšom prelamovaní veta pani prezidentky. Všetci vieme, že tento balík v rozsahu 1,2 miliardy eur spraví obrovskú dieru do už aj tak deravých verejných financií, že je to hrubé znásilňovanie legislatívneho procesu, pričom časti tohto balíka sú zle nastavené alebo nefunkčné,“ uviedol Sulík.
Zle nastavený je podľa neho napríklad daňový bonus na dieťa, pretože ho budú dostávať aj bohaté či najbohatšie rodiny a málo prospeje chudobným rodinám. K tomuto záveru mala podľa neho dospieť už aj Rada pre rozpočtovú zodpovednosť.
Záťaž pre financie
Vývoj dlhu Slovenska bez započítania protiinflačného balíčka Národná banka Slovenska (NBS) nepovažuje za dramatický. Dlh klesá, no zostáva na hranici 60 % hrubého domáceho produktu (HDP).
Ak by sa však prijal prorodinný balíček v pôvodnom znení, mohlo by to podľa odhadov znamenať záťaž pre verejné financie od budúceho roka takmer jedno percento HDP.
„Prijatie takýchto opatrení bez finančného krytia bude znamenať záťaž pre verejné financie, to je úplne jasné,“ skonštatoval guvernér NBS Peter Kažimír.
To podľa neho hrozí, ak opatrenie nebude kryté napríklad ďalšími konkrétnejšími krokmi v oblasti daňovej politiky. „Alebo ak bude šťastie priať, tak sú tu nadpríjmy, ktoré by mohli toto riziko znižovať,“ povedal Kažimír.
Podľa neho je legitímne diskutovať o podobe takýchto opatrení. „Ja môžem vnímať tento mix, ktorý je na stole, ako jeden z typov sociálnej politiky, pre ktorý sa tá ktorá vládna väčšina rozhodla,“ uzavrel Kažimír.
Prezidentka SR Zuzana Čaputová vrátila do parlamentu na opätovné prerokovanie materiál o protiinflačnom balíčku, vetovala však len vybrané časti zákona. Ak parlament jej veto prelomí, plánuje sa obrátiť na Ústavný súd SR s otázkou, či proces schvaľovania tohto zákona bol v súlade s Ústavou SR. O osude prorodinného balíčka by mal parlament rozhodnúť v utorok alebo v stredu.
Prezidentka SR Zuzana Čaputová vrátila parlamentu na opätovné prerokovanie zákon o financovaní voľného času dieťaťa. Vetuje tie časti zákona, ktoré majú nadobudnúť účinnosť od 1. januára budúceho roka.
Jej veto sa tak netýka okamžitej pomoci rodinám od júla tohto roka. Ak parlament jej veto prelomí, obráti sa na Ústavný súd SR s otázkou, či proces schvaľovania tohto zákona bol v súlade s Ústavou SR. Hlava štátu o tom informovala vo svojom verejnom vyhlásení.
Hrozby pre samosprávy
Rozhodnutie poslancov Národnej rady (NR) SR berie Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) na vedomie s tým, že už pomerne krátky čas v realite ukáže, že jeho výhrady a riziká neboli strašením, ale hrozbami, ktoré takto parlament uvalil na mestá, obce aj samosprávne kraje. Pre TASR to uviedol ústredný riaditeľ Kancelárie ZMOS-u Michal Kaliňák.
„Parlamentná väčšina zároveň ukázala, že dodržiavanie legislatívneho procesu a ekonomická predvídateľnosť pre ňu nie sú dôležité,“ dodal.
Je presvedčený, že primátori a starostovia v parlamente, ktorí asistovali prelomeniu veta prezidentky Zuzany Čaputovej, vytvorili poriadne problémy svojim vlastným samosprávam a tiež všetkým ostatným. „Očakávame, že prezidentka sa obráti na Ústavný súd SR a práve jeho verdikt dá tiež vysvedčenie parlamentu,“ povedal Kaliňák.
Väčšina parlamentu sa podľa ZMOS-u stredajším rozhodnutím obrátila chrbtom samosprávam, ale aj skupine sociálnych partnerov. „Svojím hlasovaním dali najavo, že im nezáleží na argumentoch tých, čo tvoria ekonomické hodnoty, obhajujú práva zamestnancov a tiež samospráv, ktoré robia všetko pre dostupnosť služieb a obslužnosť územia,“ vysvetlil.
Nová hnedá koalícia
V parlamente sa dnes zrodila nová hnedá koalícia OĽaNO, Sme rodina a Kotlebovej ĽSNS, vyhlásil predseda hnutia Progresívne Slovensko (PS) a podpredseda Európskeho parlamentu Michal Šimečka. Reagoval tak na dnešné prelomenia veta prezidentky, čím poslanci a poslankyne OĽaNO, Sme rodina a ĽSNS schválili takzvaný Matovičov balíček.
Ako upozornil, tentokrát sa už hlasujúci nemôžu vyhovárať, že zákon by prešiel aj bez fašistov. V tlačovej správe o tom informoval hovorca PS Radovan Choleva.
„Do dnešného dňa bolo nepredstaviteľné, že fašisti budú mať rozhodujúci hlas v takej závažnej legislatíve. Všetci poslanci a poslankyne tejto hnedej koalície dopredu vedeli, že prekračujú hranicu a umožňujú ďalšiu legitimizáciu fašistov, okrem tej, čo predviedol Matovič rokovaním s nimi,” vyhlásil Šimečka.
PS poukazuje najmä na neadresnosť balíčka a spôsob, akým bol prijatý, považuje za znásilnenie legislatívneho procesu.
„Megalomanský nápad Igora Matoviča zatne do štátneho rozpočtu sekeru vo výške 1,2 miliardy. Bude veľmi ťažké ju niekedy vytiahnuť. Tento populizmus ničí spoločnosť podobne ako korupcia, deformuje verejnú debatu a zaťažuje budúce generácie. Ohrozuje fungovanie žúp, miest a obcí a ponecháva väčšinu ľudí postihnutým zdražovaním vlastne bez pomoci,” upozornil predseda PS.
Trpké víťazstvo
Temná koalícia je definitívne realitou. Na tlačovej konferencií po opätovnom schválení zákona o voľnom čase dieťaťa, známom ako prorodinný balík to vyhlásil predseda strany Hlas – sociálna demokracia (Hlas-SD) Peter Pellegrini.
Ako dodal, dnešné kľúčové hlasovanie prebehlo bez koaličného partnera strany Sloboda a Solidarity (SaS), bez podpory poslancov hnutia Za ľudí, ale zato s hlasmi fašistov. „Toto je a bude zapísané ako trpké víťazstvo Igora Matoviča nad poslednými zvyškami zdravého rozumu,“ skonštatoval.
Pellegrini uviedol, že minister financií Matovič (OĽaNO) rozdeľuje spoločnosť a vnáša do nej vymyslený konflikt, kto je za a kto proti rodine. Pre pomoc občanom sa podľa šéfa Hlasu-SD neurobilo dnešným hlasovaním vôbec nič. Upozornil, že občania čelia desať mesiacov bezprecedentnému zvyšovaniu cien.
Pripomenul návrhy Hlasu-SD o dočasnom znížení spotrebnej dane z pohonných hmôt, o zaslaní šekov 100 alebo 200 eur do každej domácnosti či o znižovaní DPH na základné potraviny. Pellegrini vyhlásil, že Hlas-SD podporuje všetky rodiny, aj tie, ktoré nemajú deti alebo sa starajú o seniorov.
Líder Hlasu-SD povedal, že minister Matovič sa „vykašľal“ na seniorov a radšej sa spriahol s fašistami. „Hlasovanie nebolo o tom, kto podporuje alebo nepodporuje rodiny. Bolo to hlasovanie, či ideme ratovať tento ťažko skúšaný národ,“ poznamenal Pellegrini a dodal, že efekt prijatého zákona nebude taký, aký si Matovič predstavoval.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy
Zdroje: SITA, TASR