Slovensko čaká zvrat v daniach. Poslanci odklepli balíček konsolidačných opatrení
- Parlament v utorok pokračuje v rozprave o kompetenčnom zákone
- Hlasovalo sa po dvanástej hodine
- Parlament v utorok pokračuje v rozprave o kompetenčnom zákone
- Hlasovalo sa po dvanástej hodine
Poslanci by mali rozhodnúť o balíku konsolidačných opatrení z dielne vlády, ktoré prerokovali v skrátenom legislatívnom konaní. Hlasovanie by sa malo udiať o 11:00, píše TASR.
Po prerokovaní novely kompetenčného zákona by sa mali zákonodarcovia venovať aj návrhu štátneho rozpočtu. Startitup sleduje situáciu priamo v parlamente. Do diskusie je naďalej písomne prihlásených zhruba 20 rečníkov.
Z prihlásených poslancov nie je nikto z radov vládnej koalície. Do diskusie sa môžu ústne zapojiť aj ďalší poslanci.
„Riško, ty si mňa dod* ubal, že som vykrikoval,“ vyhlásil poslanec Jozef Pročko (SLOVENSKO). Slová adresoval Richardovi Sulíkovi (SaS), reagoval tým na svoju včerajšiu slovnú potýčku s lídrom národniarov Andrejom Dankom (SNS). Sulík mal Pročka upozorňovať, aby na Danka nevykrikoval z lavice.
Poslanci po 12:00 odhlasovali balík konsolidačných opatrení z dielne vlády.
Balík opatrení na konsolidáciu verejných financií má v budúcom roku do rozpočtu priniesť viac ako 1,5 miliardy eur. Jeho súčasťou je mimoriadne zdanenie bánk, predĺženie solidárneho príspevku z ropy, zvýšenie spotrebných daní z alkoholu a tabaku, ale aj zníženie príspevku do 2. dôchodkového piliera či zvýšenie zdravotného odvodu.
Vládny návrh zákona, ktorým sa menia viaceré zákony v súvislosti so zlepšením stavu verejných financií, schválili v utorok poslanci Národnej rady (NR) SR. Rokovali o ňom v skrátenom legislatívnom konaní.
Za zákon hlasovalo 78 zo 135 prítomných zákonodarcov. Proti bolo 49 poslancov, ôsmi sa hlasovania zdržali.
Šimečka: Trestný zákon treba stiahnuť, ohrozuje sa čerpanie eurofondov
Novelu Trestného zákona by mala vláda stiahnuť z rokovania Národnej rady (NR) SR. Už aj Úrad európskej prokuratúry (EPPO) varuje, že na Slovensku je ohrozený právny štát, čo môže spieť k pozastaveniu čerpania eurofondov. Skonštatoval to predseda PS a podpredseda parlamentu Michal Šimečka, informuje TASR.
„Nie je to len niečo, čo hovorí opozícia alebo europoslanci, ale oficiálna európska inštitúcia,“ zdôraznil Šimečka a podčiarkol, že ide o závažné vyjadrenia a právnu analýzu tejto inštitúcie. „Kľúčové a najhoršie pre Slovensko, čo európska prokuratúra hovorí, je, že to znamená vážne riziko narušenia právneho štátu,“ dodal.
Ide podľa neho o jasný náznak, že by mohla Európska komisia (EK) začať konanie voči Slovensku a pozastaviť nám čerpanie eurofondov. Ozrejmil, že EPPO môže dávať podnety a informovať EK o tom, aké dôsledky by táto novela pre Slovensko mala.
Doplnil, že ak by novela prešla, minimalizuje to odhaľovanie a stíhanie podvodov s eurofondami a odstaví EPPO od spojenia s našimi orgánmi. Opätovne preto Šimečka vyzval vládu na stiahnutie novely. Odmietol pritom vyjadrenia premiéra Roberta Fica (Smer-SD) o tom, že opozícia a opoziční europoslanci sa obrátili na EK a poškodzujú Slovensko.
Pripomenul, že premiér s členmi vlády komunikoval s EK v súvislosti s legislatívnou zmenou už od začiatku. Šimečka výzvu adresoval aj predsedovi parlamentu Petrovi Pellegrinimu (Hlas-SD). „Predseda Národnej rady SR sa podrobne oboznámi s uvedenými námietkami a do hlasovania pléna k nim zaujme stanovisko,“ reagovala pre TASR Pellegriniho hovorkyňa Patrícia Medveď Macíková.
Čítajte viac z kategórie: Politika
Zdroj: TASR