Štát bude dlhopisy predávať iba v piatich bankách, potvrdil Kamenický

  • Do štátnych dlhopisov môžeš investovať od marca
  • Ktoré banky ich budú predávať?
Na snímke minister financií SR Ladislav Kamenický (SMER-SD).
TASR/Pavel Neubauer
  • Do štátnych dlhopisov môžeš investovať od marca
  • Ktoré banky ich budú predávať?

Občania budú mať od 3. marca možnosť investovať do štátnych dlhopisov. Túto informáciu oznámili na piatkovej tlačovej konferencii minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD) a riaditeľ Agentúry pre riadenie dlhu a likvidity (ARDAL) Daniel Bytčánek.

Záujemcovia o štátne dlhopisy ich môžu zakúpiť v pobočkách piatich vybraných bánk – ČSOB, Slovenskej sporiteľne, Tatra banky, UniCredit Bank a Všeobecnej úverovej banky. Štát pritom zdôrazňuje, že predaj nebude realizovaný cez sprostredkovateľov ani formou podomového predaja.

„Chcem upozorniť všetkých ľudí, aby sa nenechali nachytať. Žiadnu hotovosť netreba nikomu dávať. Nikto nemá oprávnenie predávať niekomu dlhopisy pre ľudí, okrem piatich bánk a ich pobočiek, ktorých je niekoľko stovák. Jedine v banke na pobočke vie občan kúpiť dlhopis pre ľudí. Ja budem 3. marca v rámci promo akcie prvým klientom, kto si kúpi dlhopisy – cez víkend oznámime, kde sa to uskutoční,“ povedal Kamenický. Dlhopisy sa podľa jeho slov nedajú kúpiť skôr ako 3. marca.

Dôležité čísla

Predaj dlhopisov podľa slov riaditeľa ARDAL bude trvať do konca marca. „V prípade veľkého záujmu budeme predaj ukončovať skôr. Môže sa to stať po dvoch či po troch týždňoch. Uvidíme podľa záujmu. Dlhopisy sa teda budú predávať takzvane ‚do vypredania zásob‘,“ doplnil Bytčánek. Dlhopisy sa podľa neho budú vydávať 2. apríla, pričom o predaji dlhopisov bude ARDAL priebežne informovať.

Pre občanov sa začnú predávať 3. marca cez pobočkovú sieť piatich bánk. Ide o dva dlhopisy Investor a Patriot s rôznou dobou splatnosti. Ich úročenie bude 3 % za dvojročný a 3,3 % za štvorročný dlhopis, pričom pôjde o čistý výnos bez daní, odvodov či poplatkov.

Predpokladaný objem emisie stanovili na dvakrát 200 miliónov eur, s možnosťou navýšenia o dodatočných 100 miliónov eur. Minimálna hodnota dlhopisu bude 1 000 eur, časovo je možnosť prvého nákupu ohraničená na marec. Následne sa s dlhopisom bude dať obchodovať na burze.

Ako fungujú tieto dlhopisy

Zatiaľ čo projekt vyvolal značný záujem verejnosti, rozpútal aj diskusiu o jeho skutočnej hodnote pre investorov. Kľúčovou otázkou zostáva, či ide o reálnu príležitosť na zhodnotenie úspor, alebo len o politicky motivovaný krok.

V nedávnom článku sme sa podrobnejšie na mechanizmus fungovania štátnych dlhopisov a súčasnú situáciu na dlhopisovom trhu. Dozvieš sa v ňom, či je táto investícia pre teba vhodná.

Na začiatok by si mal aspoň vedieť, ako fungujú štátne dlhopisy. V princípe ide o formu pôžičky, kde si štát požičiava peniaze od investorov. Vydaním dlhopisov získava vláda potrebné financie na svoje výdavky, pričom sa zaväzuje vrátiť investorom ich vklad spolu s vopred dohodnutým úrokom po stanovenom období.

Komu sa štátne dlhopisy oplatia

Pre konzervatívnych investorov – Ak chceš bezpečné uloženie peňazí s lepším výnosom ako na bežnom účte, štátne dlhopisy môžu byť dobrá voľba.

Výhodné sú aj pre tých, ktorí chcú investovať s minimálnym rizikom – Štát garantuje splatenie dlhopisov, takže pravdepodobnosť straty investície je veľmi nízka.

Primárne sú výhodné pre ľudí, ktorí plánujú strednodobé investície – Ak nebudeš peniaze potrebovať v najbližších troch až piatich rokoch, môže byť investícia do dlhopisov stabilnou možnosťou.

Pre koho nebudú výhodné

Pre ľudí hľadajúcich vyšší výnos – Ak chceš zarábať viac, môžeš zvážiť investovanie do akcií, realít alebo korporátnych dlhopisov. Tie ponúkajú lepšie výnosy.

Predovšetkým pre investorov, ktorí môžu potrebovať peniaze skôr – Ak by si chcel predčasne predať dlhopisy, ich trhová cena môže byť nižšia. A práve to by viedlo k strate.

Pre tých, ktorí sa obávajú inflácie – Ak inflácia zostane na úrovni 4 % alebo vyššej a štátne dlhopisy ponúknu podobný výnos, v reálnom vyjadrení nezískaš žiadne zhodnotenie.

Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska

Zdroje: TASR, Redakcia Startitup

Najnovšie videá

Trendové videá