Slovensko kúpilo od Izraela supermoderný protiraketový systém za 560 miliónov
- Slovensko a Izrael skompletizovali svoj najväčší vzájomný obchod
- Od Izraela kúpime prelomový systém Barak
- Slovensko a Izrael skompletizovali svoj najväčší vzájomný obchod
- Od Izraela kúpime prelomový systém Barak
Slovensko a Izrael úspešne dokončili svoj historicky najväčší vzájomný exportný obchod v oblasti obrany. Slovenská republika od Izraela nakúpila systémy protivzdušnej obrany (PVO) Barak za približne 560 miliónov eur.
O tom, že sa má tento nákup uskutočniť, informovalo ministerstvo v auguste tohto roku. Koncom novembra pritom šéf rezortu obrany a podpredseda Smeru Robert Kaliňák podotkol, že zmluvu obe strany nastavili tak, aby sa dodávateľovi neoplatilo s dodaním systému meškať.
„Predpoklad je, že prvé časti prvej batérie zo šiestich by mali prichádzať na konci roka 2025 a batéria by mala byť uvedená do plnej operačnej spôsobilosti na začiatku roka 2026,“ uviedol.
Ako píše Globes, systém Barak má za úlohu riešiť existujúce a budúce vzdušné hrozby. Dokáže pritom zastaviť aj obávané balistické rakety. Dohodu so Slovenskom podpísal generálny riaditeľ izraelského ministerstva obrany Ejal Zamir.
Systém Barak MX podporuje rôzne druhy radarov a odpaľovacích zariadení. Dokáže brániť vzdušný systém pred bojovými lietadlami, vrtuľníkmi, dronmi, riadenými strelami, raketami zem-vzduch aj zem-zem.
Systém sa zakladá na sofistikovanom, prevádzkovo overenom riadiacom centre. To uľahčuje integráciu niekoľkých stíhacích rakiet:
- Barak MRAD krátkeho doletu, ktorá sa spúšťa vertikálne vysokou rýchlosťou, aby sa vyrovnala s hrozbami do vzdialenosti 35 kilometrov. Nesie navádzaciu hlavicu s radarom a jedným impulzným raketovým motorom.
- Barak LRAD stredného doletu pre hrozby až do vzdialenosti 70 kilometrov s duálnym impulzným motorom.
- Barak ER dlhého doletu vybavená duálnym pulzným raketovým motorom a posilňovačom s doletom až 150 kilometrov.
Podobné ako legendárny Iron Dome
Ako podotýka The Jerusalem Post, systém Barak má podobnú úlohu ako legendárny obranný systém Iron Dome či v preklade „železná kupola“. Ten pritom Izrael úspešne chráni už dlhé roky. Výnimkou neboli ani posledná vojna s extrémistickým hnutím H*zballáh, útoky hnutia H*mas či útoky priamo z Iránu.
Rozdielom medzi nimi je, že Iron Dome by oficiálne nemal vedieť zostreliť balistické strely, kým Barak áno. Balistické rakety nepriateľ zvyčajne vypúšťa z obrovských vzdialeností a mnohé z nich dokonca pred dopadom vyletia až do atmosféry našej planéty.
Podľa izraelského ministerstva ide v prípade slovenského nákupu o „prelomovú dohodu“. Jeruzalem verí, že sa ňou „ďalej posilní puto medzi oboma národmi a posilní sa aj obranyschopnosť Slovenska“.
„Rozšírenie exportu izraelskej obrany počas vojny je priamym výsledkom izraelských technológií, ktoré sa osvedčili na bojisku. Vidíme zvýšený záujem z viacerých krajín o výnimočný výkon Izraelských obranných síl a izraelských bojových systémov – obranných aj útočných,“ uviedol Ejal Zamir.
„Sme hrdí, že si slovenské ministerstvo obrany vybralo integrovaný systém protivzdušnej obrany Barak MX. Toto rozhodnutie podčiarkuje pokročilú technológiu systému, overený výkon a záväzok IAI poskytovať najlepšie riešenia protivzdušnej obrany na svete,“ znelo ďalej z izraelského ministerstva.
Izrael má okrem tohto obchodu za sebou úspech aj v Nemecku, ktorému predal svoj protiraketový obranný systém Arrow. Slovenské ministerstvo obrany zároveň z USA kupuje aj vrtuľníky Blackhawk, informovali sme. Oznámil to dnes minister obrany Robert Kaliňák na tlačovej konferencii s tým, že má ísť o dvanásť nových kusov Blackhawk UH-60 vo verzii L.
Vrtuľníky Blackhawk už Slovensko vlastní aj v súčasnosti. Nakúpila ich ešte vláda Smeru v období pred pandémiou Covid-19. Ako však pre Startitup uviedol Jaroslav Naď v marci 2023, keď pôsobil ako minister obrany, šlo o stroje bez potrebného príslušenstva, ktoré sa obstaralo až počas vlády Eduarda Hegera.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: Globes, TASR, The Jerusalem Post