Aktuálne: Vláda zmenila názor, ubytovanie aj knihy budú mať menšiu DPH

  • Daň na ubytovanie sa zníži na 5 %
  • Rovnako to bude aj pri knihách
  • Oznámil to minister cestovného ruchu a športu
Na snímke hotel Kempinski a minister cestovného ruchu a športu Dušan Keketi.
Minister cestovného ruchu a športu Dušan Keketi. (Ilustračné foto) TASR/Dano Veselský, Lukáš Furcoň
  • Daň na ubytovanie sa zníži na 5 %
  • Rovnako to bude aj pri knihách
  • Oznámil to minister cestovného ruchu a športu

Ďalšia zmena. Minister cestovného ruchu a športu Dušan Keketi (nominant SNS) vo štvrtok 26. septembra oznámil, že DPH na ubytovanie bude 5 %. Predchádzala tomu debata so zástupcami sektora, informuje Denník N. Zmena prichádza potom, ako vláda tvrdila, že daň stúpne z dnešných 10 na 23 percent.

„Podarilo sa finálne zabezpečiť, že celý sektor cestovného ruchu, to znamená gastro aj ubytovanie, bude po novom v 5-percentnej DPH,“ uviedol šéf rezortu cestovného ruchu a športu. Aktuálne platí, že daň na ubytovanie aj gastro je na Slovensku 10 %.

Najprv vláda ohlásila, že DPH na ubytovanie klesne na 5 % a v gastre stúpne na 23 %. Napokon ale vládna koalícia oznámila, že to bude presne naopak. Nakoniec je to ale úplne inak.

Podľa dostupných informácií sa na rokovaniach zúčastnil aj Andrej Danko. Líder SNS uviedol, že ho nezaujíma, koľko peňazí vypadne z konsolidačného balíčka, tieto peniaze budú podľa neho „zarobené“. Konkrétnymi číslami má podľa Danka disponovať minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD).

Dlhé rokovania

V snahe oživiť a posilniť slovenský cestovný ruch prichádza Ministerstvo cestovného ruchu a športu SR s novinkou. Po rokovaniach s predstaviteľmi odvetvia oznámilo ministerstvo významné zníženie dane z pridanej hodnoty (DPH) pre sektor gastronómie a ubytovania. Na obe odvetvia sa tak bude po novom vzťahovať len 5 % daň, píše TASR.

Toto rozhodnutie prichádza v čase, keď slovenský cestovný ruch čelí mnohým výzvam a potrebuje podporu pre svoj rozvoj.

„Po týždňoch ťažkých rokovaní a po týždňoch koordinácie našich krokov s asociáciami a zástupcami sektora sa nám podarilo finálne zabezpečiť, že celý sektor cestovného ruchu, tzn. gastro aj ubytovanie bude po novom v päťpercentnej sadzbe DPH,“ objasnil minister Dušan Keketi.

Znížená sadzba DPH má podľa ministerstva niekoľko kľúčových cieľov. Primárne ide o posilnenie konkurencieschopnosti Slovenska v regióne V4, kde okolité krajiny už dlhšie uplatňujú nižšie sadzby DPH v sektore cestovného ruchu.

Očakáva sa, že toto opatrenie prinesie viacero pozitívnych efektov, vrátane zachovania existujúcich a vytvorenia nových pracovných miest, zvýšenia príjmov z dane z ubytovania pre samosprávy a celkového oživenia sektora.

Peniaze, ktoré sa Slovensku vrátia

Asociácie cestovného ruchu sú v svojich predpovediach optimistické. Predpokladajú, že zníženie DPH povedie k výraznému nárastu počtu návštevníkov o približne 350 000 ročne. Tento nárast by mal priniesť zvýšenie tržieb o odhadovaných 44 miliónov eur. Navyše, očakáva sa vytvorenie približne 1 200 nových pracovných miest v sektore, čo by malo pozitívny dopad na zamestnanosť v regiónoch závislých od cestovného ruchu.

Predseda SNS Andrej Danko zdôraznil strategický význam tohto kroku pre budúcnosť slovenského turizmu a ekonomiky. „Ministerstvo cestovného ruchu a športu SR aj pri takomto dialógu ukazuje svoju opodstatnenosť. Peniaze, ktoré pomôžeme ušetriť hotelierom, cestovnému ruchu, ale aj stravovacím jednotkám sa Slovensku vrátia. Slovensko má potenciál tvoriť až 10 miliárd eur v oblasti cestovného ruchu a športu,“ uviedol líder SNS.

Danko tiež naznačil, že SNS prikladá tomuto opatreniu mimoriadnu dôležitosť. Strana by podľa jeho slov mohla blokovať schválenie štátneho rozpočtu, ak by sa toto zníženie DPH nerealizovalo. Tento postoj podčiarkuje, akú kľúčovú rolu pripisuje SNS podpore cestovného ruchu v celkovej ekonomickej stratégii Slovenska, dodáva.

Experti na cestovný ruch poukazujú na to, že zníženie DPH môže mať multiplikačný efekt. Nižšie ceny môžu prilákať viac domácich aj zahraničných turistov, čo by viedlo k zvýšeniu obsadenosti ubytovacích zariadení a vyššej návštevnosti reštaurácií. To by následne mohlo stimulovať investície do zlepšenia infraštruktúry a kvality služieb, čím by sa ďalej zvyšovala atraktivita Slovenska ako turistickej destinácie.

Ustúpili aj pri knihách

Po vlne kritiky sa rozhodli neaplikovať zvýšenú 23 % DPH ani na knihy. Ako uvádza Denník N, 5 % DPH bude platiť aj na tlač, časopisy a audioknihy. Vo štvrtok to oznámil minister financií Ladislav Kamenický. Pozmeňujúci návrh podajú podľa neho poslanci Smeru. Minister tiež uviedol, že pri audioknihách bola dosiaľ sadzba 23 %. Na učebnice schválené štátom už skôr vláda navrhla znížiť DPH na 5 %.

Potom, ako minulý týždeň Kamenický vyhlásil, že „knihy sú pre bohatých“, sa na jeho osobu strhla vlna kritiky. Odkazoval totiž vraj na neexistujúcu analýzu. Písali sme o tom v tomto článku.

„Minister sa opieral o interný podklad IFP, ktorý vychádzal z údajov rodinných účtov, z analýzy OECD a medzinárodného porovnania uplatňovania znížených sadzieb dane z pridanej hodnoty v EÚ, no nebol pripravovaný pre verejné publikum vo forme analýz,“ ozrejmil pre portál Aktuality šéf Inštitútu finančnej politiky (IFP) Ján Remeta.

Kamenického nekritizovala len verejnosť či opozícia, ozvali sa aj vydavateľstvá. Minister financií totiž tvrdil, že sa po znížení sadzby „pozrie“ na marže najväčších kníhkupectiev Martinus či Panta Rhei, pripomína Denník N.

Čítajte viac z kategórie: Ekonomika

Zdroje: Denník N, TASR, Archív Startitup, Aktuality

Najnovšie videá

Trendové videá