AKTUÁLNE Slovenská politická scéna sa chystá na príchod nových „hráčov“. Vzniknúť chcú 4 strany
- Vzniknúť chcú 4 nové politické strany
- Vyplýva to z informácií rezortu vnútra
- Vzniknúť chcú 4 nové politické strany
- Vyplýva to z informácií rezortu vnútra
Slovenská politická scéna sa chystá na príchod nových hráčov. Ministerstvo vnútra SR na svojej webovej stránke zverejnilo oznámenia prípravných výborov štyroch politických zoskupení, ktoré začali zbierať podpisy potrebné pre svoj vznik.
Proces založenia politickej strany nie je jednoduchý. Vyžaduje získanie minimálne 10 000 podpisov, ktoré musia byť spolu so žiadosťou o registráciu odovzdané ministerstvu vnútra. Ak sú splnené všetky zákonné požiadavky, ministerstvo pristúpi k registrácii nového subjektu.
Nová pravica aj Sila národa
Medzi nádejnými politickými nováčikmi sa objavujú mená ako Aliancia Slovenska, Front občianska strana práce, Nová pravica a hnutie Sila národa. Tieto iniciatívy sa snažia zaradiť medzi už existujúce politické strany, ktorých je v súčasnosti na Slovensku zaregistrovaných približne 58.
Zatiaľ čo sa niektoré strany snažia o vznik, iné sú na ceste k zániku. Momentálne je v likvidácii okolo 109 politických subjektov. Proces zániku strany je komplexný – strana oficiálne zaniká až po jej výmaze z registra strán ministerstvom. Tomuto kroku predchádza zrušenie strany, ktoré môže prebehnúť s likvidáciou alebo bez nej.
Kto stojí za stranami
V prípravnom výbore Aliancie Slovenska sú podľa oznámenia prípravného výboru Adriana Szabóová z Humenného, Roman Chudý z Piešťan a Peter Šolc z Bratislavy. Pri oznámení prípravného výboru politickej strany s názvom Front občianska strana práce sú Denisa Fonó, Ján Getta, Jozef Lopata a Tomáš Vavruš.
Stranu Nová Pravica zakladajú Rastislav Jusko, Karol Šiška a Dušan Bráz. Doba zverejnenia oznámenia začala plynúť 9. 5. a skončí 4. 11. Posledná strana, ktorá má záujem o vznik je politické hnutie SILA NÁRODA. V prípravnom výbore sú Štefan Havlík, Miroslav Čimo a Daniela Barnová.
Podmienky vzniku politických strán určuje zákon o politických stranách. Orgán príslušný na registráciu strán je rezort vnútra. Prípravný výbor môže oznámiť ministerstvu, že začal zbierať podpisy na zoznam občanov, ktorí súhlasia, aby strana vznikla. Následne ministerstvo na svojom webe zverejní toto oznámenie na 180 dní.
„Návrh na registráciu strany podáva prípravný výbor, ktorý musí byť najmenej trojčlenný. Návrh musí byť písomný, podpísaný každým členom prípravného výboru a pravosť podpisov musí byť osvedčená. V návrhu musia byť uvedené mená, priezviská, rodné čísla, adresy trvalého pobytu všetkých členov prípravného výboru a musí byť uvedené, kto z členov prípravného výboru je splnomocnencom,“ uvádza podmienky vzniku ministerstvo vnútra.
Strana na vznik potrebuje minimálne 10-tisíc podpisov od občanov, ktorí dovŕšili aspoň 15 rokov. Zároveň je potrebné dodať doklad o zaplatení správneho poplatku, a to vo výške 950 eur. Žiadna politická strana, európska strana ani európska nadácia nesmú podľa zákona svojimi stanovami, svojím programom alebo činnosťou porušovať Ústavu Slovenskej republiky, ústavné zákony, zákony a medzinárodné zmluvy.
Každý štátny občan Slovenska, ktorý tu má trvalý pobyt, aj občan iného členského štátu EÚ s trvalým pobytom na Slovensku a v deň volieb do orgánov strany dovŕšil 18 rokov veku a má spôsobilosť na právne úkony v plnom rozsahu, má právo voliť aj byť volený do orgánov strany.
Zdroje: TASR, Ministerstvo vnútra SR, Ministerstvo vnútra SR, Slov-lex