Ukrajina môže mať obrovský problém. Vo vesmíre pribudol nepriateľský satelit

  • Iránsky satelit môže pomôcť pri navádzaní balistických rakiet
  • Tie od Teheránu získala Moskva
Iránsky satelit, veľký problém pre Ukrajinu, balistické rakety
Ilustračné foto Wikimedia Commons/NASA, TASR/AP, Omid Vahabzadeh
  • Iránsky satelit môže pomôcť pri navádzaní balistických rakiet
  • Tie od Teheránu získala Moskva

Na zemskej obežnej dráhe pribudol iránsky satelit. Informuje o tom priamo Teherán tvrdiac, že do vesmíru vyslal svoju družicu Čamrán-1. Západ sa obáva, že ide o súčasť zlepšenia teheránskeho programu na vývoj a používanie balistických rakiet.

Ako píše ABC, vypustenie družice prichádza v období, keď sa na širšom Blízkom východe neustále zvyšuje už tak či tak veľmi veľké napätie. Irán sám v súčasnosti vedie agresívnu politiku proti Izraelu, ktorý je významným spojencom USA, ale aj Európskej únie na Blízkom východe. Prostredníctvom teroristickej organizácie H*zballáh v Libanone, ktorú priamo podporuje, podniká útoky na sever Izraela.

Za posledný mesiac napätie poriadne vzrástlo a hnutie sa Jeruzalemu vyhrážalo rozsiahlym ostreľovaním. Izrael však bol pripravený a pokus zmaril ešte predtým, než sa vôbec začal. Bližšie informácie nájdeš v článku na tomto odkaze.

Problém pre Ukrajinu

Ako sme ťa informovali, v súčasnosti je už takmer isté, že iránske balistické rakety získala i Moskva. Podľa expertnej analýzy satelitných snímok možno usúdiť, že ich do Ruska priviezla 4. septembra loď, ktorá predtým naposledy kotvila práve v Iráne. Kremeľ tieto informácie dokonca ani priamo nepoprel.

Teheránske balistické rakety Fath-360 dokážu zasahovať ciele vo vzdialenosti 30 až 120 kilometrov. Môžu niesť hlavicu s hmotnosťou do 150 kilogramov a dosiahnuť rýchlosť 3 Mach, čiže vyše 3 600 kilometrov za hodinu.

Po štarte sa raketa napája na satelit a zlepšuje tak presnosť jej zameriavania. Predpokladá sa, že Iránci pri ich výrobe a používaní využívajú ruský satelitný navigačný systém GLONASS, ktorý je alternatívou k GPS.

Iránska oficiálna agentúru IRNA v sobotu podľa agentúry TASR potvrdila, že do vesmíru vyslala svoj nový satelit. Vyviezla ho nosná raketa na tuhé palivo, ktorú mala navrhnúť a vyrobiť letecká divízia tamojších polovojenských Revolučných gárd.

Družica sa údajne nachádza vo výške 550 kilometrov nad Zemou. Prvé signály vyslala už niekoľko hodín po štarte. IRNA tvrdí, že Irán v posledných rokoch rozvinul svoj vesmírny program aj napriek obmedzeniam spôsobeným sankciami uvalenými Západom.

Podľa západných médií Teherán plánoval vyslať družice na obežnú dráhu už dlhší čas. Ide však o prvý takýto štart od nástupu do funkcie proreformného prezidenta Masúda Pezeškjána po tom, čo taktiež kontroverzný predchodca Ebráhím Raísí v máji zahynul pri havárii vrtuľníka.

Satelit možno môže pomôcť aj raketám s jadrovými hlavicami

Americká armáda tvrdí, že táto balistická technológia by mohla Teheránu umožniť aj využívanie zbraní s dlhým doletom, možno vrátane jadrových hlavíc, informuje Reuters.

Teherán na oplátku popiera, že by jeho satelitné aktivity boli zásterkou pre vývoj balistických rakiet. Podľa tvrdení predstaviteľov krajiny tiež nikdy nepokračoval vo vývoji jadrových zbraní. Nič z toho sa ale nedá bezprostredne overovať. Irán má pritom jeden z najväčších raketových programov na Blízkom východe.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: TASR, ABC, Startitup, Reuters

Najnovšie videá

Trendové videá