Zasadá krízový štáb. Dunaj na Slovensku prekonal prvý stupeň povodňovej aktivity

  • Na Slovensku hrozia významné povodne
  • Dunaj sa vylieva, problémy už začali
  • V Gabčíkove zasadne krízový štáb
Dunaj, povodeň
TASR/Pavel Neubauer
  • Na Slovensku hrozia významné povodne
  • Dunaj sa vylieva, problémy už začali
  • V Gabčíkove zasadne krízový štáb

Hladina Dunaja na Slovensku stúpa a dnes prekonala prvý stupeň povodňovej aktivity, uviedol Slovenský hydrometeorologický ústav SHMÚ. Na situáciu musí reagovať Vodné dielo Gabčíkovo. Minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS) preto zvolal krízový štáb. Zároveň sa na ňom uskutoční aj kontrolný deň.

Ako informuje TASR, krízový štáb má za cieľ zabezpečiť kroky na zaistenie bezpečnosti obyvateľov pred zvýšeným rizikom povodní na Dunaji.

Ako sme ťa informovali, Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na dnes hlási búrky v každom slovenskom okrese. Na celom našom území platia výstrahy prvého stupňa. Zrážky majú postupne ustupovať zo západu.

Situácia však nepomôže pri opravách po včerajších prehánkach, ktoré vo viacerých častiach Slovenska páchali vážne škody. Konkrétne v Rimavskej Sobote popadali stromy a zatopilo centrum mesta.

Pod vodou skončila aj obec Častá v Malých Karpatoch. Dážď narobil škody aj na Považí, najväčšie starosti mala obec Dolné Kočkovce. V dedine sa vyliala rieka a zaplavila viaceré domy či ulice.

Vážna situácia aj dnes

V noci na utorok začala hladina Dunaja rásť a rieka sa vo viacerých častiach už vyliala. Minister Taraba tvrdí, že sa rezort bude usilovať, aby obmedzil hroziace problémy.

„Chcem ubezpečiť všetkých obyvateľov žijúcich v blízkosti Dunaja, že vyvinieme maximálne úsilie a zabezpečíme všetky potrebné kroky na to, aby sme minimalizovali akékoľvek možné dosahy stúpajúcej hladiny rieky na ich majetok či zdravie,“ povedal.

Minister hovorí, že sa už podarilo zapojiť do prevádzky všetkých osem turbín na výrobu elektrickej energie v Gabčíkove. Zvýšil sa tak prietok rieky a voda teda rýchlejšie odteká. V Čunove tiež bežia ďalšie tri turbíny.

„Nad strednou Európou je aktuálne zamračené a nízka veternosť, vďaka čomu vyletela nahor cena elektrickej energie. Vďaka prevádzke Gabčíkova tak očakávame iba za najbližšie dva dni príjem pre štátny rozpočet na úrovni troch miliónov eur,“ podotkol Taraba.

TASR sa skontaktovala aj s Generálnym riaditeľom Vodohospodárskej výstavby Petrom Moldom. „Od včerajšieho večera je do procesu výroby elektriny zapojených všetkých osem turbín s výkonom 570 megawattov, napriek tomu, že jedna z týchto turbín bola dlhodobo mimo prevádzky,“ povedal.

Hladinu Dunaja sleduje aj Slovenský vodohospodársky podnik (SVP). Sleduje situáciu v Nemecku a podotýka, že sa očakáva zastavenie stúpania hladiny. Následne by malo dôjsť aj k jej poklesu, oznámil generálny riaditeľ SVP Jozef Moravčík.

Na Slovensku situáciu podľa neho určujúce vodočet v bratislavskom Devíne, ktorý zatiaľ nedosahuje úroveň ani prvého stupňa povodňovej aktivity. Tá sa začína na hranici 650 centimetrov.

„Obyvateľov Podunajska tak môžeme ubezpečiť, že nedôjde k ich ohrozeniu v dôsledku povodňovej aktivity,“ poznamenal.

Slovenský hydrometeorologický ústav na svojom webe však informoval, že v Bratislave hladina rieky v utorok ráno prekročila prvý stupeň povodňovej aktivity. Kým na Devíne namerali 618 centimetrov, v Bratislave 668. V súčasnosti preto platí výstraha prvého stupňa pre okresy Bratislava a Dunajská Streda.

Zdroje: SHMÚ, TASR, Facebook/Severe Weather Slovakia o.z.

Najnovšie videá

Trendové videá