V Kosove sa ozvali sirény, na hraniciach počuli streľbu

  • Kosovský premiér vyzýva na zachovanie pokoja
  • Zatiaľ nie je jasné, čo sa presne stalo
kosovo
Flickr/amanderson2/Xavier Caballe
  • Kosovský premiér vyzýva na zachovanie pokoja
  • Zatiaľ nie je jasné, čo sa presne stalo

V severnom Kosove v meste Mitrovica sa dnes rozozneli sirény, ktoré signalizujú letecký útok. Ku žiadnemu však nedošlo. Bolo tiež počuť streľbu. K ozbrojenej potýčke malo dôjsť medzi civilnými zložkami kontrolovanými srbskou vládou a kosovskými policajtmi a taktiež nehlásia žiadne obete ani zranenia. Informácia zatiaľ nie je nezávisle overená.

Kosovský premiér Albin Kurti potvrdil streľbu a vyzval obyvateľov, aby ostali pokojní a mali sa na pozore pred dezinformáciami. 

https://twitter.com/AnonOpsSE/status/1553830831617179652?s=20&t=z3BUqIYRNKVvnMlRey0hNA

Už dávnejšie sa totiž objavili informácie o tom, že Kosovo má v úmysle zaútočiť na Srbsko o polnoci 31. júla. Povedal to srbský prezident Aleksandar Vucic. 

Vo svojom vyhlásení, ktorým reagoval na dnešné udalosti, povedal, že „Vždy budeme žiadať mier. Ale poviem vám to rovno: Nevzdáme sa a Srbsko zvíťazí. Ak sa pokúsia perzekuovať Srbov, šikanovať ich, zabíjať, Srbsko vyhrá!

Podľa viacerých reportov nejde o žiadnu vojnu a odohrala sa len lokálna potýčka na hraniciach.

Napätie medzi Kosovom a Srbskom by sa však dalo krájať a v posledných dňoch sa stupňuje ešte viac. Rádio Slobodná Európa uvádza, že Srbi dnes protestovali na kosovských hraniciach blokádami prechodov. Nesúhlasia totiž s novou reguláciou, ktorá sa týka ŠPZ a osobných dokladov vydaných v Srbsku.

Nový zákon totiž od 1. augusta zavádza pravidlo, že všetci cestujúci zo Srbska si musia po príchode do Kosova vymeniť doklady za vstupno-výstupné dokumenty vydané Kosovom, ktoré majú platiť tri mesiace. Je to však podobná regulácia, akú má Belehrad zavedenú voči Kosovčanom už dávno.

Zo Srbska sa však ozývajú hlasy, že by predsa len mohlo dôjsť k ozbrojenému konfliktu. Politik z vládnej Srbskej strany Vladimir Đukanović hovorí dokonca o tom, že „je potrebné denacifikovať Kosovo“.

Spojenci Srbska, ako Rusko alebo Čína neuznávajú Kosovo ako nezávislý štát. Väčšina štátov Európskej únie a Aliancie ho uznala. Výnimkou je napríklad Španielsko, Grécko alebo Slovensko. Vláda Roberta Fica odmietala jeho uznanie, vláda Ivety Radičovej naznačila, že by sa toto rozhodnutie v budúcnosti mohlo zmeniť. Bývalý prezident Andrej Kiska dokonca vyzýval k uznaniu Kosova, no postoj Slovenska sa oficiálne nezmenil.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: Twitter, JerusalemPost, trend.az, RFERL

Najnovšie videá

Trendové videá