Slováci Záborskej zákon nechcú, ukázal prieskum. Od politikov majú iné požiadavky

  • Strana SaS dnes predstavila exkluzívny prieskum o interrupciách
  • Vyplynulo z neho, že Slováci o sprísnenie interrupčného zákona nestoja
Na snímke poslankyňa NR SR Anna Záborská (OĽaNO) počas rokovania 12. schôdze NR SR
TASR/Jakub Kotian
  • Strana SaS dnes predstavila exkluzívny prieskum o interrupciách
  • Vyplynulo z neho, že Slováci o sprísnenie interrupčného zákona nestoja

Parlament NR SR opäť rokuje o zmene interrupčnej politiky na Slovensku. Strana Sloboda a Solidarita dnes vyrukovala s exkluzívnym prieskumom, kde sa ukázalo, že Slováci nestoja o sprísnenie interrupčného zákona. Prieskum na žiadosť SaS vykonala agentúra AKO na vzorke 1 000 respondentov. Dáta sa zbierali v čase od 21. do 25. októbra 2021.

Jednou z otázok bolo, či je potrebné meniť interrupčný zákon. Vyplynulo z toho, že približne tretina opýtaných je za to, aby sa interrupčný zákon vôbec nemenil. Za sprísnenie bolo len necelých 8 % respondentov, 30, 5 % z opýtaných sa vyjadrilo, že zákon by sa mal ešte zjemniť. 29, 5 % z opýtaných označilo možnosť „neviem“.

Aj tento prieskum nám ukázal, že je skôr dopyt po ústretovejšom prístupe k interrupciám, určite nie je v spoločnosti záujem o sprísnenie,“ okomentovala to poslankyňa NR SR Jana Bittó Cigániková. 

Cigániková hovorí o výhrade vo svedomí celej nemocnice

Mali by mať všetky štátne nemocnice povinnosť vykonávať interrupcie?“ pýtali sa v ďalšej otázke. 74 % z opýtaných sa vyjadrilo pozitívne, 44, 3 % z nich uviedlo, že „určite áno“, ďalších 29, 7 % sa priklonilo k možnosti „skôr áno“. 3, 1 % z opýtaných sa vyslovilo za úplný zákaz. 

https://www.facebook.com/jankabittociganikova/posts/324036789529113

Neviem o tom, že by existovalo niečo ako výhrada vo svedomí celej nemocnice alebo oddelenia, u nás sa to začína diať. Ženy majú problém dostať sa k legálnej službe interrupčného zdravia,“ dodáva Cigániková. 

Skupina poslancov okolo Anny Záborskej aktuálne navrhuje, aby sa predĺžila čakacia lehota pred vykonaním zákroku. Žene by sa podľa návrhu zákona o pomoci tehotným ženám predĺžil „čas na rozmyslenie“ na 96 hodín. 

O čakacej dobe sa diskutovalo aj v prieskume, dnes je stanovená na 48 hodín. V jednej z otázok sa zaoberali tým, či je lehota na premyslenie vôbec potrebná. Štvrtina z opýtaných uviedla, že lehota je potrebná. 40, 7 % z opýtaných však uviedlo, že čakacia lehota nie je potrebná vôbec.

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Zdroj: TK/ SaS

Najnovšie videá

Trendové videá