AKTUÁLNE: Rokovanie vlády sa skončilo. Krajčí konečne oznámil, či bude celoplošné testovanie
- Rokovanie vlády sa začalo dnes o 15:00
- Tentokrát prebehlo online
- Rokovanie vlády sa začalo dnes o 15:00
- Tentokrát prebehlo online
Dnes o 15-tej hodine sa začalo rokovanie vlády, na ktorého koniec čakalo celé Slovensko. Predpokladom totiž bolo, že po jeho ukončení sa konečne dozvieme, či budúci víkend budeme musieť zúčastniť celoplošného testovania.
Skutočne sa tak stalo, a po ukončení rokovania pred kamery predstúpil Marek Krajčí. Hneď v úvode poznamenal, že situácia je na Slovensku veľmi vážna, a podľa COVID semaforu je celé Slovensko v čiernej, teda najviac ohrozonej zóne.
Zdôraznil, že aj kvôli otvoreniu škôl, ale i ďalších prevádzok sa potrebujeme dostať aspoň do červenej zóny. Na základe toho sa vláda rozhodla, že plošné testovanie bude, a prebehne opäť za pomoci antigénových testov.
Testovaním by sa podľa ministra znížil počet infekčných osôb o 50 % a od pondelka 8. februára by mohol začať platiť COVID automat. Vláda bude pokračovať v rokovaní aj v nedeľu 17. januára, kedy má prijať uznesenie.
Minister v závere oznámil, že bližšie informácie o spôsobe, akým celoplošné testovanie prebehne, oznámia zajtra, nakoľko to ešte musia prerokovať.
Pomôžu aj vojaci
Ako informuje agentúra TASR, pri testovaní obyvateľov Slovenskej republiky pomôže do 5 000 príslušníkov Ozbrojených síl SR. Vyčlenenie tohto počtu vojakov v termíne od prijatia uznesenia do 30. júna 2021 na potreby testovania schválila vláda práve na dnešnom mimoriadnom rokovaní.
Nie všetci sú však za
Ako však dnes informovala TASR, strana Za ľudí nepodporuje celoplošné testovanie, je za testovanie tam, kde to má zmysel, teda v ohniskách nákazy novým koronavírusom a najohrozenejších regiónoch. Predsedníčka strany Veronika Remišová to uviedla pred sobotňajším rokovaním vlády.
Remišová ďalej uviedla, že na rokovaní budú presadzovať podporu testovania u zamestnávateľov, ktorí by mali dostať od štátu testy i finančnú kompenzáciu, takisto zvýšenie počtu mobilných odberových miest pre ľudí, ktorí sa chcú dať testovať, rovnako efektívne využívanie personálnych a materiálnych zdrojov.
Ďalší predstavitelia strany zdôraznili, že je potrebné rešpektovať názor odborníkov i argumenty, ktoré hovoria, že v súčasnom mrazivom počasí a pri predpokladanej koncentrácii ľudí by testovanie prinieslo viac rizík ako benefitov. Poukázali tiež na to, že by mohlo odčerpať ďalšie sily zdravotníkov, i na to, že v boji s pandémiou ochorenia COVID-19 je nevyhnutné zefektívniť proces očkovania.
Podpredseda strany Juraj Šeliga odmietol vytváranie dojmu, že ak niekto nesúhlasí s ideou celoplošného testovania, vytvára konflikt a je braný ako nepriateľ. „My nie sme nepriateľ, my chceme byť hlasom rozumu, ktorý vníma odborné názory,“ zdôraznil.
Artikulovanie jasného stanoviska Za ľudí k celoplošnému testovaniu je rozhodnutím predsedníctva strany po tom, ako sa oboznámilo s návrhom uznesenia vlády. Členovia koaličného subjektu však zopakovali, že tam, kde to má zmysel, odporúčajú a podporujú testovanie.
Predsedníčka Výboru Národnej rady SR pre zdravotníctvo Jana Bittó Cigániková z SaS v sobotnej rozhlasovej diskusii povedala, že podľa nej je celoplošné testovanie obyvateľov Matovičovou obsesiou. Zároveň tvrdí, že jedno kolo celoplošného testovania „by prežila“, ak by to mal byť kompromis k prijímaniu ďalších rozumných o odôvodnených opatrení.
Zajtra preto bude zaujímavé sledovať, k akému kompromisu vláda dospela.
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus