V Európe je ďalšia extrémne prenášateľná mutácia COVID-19
- Nová mutácia koronavírusu sa opäť potvrdila vo Veľkej Británii
- Doviezli ju dvaja infikovaní z Južnej Afriky
- Nová mutácia koronavírusu sa opäť potvrdila vo Veľkej Británii
- Doviezli ju dvaja infikovaní z Južnej Afriky
Vo Veľkej Británii identifikovali ďalšiu mutáciu koronavírusu. Ide o druhý nový druh, ktorý sa podľa doterajších zistení šíri rýchlejšie. Zatiaľ sú potvrdené dva prípady nového „mutanta“, ktorý prišiel z Južnej Afriky, informuje o tom Sky News.
Obidva prípady pricestovali zo spomínanej krajiny a všetci, ktorí boli s nimi v kontakte, sú momentálne v karanténe.
V Južnej Afrike okamžite nariadili reštrikcie a podľa nových nariadení všetky prichádzajúce lety budú zrušené.
„Tento nový variant je veľmi znepokojujúci, pretože je oveľa prenosnejší. Zdá sa, že mutoval ešte ďalej než nový variant, ktorý bol objavený vo Veľkej Británii,“ uviedol minister zdravotnístva UK Matt Hancock. Doplnil, že ľuďom, ktorí boli v kontakte s každým, kto bol za posledných 14 dní v Juhoafrickej republike, úrady povedali, že musia zostať v karanténe.
Minister dodal, že britská vláda je vďačná vláde Juhoafrickej republiky aj za transparentnosť, s ktorou konala „rovnako ako my, keď sme tu objavili nový variant“.
V Británii nedávno zistili výskyt novej mutácie koronavírusu, ktorá sa podľa odborníkov šíri výrazne rýchlejšie. Podľa britského premiéra Borisa Johnsona je nový kmeň koronavírusu prenosnejší o približne 70 percent. Podľa odborníkov však nič nenasvedčuje tomu, že by nový variant vírusu spôsoboval väčšie zdravotné ťažkosti než predchádzajúce varianty alebo že by bol rezistentný na novovyvinuté vakcíny.
Dve varianty koronavírusu
Odborníci nedávno identifikovali dva varianty koronavírusu, spomínaný v JAR a druhý v Anglicku. Tieto varianty majú oba mutáciu označovanú ako N501Y, ktorá je v rozhodujúcej časti vírusu, ktorú používa na infikovanie buniek v tele. Susan Hopkins z vládnej agentúry Public Health England uviedla, že oba varianty vyzerajú byť prenosnejšie, ale o tom z Juhoafrickej republiky sa ešte „stále učia“. Podľa nej by karanténa a cestovné obmedzenia šírenie tohto variantu mohli dostať pod kontrolu.
Vedci v JAR tvrdia, že spomínaný variant sa „rýchlo rozšíril“ a stal sa dominantnou formou vírusu v niektorých častiach krajiny. Ako uvádzajú vo svojej správe, variant „možno spojiť so zvýšenou prenosnosťou“.
Prvá mutácia prišla 4 dňami
Nová mutácia nákazy odrezala cestujúcich z Veľkej Británie.
Boris Johnson naznačil, že počas Vianoc nebude v najviac infikovaných oblastiach možnosť miešania domácností a v oblastiach, ktoré majú nižšiu úroveň výstrahy, bude miešanie povolené len počas Štedrého večera.
Ľahšie šírenie
Nový druh koronavírusu má schopnosť šíriť sa rýchlejšie vďaka trom faktorom. Veľmi rýchlo dokáže nahradiť staré druhy vírusu, obsahuje rôzne mutácie, ktoré ovplyvňujú dôležité časti vírusu a niektoré z nových mutácií preukázali zvýšenie schopnosti vírusu infikovať bunky.
O novej mutácii sa vedelo už v septembri a už v novembri bola novým druhom nakazená štvrtina pozitívnych v Londýne. Počas decembra sa mutácia preukázala v dvoch tretinách prípadov.
Premiér Johnson na poslednej tlačovke uviedol, že vírus sa dokáže šíriť rýchlejšie a môže byť prenosnejší až o 70 %. Vládna poradná skupina pre Covid-19 upozorňuje, že nová mutácia je dôvodom na obavy.
Britský lekársky výskumník Jeremy Farrar na svojom Twitteri napísal: „Stále prebieha výskum, ktorého cieľom je porozumieť mutácii viac. Okamžité konanie je teraz kritické. Neexistuje žiadna časť Spojeného kráľovstva a sveta, ktorej by sa to nemalo týkať. Rovnako ako v mnohých krajinách, situácia je krehká.“
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: Sky News, TASR, SITA