Richard Sulík: Som pripravený podať v pondelok demisiu, strana SaS odíde z vlády aj z koalície
- Richard Sulík chce v pondelok podať demisiu
- Demisiu podajú všetci ministri SaS
- Strana chce vypovedať koaličnú zmluvu
- Richard Sulík chce v pondelok podať demisiu
- Demisiu podajú všetci ministri SaS
- Strana chce vypovedať koaličnú zmluvu
Aktualizované o 13:55, Richard Sulík je v pondelok pripravený podať demisiu
„Ako som avizoval, ministri SaS podávajú v budúcom týždni demisiu pani prezidentke. Vidím to tak, že k tomu dôjde. Do 24. marca podáme demisiu všetci z SaS, neviem však, či postupne, alebo spolu,“ vraví Richard Sulík, ktorý odmieta znášať spoluzodpovednosť za kroky, ktoré aktuálna vláda robí.
Šanca na záchranu vládu existuje, no je mizivá
Podľa Sulíka ešte existuje šanca, že ministri SaS neodstúpia, no reálne to nevidí. Premiér Igor Matovič by musel odstúpiť, aby sa tak nestalo. „My sme do toho dátumu pripravení rokovať a rekonštruovať vládu, no viac, ako pripravení byť nevieme,“ dodáva Sulík. Vláde vytýka spôsob komunikácie a počínania v pandémii.
Odchodom ministrov strany SaS odíde táto strana aj z koalície a vypovedá koaličnú zmluvu. „Sme pripravení hľadať akýkoľvek kompromis, no nie sme ochotní byť vo vláde s Igorom Matovičom.“
https://www.startitup.sk/kotlebovci-chceli-pocas-vladnej-krizy-v-tichosti-prepasovat-homofobny-zakon-rovno-do-ustavy/
Podľa ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej (Za ľudí) je pravdepodobné, že vláda dnes rokovala naposledy v súčasnom zložení. Uviedla to po rokovaní vlády. Ako ďalej vysvetlila, s ohľadom na vývoj udalostí sa jej javí, že zloženie členov vlády asi nebude totožné. Zároveň dodala, že si nevie predstaviť koalíciu bez strany Sloboda a Solidarita (SaS), dopĺňa SITA.
Veronika Remišová následne dodala, že ak nenastanú požadované personálne zmeny a Igor Matovič neodstúpi, koaličnú zmluvu vypovie aj strana Za ľudí. Stále však verí v rekonštrukciu vlády.
K pripravovanej aplikácii e-karanétna, ktorú pred časom SaS navrhla, sa Sulík vyjaril, že je jej vývoj pozastavený, tento problém mal však vyriešiť minister zdravotníctva už dávno. „Minister zdravotníctva zanedbal svoje domáce úlohy. Keďže toto bol môj posledný deň na vláde, tak je celá E-karanténa prerušená,“ dodáva Richard Sulík.
Prezidentka prijala demisiu Milana Krajniaka
Prezidentka SR Zuzana Čaputová medzitým prijala demisiu ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Milana Krajniaka (Sme rodina). Rezort bude dočasne viesť minister dopravy Andrej Doležal (nominant Sme rodina). Krajniak oznámil svoj koniec vo funkcii v pondelok (15. 3.), prezidentku požiadal o uvoľnenie z funkcie v čo najkratšom čase. Svoje rozhodnutie označil za krok, ktorý má demonštrovať snahu Sme rodina o čo najskoršie ukončenie koaličnej krízy.
Predĺženie núdzového stavu
Richard Sulík ďalej informoval, že vláda odsúhlasila predĺženie núdzového stavu, ktorý mal pôvodne trvať do piatka 19. marca. Dodal, že potvrdiť ho musia aj poslanci Národnej rady SR (NR SR). Vládny kabinet na rokovaní v piatok 5. februára predĺžil núdzový stav do piatka 19. marca. Ten sa totiž predlžoval od pondelka 8. februára na 40 dní. Kabinetu však podľa schválenej legislatívy musia tento krok ešte potvrdiť členovia zákonodarného zboru, teda poslanci NR SR, a to do 20 dní od jeho predĺženia, informuje SITA.
Poslanci ešte v piatok 26. februára 83 hlasmi odsúhlasili predĺženie núdzového stavu. Ak by sa nepredĺži, skončil by aj zákaz vychádzania. Núdzový stav by mal byť predovšetkým využitý na ukladanie pracovnej povinnosti na zaistenie zdravotnej starostlivosti či na reprofilizácie nemocníc z dôvodu potreby iného druhu lôžok. Tiež na prijatie obmedzenia slobody pohybu a pobytu zákazom vychádzania. Dôvodom je obmedzenie mobility, a tým pádom aj sociálnych kontaktov, čo vláda považuje za jeden z najúčinnejších spôsobov obmedzenia šírenia ochorenia COVID-19.
Správu aktualizujeme.
Čítajte viac z kategórie: Politika
Zdroje: TK, SITA