Zásadný zvrat v prípade postrelenej študentky policajnej akadémie
- Pedagóga, ktorý postrelil študentku policajnej akadémie, obvinili
- Stíhaný je na slobode
- Pedagóga, ktorý postrelil študentku policajnej akadémie, obvinili
- Stíhaný je na slobode
Polícia obvinila pedagóga Vladimira Š., ktorý mal postreliť študentku Akadémie Policajného zboru (APZ) v Bratislave. Stíhaný je na slobode. Informoval o tom bratislavský krajský policajný hovorca Michal Szeiff.
Obvinenie vzniesli v stredu 15. marca pre trestný čin ublíženia na zdraví z nedbanlivosti. „Keďže vo veci aj naďalej pokračuje vyšetrovanie, bližšie informácie poskytneme, keď to situácia umožní,“ dodal hovorca.
Študentka prvého ročníka policajnej akadémie bola postrelená 1. marca počas streleckého krúžku. K udalosti došlo v Bratislave v priestoroch streleckého polygónu.
Civilný zamestnanec
Pedagóg nebol policajný inštruktor, ale civilný zamestnanec. Na zasadnutí Výboru Národnej rady SR pre obranu a bezpečnosť to dnes uviedla rektorka akadémie Lucia Kurilovská. Napriek tomu podľa nej mal právo používať zbraň, informuje SITA.
„Pre Akadémiu Policajného zboru sa vzťahuje nariadenie, na základe ktorého vysokoškolský pedagóg Katedry telesnej výchovy a športu, pod ktorú streľby patrili, môže používať zbrane,“ povedala Kurilovská.
Zbraňami, ktoré spadajú pod katedru, teda podľa nej môže disponovať každý vysokoškolský pedagóg. Konkrétny pedagóg mal pritom podľa nej pôvodne povolenie viesť strelecký krúžok.
Doplnila, že keď došlo k zmene vedenia na katedre, povolenie viesť krúžok mu odobrali. „Zbrane mu vydali preto, lebo je člen katedry,“ zdôraznila rektorka. Pedagóga pôvodom z Ruska zhodnotila Kurilovská ako skúseného, pričom na svoju pozíciu sa dostal na základe výberového konania.
„Boj s nožom, taktická špeciálna príprava, sebaobrana, aikido – čierny pás štvrtého danu, vysokoškolské vzdelanie, rigorózne konanie,“ citovala Kurilovská zo životopisu pedagóga. Podľa nej zo životopisu nevyplývalo nič, čo by mohlo byť nejakým spôsobom pochybné. „Mal štátne občianstvo slovenské aj zbrojný preukaz získaný na Slovensku,“ dodala Kurilovská.
Na webovej stránke Akadémie PZ sa uvádza, že pedagóg Šeparnev mal vyučovať predmety „odborná telesná príprava, osobitné činnosti služieb a praktická policajná streľba“. Avšak podľa zistení portálu Aktuality predmet praktické streľby vyučujú dvaja inštruktori. Šeparnev v rámci neho pôsobil iba ako pomocník, potvrdila Kurilovská.
Nedávno sme ťa informovali, že krúžok streľby, počas ktorého zranil študentku, viedol ako voľnočasovú aktivitu, nie ako súčasť riadneho vyučovania. Šéf katedry mu zakázal krúžok organizovať na polygóne. Incident sa však odohral v jeho priestoroch.
Kurilovská vysvetlila, že Šeparnev mal povolenie od bývalého vedúceho katedry, ktorý už nie je zamestnancom Akadémie. Taktiež podotkla, že študenti si môžu vyberať rôzne krúžky fungujúce na podobnom princípe.
Šeparnev mal na starosti v zásade výcvik manipulácie so zbraňou s cvičnými nábojmi, nie streľbu ako takú. Novému vedúcemu mal podľa slov rektorky deklarovať, že krúžok obnoví koncom marca na strelnici. V polygóne sa už teda konať nemal.
Kurilovská pre portál Aktuality taktiež potvrdila, že Šeparnev pochádzal z Ruska, kde vyštudoval telesnú výchovu. Na Slovensku – na Paneurópskej vysokej škole – absolvoval rigorózne konanie v odbore psychológia.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: TASR, SITA, Aktuality