AKTUÁLNE: Vláda a lekári uzavreli mier. Vyše 3000 zdravotníkov má odvolať výpovede

  • Pre krízu v zdravotníctve dnes mimoriadne rokovala vláda
  • V piatok sa vláda s odborármi konečne dohodla
Vláda sa s lekármi konečne dohodla.
Vláda sa s lekármi konečne dohodla. (ilustračné foto) TASR/Martin Baumann
  • Pre krízu v zdravotníctve dnes mimoriadne rokovala vláda
  • V piatok sa vláda s odborármi konečne dohodla

Podľa informácií portálu Aktuality sa odborári s vládou dohodli práve dnes. Situácia v zdravotníctve by sa tak mohla aspoň na chvíľu blížiť k stabilizácii. Vyše 3300 nemocničných lekárov po celom Slovensku podalo výpovede z pracovného pomeru a odmietlo prácu nadčas. Zdravotníci boli ochotní svoje rozhodnutie prehodnotiť, ak budú splnené ich požiadavky, pripomína TASR.

Platnosť výpovedí vyprší na konci tohto roka. Vláda sa rozhodla vzniknutú krízu v zdravotníctve riešiť na mimoriadnom piatkovom (20. decembra) zasadnutí kabinetu.

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok z Hlasu-SD už doobeda počas tlačovej konferencie naznačil, že je dohoda na spadnutie. „Nechcem predbiehať, ale verím, že vás budeme informovať po vláde s pozitívnymi správami,“ vyhlásil.

Zvýšenie platov

Tlačová agentúra tiež informuje, že vláda na svojom piatkovom rokovaní odobrila nemocničným lekárom pôvodné zvýšenie platov. Vyplýva to zo schválenej zmluvy o sociálnom zmieri v zdravotníctve, ktorú ešte musí podpísať minister zdravotníctva Kamil Šaško (Hlas-SD) a predseda Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský.

Vláda a Lekárske odborové združenie (LOZ) sa podľa Aktualít dohodli na komplexnom balíku opatrení, ktorý je spísaný v tridsaťstranovom dokumente. Súčasťou dohody je záväzok odborárov zachovávať prímerie, pokiaľ štát dodrží dohodnuté podmienky. Prípadné konflikty sa majú v budúcnosti riešiť konštruktívnym dialógom.

Jednou z kľúčových zmien je nový systém financovania zdravotníckych zariadení. Poisťovne budú pri platbách viac zohľadňovať reálne náklady na poskytovanú zdravotnú starostlivosť, čo bolo jednou z hlavných požiadaviek lekárskych odborárov. Významnou súčasťou reformy sú posilnenie personálnych kapacít a zlepšenie platových podmienok.

Tieto kroky majú prilákať nových lekárov a udržať existujúcich zdravotníkov. Dokument sa zameriava aj na modernizáciu vzdelávania a podporu lekárskych fakúlt s cieľom zvýšiť počet kvalifikovaných absolventov. Súčasťou dohody je aj zrušenie spornej novely zákona o civilnej ochrane. Tá mala umožniť nútiť lekárov pracovať počas mimoriadnej situácie pod hrozbou väzenia. Peter Visolajský z LOZ vtedy vláde odkázal: „Upozorňujeme, bič na lekárov nebude fungovať.“

Ďalšie zmeny

Dohoda by mala byť obojstranne výhodná. „Vyjadrujeme svoju vôľu udržať sociálny zmier a prijať opatrenia k lepšiemu zdravotníctvu,“ uviedli zmluvné strany. Dohodnutý dokument prináša komplexné riešenia na stabilizáciu zdravotnej starostlivosti, píše SITA.

Kľúčovou zmenou je nový systém financovania, v ktorom budú platby od zdravotných poisťovní lepšie reflektovať na skutočné náklady zdravotníckych zariadení. Dôležitou súčasťou zmluvy je aj posilnenie personálnych kapacít. Dokument garantuje zvýšenie počtu zdravotníkov a stanovuje ich pomer k pacientom.

Vláda sa zároveň zaviazala k bezproblémovému návratu lekárov, ktorí podali výpoveď, pričom im garantuje, že nebudú čeliť žiadnym negatívnym následkom. Obe strany sa dohodli na úprave pracovných zmlúv, ktorá umožní odvolanie podaných výpovedí. Vláda pozitívne hodnotí návrh LOZ riešiť prípadné budúce nezhody prostredníctvom konštruktívneho sociálneho dialógu. Platnosť zmluvy nastane po jej podpise, pričom už bola schválená uznesením vlády.

K dohode sa po rokovaní vyjadrí minister zdravotníctva Kamil Šaško aj šéf odborov Peter Visolajský. Minister pôdohospodárstva Richard Takáč dohodu bližšie neokomentoval. Po skončení rokovania podľa Denníka N uviedol, že ju považuje za „veľmi dobrý kompromis“.

V prípade mimoriadnej situácie všetci prehráme

Analytik Martin Smatana varoval v stredu pred možnými následkami zavedenia mimoriadnej situácie v zdravotníctve. Podľa jeho vyjadrení pre TASR by v takom prípade nezvíťazilo ani Ministerstvo zdravotníctva SR, ani Lekárske odborové združenie (LOZ), ale následky by pocítili všetci.

„Počas posledného ostrého štrajku si začali lekári, ktorí štrajkovali, vypisovať ‚PN-ky‘ medzi sebou. To by sa teraz diať nemalo, keďže PN by mal schvaľovať určený lekár, a to na regionálnej báze. Neviem si však predstaviť, ako to kapacitne ten daný človek/tí daní ľudia zvládnu. Chaos a neistota, a to hneď 1. januára, keď je vždy pomerne veľa pacientov s akútnymi ťažkosťami po oslavách nového roku, bude veľká skúška toho, kto to vydrží dlhšie,“ skonštatoval Smatana.

V reakcii na krízu prijali zákon rozširujúci definíciu mimoriadnej udalosti o kritickú nedostupnosť zdravotnej starostlivosti. Počas nej budú zdravotníci povinní poskytovať starostlivosť. Smatana však upozorňuje, že aj keď možno lekárov prinútiť prísť do práce, ich výkonnosť môže klesnúť až o polovicu.

To by viedlo k predĺženiu čakacích lehôt a postupnému zhoršovaniu zdravotného stavu pacientov. Za najproblematickejšie body v rokovaniach medzi ministerstvom a LOZ považuje analytik otázku platov a výstavby novej univerzitnej nemocnice v Bratislave.

Dodatočné požiadavky LOZ

Výkonná riaditeľka Asociácie zdravotných poisťovní SR Dajana Petríková zas apelovala na zodpovedné a nezávislé rozhodovanie lekárov. Zdravotné poisťovne tento rok navýšili financie pre nemocnice o 1,2 miliardy eur v porovnaní s rokom 2022. Napriek tomu pacienti podľa Petríkovej nepociťujú zlepšenie, ale skôr neistotu z aktuálnej situácie. Informáciu priniesla TASR.

Pripomenula pritom, že AZP zastupuje záujmy viac ako päť miliónov poistencov. Aj keď asociácia nepovažuje dodatočné požiadavky Lekárskeho odborového združenia za konštruktívne, v záujme pacientov im vyšla v ústrety. „Pri nich a našich zmluvných nemocniciach budeme stáť aj v prípade, že odborové združenie nepochopí, že memorandum a doplňujúce požiadavky sú splnené v maximálnej možnej miere,“ zdôraznila Petríková.

Minister zdravotníctva nedávno predstavil odpočet plnenia požiadaviek lekárskych odborárov. Väčšinu z nich podľa neho splnili, zostávajú však štyri nedoriešené body, ktoré si vyžadujú ďalšiu diskusiu a legislatívny proces. Minister sa chce vládnym uznesením zaviazať k ich splneniu v prvom štvrťroku 2025. Odborári však trvajú na prijatí zmien do konca tohto roka. Spornou zostáva aj otázka platov.

Článok budeme aktualizovať.

Čítajte viac z kategórie: Politika

Zdroje: TASR, Aktuality, Denník N, SITA

Najnovšie videá

Trendové videá