AKTUÁLNE: Turecko a Sýriu zasiahlo ďalšie silné zemetrasenie len dva týždne po katastrofe
- Správu aktualizujeme
- Správu aktualizujeme
V Turecku a Sýrii došlo k ďalšiemu silnému zemetraseniu. Podľa Earthquake.Usgs.gov malo silu až 6,4 magnitúdy. Epicentrum tohto zemetrasenia bolo lokalizované v okrese Samandag, pričom otrasy zasiahli mesto Defne o 20:04 miestneho času. V dôsledku otrasov bolo poškodených niekoľko budov, no neboli hlásené žiadne obete. Podľa tureckej štátnej agentúry Anadolu bolo otrasy cítiť aj v Sýrii, Jordánsku, Izraeli a Egypte.
Táto katastrofa sa stala len dva týždne po zemetraseniach, ktoré sa dotkli celého sveta. Jedno z týchto zemetrasení malo magnitúdu 7,8 a po ňom nasledovali aj ďalšie otrasy zeme. Nastalo 33 kilometrov od od veľkého mesta Gaziantep, metropoly rovnomennej provincie, a to v hĺbke 18 kilometrov, vyplýva z údajov Geologickej služby USA. Došlo k nemu o 4.17 h miestneho času (2.17 h SEČ) a asi o desať minút neskôr udrelo v oblasti zemetrasenie s magnitúdou 6,7.
Ide o najsmrtiacejšie zemetrasenie na svete za posledných vyše desať rokov. Informácie priniesli tlačové agentúry AFP a AP. 18. februára informovala agentúra TASR o tom, že počet obetí ničivého zemetrasenia v Turecku a Sýrii presiahol 45 000. Očakáva sa však, že toto číslo ešte porastie. V Turecku miestne úrady evidovali 39 627 obetí a v Sýrii 5 900 obetí, pričom nádeje na nájdenie ďalších živých sú každým dňom menšie.
Toto silné zemetrasenie zasiahlo až 11 provincií.
Zemetrasení bolo viac
Iba niekoľko dní po tragédii sme ťa informovali o tom, že zemetrasenie zasiahlo aj Rumunsko. Objavilo sa totiž pomerne silné zemetrasenie o sile 5,2 magnitúdy. Jeho otrasy mali byť citeľné aj pri slovenských hraniciach, informáciu priniesol web iMeteo.
Epicentrum zemetrasenia sa malo nachádzať asi 8 km od mesta Runcu s počtom obyvateľov približne 5 700 a 74 km od mesta Drobeta-Turnu Severin s počtom obyvateľov 102 000. Hypocentrum zemetrasenia bolo v hĺbke 15 km. Otrasy boli zaznamenané až 600 km od epicentra, a dokonca ich pocítili aj na ukrajinsko-slovenských hraniciach.
Toto zemetrasenie však nebolo jediné, ktoré krajinu zasiahlo. Hneď na druhý deň udrelo ďalšie zemetrasenie so silou 5,5 magnitúdy, pričom niektoré zdroje uvádzajú, že sila bola až 5,7 magnitúdy. Dobrou správou je, že zemetrasenie zatiaľ nespôsobilo žiadne výrazné škody.
Poškodené sú iba niektoré budovy, pričom na cestách je omietka a strešná krytina. Úkaz si podľa dostupných informácií nevyžiadal žiadne obete, hovorí sa iba o menších zraneniach.
Okrem Turecka a Rumunska sa zem chvela aj v obľúbenom Chorvátsku, kde zemetrasenie udrelo 16. februára. Podľa EMSC zasiahlo zemetrasenie ostrov Krk o 10:47 miestneho času. Zemetrasenie dosiahlo magnitúdu najskôr 5,5 stupňa Richterovej stupnice, o pár minút neskôr ho EMSC znížilo na 5,2 stupňa.
Podľa seizmogramu zo Železnej studničky zemetrasenie zachytili aj naše stanice.
Epicentrum zemetrasenia, ktoré nastalo okolo 10:45 h, evidovali dva kilometre západne od dediny Draga Baščanska. Ako napísali chorvátske médiá, škody v súvislosti so zemetrasením bezprostredne hlásené neboli.
Otrasy mohli pocítiť ľudia v okruhu až 600 kilometrov od epicentra a cítili ho na celom chorvátskom pobreží. Svedkovia zemetrasenie opísali ako silné, niekoľko sekúnd trvajúce otrasy. Zatiaľ nie sú známe škody či zranenia, keďže k zemetraseniu došlo len nedávno.
Zdroje: earthquake, TASR, iMeteo