AKTUÁLNE: Prezidentka podpísala zmenu Ústavy SR, otvorila dvere predčasným voľbám

  • Prinášame priamy prenos z hlasovania o zmene Ústavy
  • Prezidentka aj premiér veria, že sa zmenu podarí odsúhlasiť
Prezidentka Zuzana Čaputová
Prezidentka Zuzana Čaputová TASR/Pavol Zachar
  • Prinášame priamy prenos z hlasovania o zmene Ústavy
  • Prezidentka aj premiér veria, že sa zmenu podarí odsúhlasiť

Dnes schválili poslanci Národnej rady (NR) SR změnu Ústavy SR v súvislosti s predčasnými voľbami. Za zmenu bolo celkom 92 poslancov z prítomných 147 a proti hlasovalo 44.

V tejto súvislosti podpísala prezidentka Zuzana Čaputová schválenú zmenu Ústavy SR. TASR o tom informoval hovorca hlavy štátu Martin Strižinec.

Skrátiť volebné obdobie parlamentu bude podľa novely možné uznesením, na ktorého schválenie bude potrebných aspoň 90 hlasov poslancov. Zákonodarcovia zmenu schválili v stredu.

Poslanci rokovali o zmene ústavy po tom, ako v závere minulého roka parlament vyslovil nedôveru vláde Eduarda Hegera (OĽANO). Predstavitelia bývalej štvorkoalície sa už dohodli aj na možnom termíne predčasných volieb 30. septembra. Na skrátenie volebného obdobia parlamentu bolo však podľa nálezu Ústavného súdu SR potrebné upraviť ústavu, aby bol takýto krok ústavne konformný.

Ústava úspešne zmenená

Pozmeňujúci návrh Márie Kolíkovej poslanci schválili 92 hlasmi. Súčasťou jej pozmeňujúceho návrhu je aj ukotvenie volebného systému do ústavy. Na jeho zmenu by teda bolo potrebných 90 hlasov poslancov namiesto súčasných 76. Návrh obsahuje princíp pomerného zastúpenia a jedného volebného obvodu.

Po tom, ako bolo jasné, že premiér Heger nedostane dostatočnú podporu na vytvorenie novej „76-ky“, ostáva vláde len rokovanie o predčasných voľbách a v tejto súvislosti aj o zmene Ústavy Slovenskej republiky. Bývalé koaličné strany sa na všetkom dohodli v nedeľu (22. 1.), oznámil predseda vlády. Termín predčasných volieb by mal byť 30. septembra.

Už včera (24. 1.) parlament rokoval o novele Ústavy. Premiér Heger predpokladá, že dohodnutá zmena by sa mohla odsúhlasiť hneď po prerokovaní v parlamente. Z návrhu bývalej štvorkoalície vyplýva, že volebné obdobie by sa malo dať skrátiť schválením ústavného zákona alebo uznesením.

Poslanci Hlasu a Smeru požadujú, aby bolo možné skrátiť volebné obdobie parlamentu aj referendom. Prezidentka SR Zuzana Čaputová verí, že poslancom Národnej rady SR sa podarí schváliť zmenu Ústavy SR v súvislosti s predčasnými voľbami. Informuje o tom agentúra TASR.

Pozmeňujúci návrh nebol schválený

Podpredseda strany Za ľudí a nezaradený poslanec Národnej rady (NR) SR Juraj Šeliga taktiež predložil pozmeňujúci návrh k novele Ústavy SR týkajúcej sa predčasných volieb. Svojím návrhom chce zvýšiť ústavnoprávnu ochranu Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) a Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) tak, že ich existencia bude explicitne zakotvená v ústave.

Ak nebudeme bojovať o tieto inštitúcie, je vysoká šanca, že budú zrušené,“ tvrdí Šeliga. Vyzval poslancov, aby jeho návrh podporili. „Ak nič nemáte proti ÚŠP a ŠTS, ak sa nebojíte vyšetrovaní, nemôžete mať problém to podporiť,“ dodal.

Pozmeňujúcim návrhom sa mala tiež stanoviť explicitná vecná pôsobnosť ÚŠP. Opisoval ju ako vykonávanie trestnoprávnej pôsobnosti v oblasti výkonu dozoru nad vyšetrovaním trestných činov korupcie, trestných činov spáchaných verejnými činiteľmi a trestnej činnosti, pri ktorej dochádza k zneužitiu verejných prostriedkov.

Počas dnešnej schôdze parlamentu však poslanci neprijali Šeligov pozmeňujúci návrh.

Termín predčasných volieb sa ešte len schváli

O uznesení, ktorým sa má skrátiť volebné obdobie parlamentu, majú poslanci Národnej rady (NR) SR rokovať vo štvrtok (26. 1.). Informoval o tom v pléne NR SR predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina). Uznesením sa má určiť termín predčasných parlamentných volieb. Strany bývalej koalície sa dohodli, že by mali byť 30. septembra.

Vo štvrtok o 10:00 by mali poslanci zaradiť do programu schôdze návrh uznesenia. Hlasovať o ňom by sa mohlo podľa Kollára v utorok (31. 1.). Parlament v stredu schválil zmenu Ústavy SR v súvislosti s predčasnými voľbami. Skrátiť volebné obdobie parlamentu bude možné uznesením, na ktorého schválenie bude potrebných aspoň 90 hlasov poslancov.

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Trendové videá