Pred domom Maroša Žilinku je protest, polícia vyslala antikonfliktný tím

  • Ľudia prišli pred dom generálneho prokurátora
  • Na miesto sa dostavilo viacero policajných zložiek
Generálny prokurátor Maroš Žilinka
Generálny prokurátor Maroš Žilinka TASR/Martin Baumann
  • Ľudia prišli pred dom generálneho prokurátora
  • Na miesto sa dostavilo viacero policajných zložiek

17:50 Priebeh protestu bol pokojný

Protestu pred Žilinkovým domom sa zúčastnil aj výtvarník Peter Kalmus a spolu s ostatnými členmi protestu roztrhali fotografiu generálneho prokurátora Maroša Žilinku, správu doplnil portál Noviny.

Portál Noviny v priebehu dňa (4.12.) informovali, že pred domom generálneho prokurátora Maroša Žilinku protestuje niekoľko ľudí, ktorí sa pred jeho domom zišli, aby vyjadrili nesúhlas s jeho pôsobením na Generálnej prokuratúre.

Na miesto sa dostavilo viacero policajných zložiek a ako portál ďalej informuje, prítomný je aj antikonfliktný tím.

V dnešnej relácii Na telo priniesla Markíza aj prieskum dôveryhodnosti generálneho a špeciálneho prokuratúra, taktiež aj policajného prezidenta.

Ako z prieskumu vychádza, Marošovi Žilinkovi dôveruje 45 % ľudí, Danielovi Lipšicovi 29 % a Štefanovi Hamranovi 30 % z opýtaných.

a1
zdroj: Na Telo/TV Markíza

Podľa voličov jednotlivých strán Marošovi Žilinkovi najviac dôverujú voliči Smeru-SD, strany SaS, KDH, Sme Rodina, Hlas-SD na rovnako s Republikou, predposlední sú voliči hnutia OĽANO a nakoniec PS.

a2
zdroj: Na Telo/TV Markíza

Kauza Súmrak

Generálna prokuratúra zvolala na utorok 29. novembra tlačovú konferenciu, kde generálny prokurátor Maroš Žilinka hneď v úvode ozrejmil, že sa ide zaoberať obvinením v kauze Súmrak. „V danom prípade bolo konštatované porušenie zákona v neprospech obvinených,“ vyhlásil.

V kauze Súmrak boli trestne stíhané štyri osoby, vrátane Roberta Kaliňáka, Tibora Gašpara a Norberta Bödöra. Podľa Žilinku bol vo veci porušený trestný poriadok. Všetci treste stíhaní žiadali nielen o zrušenie obvinenia, ale aj celého vyšetrovania. Generálny prokurátor im prostredníctvom svojho zástupcu vyhovel.  

Prvý námestník Jozef Kandera rozhodol tak, že zrušil právoplatné uznesenie o vznesení obvinenia z 3. augusta 2022, ako aj konanie, ktoré mu predchádzalo. A to vo všetkých troch bodoch.

V kauze Súmrak bol predseda strany Smer-SD Robert Fico stíhaný aj za to, že mal získavať informácie na diskreditáciu politických oponentov, napríklad Igora Matoviča alebo Andreja Kisku. Smeru ich mal vyzradiť obvinený exriaditeľ finančnej správy František Imrecze, taktiež aj exšéf kriminálneho úradu Ľudovít Makó.

Podľa generálnej prokuratúry žiaden z obvinených v kauze Súmrak nepôsobil na inštitúcii, ktorá by sa zaoberala spravovaním daní.

„Skutok, tak ako je vymedzený v skutkovej vete v bode dva, je vymedzený nedostatočne, nakoľko z neho nie je zrejmé, aké konkrétne informácie a ktorého konkrétne daňového subjektu mali byť vyzvedané a následne vyzradené, pričom ide o podstatné skutkové okolnosti.“

Žilinka hovorí, že je očierňovaný

Generálna prokuratúra SR je apolitický orgán, no aj orgány prokuratúry sú prakticky permanentne vťahované do politických súbojov, povedal v októbri na tlačovom vyhlásení generálny prokurátor SR Maroš Žilinka.

„Osoba generálneho prokurátora je permanentne dehonestovaná, očierňovaná a v očiach verejnosti vyvolávajúca dojem, že zo strany generálneho prokurátora dochádza k porušovaniu zákona,“ tvrdí Žilinka.

Ďalej dodal, že už pomerne dlhú dobu čelí atakom, ktoré v poslednej dobe gradujú. „Som obviňovaný z toho, že som zdieľal nejaký status, hoax. Taktiež, že som šíriteľ proruskej propagandy. Tieto tvrdenia považujem za čisto politické a neobjektívne,“ dodal generálny prokurátor.

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroj: Noviny.sk

Najnovšie videá

Trendové videá