PRIESKUM: Hlas môže byť jazýčkom na váhach, ktorý rozhodne, kto bude vládnuť
- Smer by vyhral voľby a obsadil by v parlamente 37 kresiel
- Hlas je treťou najpopulárnejšou stranou a môže rozhodnúť o podobe koalície
- Smer by vyhral voľby a obsadil by v parlamente 37 kresiel
- Hlas je treťou najpopulárnejšou stranou a môže rozhodnúť o podobe koalície
Najnovší prieskum agentúry FOCUS pre TV Markíza odhalil predvolebné preferencie politických strán. Výsledky odzneli v politickej relácii Na telo.
Voľby do Národnej rady (NR) SR by v septembri vyhrala strana Smer-SD so ziskom 18,9 percenta hlasov. Nasleduje Progresívne Slovensko (PS) so 16,5 percenta a Hlas-SD so 14,6 percenta hlasov. Vyplýva to z prieskumu agentúry Focus pre reláciu Na telo televízie Markíza.
Do parlamentu by sa dostali aj hnutie Republika (8,0 percenta), SNS (6,4 percenta), KDH (6,2 percenta) a SaS (5,1 percenta).
Koalícia OĽANO a priatelia Za ľudí a Kresťanská únia by sa do parlamentu nedostala. Získala by 6,3 percenta, na postup však potrebuje aspoň sedem percent.
Pred bránami NR SR by ostalo aj hnutie Sme rodina (4,9 percenta), Demokrati (3,7 percenta), Aliancia (3,6 percenta), ĽSNS (1,8 percenta), Modrí, Most – Híd (1,5 percenta) a subjekty združené okolo Maďarského fóra (0,8 percenta).
Na základe výsledkov prieskumu by Smer-SD v parlamente získal 37 kresiel, PS 33 a Hlas-SD 29. So 16 poslancami by bola v NR SR Republika, SNS by mala 13 mandátov, KDH 12 a SaS 10. Prieskum sa realizoval od 6. do 13. septembra na vzorke 1 001 respondentov.
Hlas ako jazýček na váhach
Voľby by vyhrala strana Smer, druhé je PS. Tretia najpopulárnejšia strana je Hlas. Podľa výsledkov prieskumu by práve Hlas mohol byť pomyselným jazýčkom na váhach pri tvorbe novej koalície. Zatiaľ totiž nie je jasné, či sa Hlas pridá ku Smeru alebo k PS. Šéf Hlasu Peter Pellegrini uviedol, že je predčasné hovoriť o nejakých koalíciách.
Predseda PS, Michal Šimečka, povedal iba to, že PS je ochotné rokovať s každou demokratickou a proeurópskou stranou. Konkrétne strany však nespomenul.
Po voľbách bude podľa Pellegriniho potrebné urobiť veľkú reformu celého trestnoprávneho prostredia. Či to ustojí Daniel Lipšic vo funkcii špeciálneho prokurátora, podľa neho povedia odborníci. Šimečka deklaroval, že PS nechce nasilu meniť zákon, aby z funkcie odvolali generálneho prokurátora Maroša Žilinku.
Predsedovia sa nezhodli ani v otázke energetiky. Pellegrini chce ísť v budúcnosti cestou zvyšovania podielov štátu v elektrárňach. Víta zastropovanie cien elektriny a verí, že nová vláda dohliadne na reguláciu zbytku jej ceny, ako sú poplatky a tarify.
Predseda PS nevidí v rozpočte zdroje na kupovanie podielov v elektrárňach ani na dlhodobé stropovanie cien energií. Potrebné je podľa neho dobre nastaviť adresnú pomoc tým, ktorí ju potrebujú, a tiež myslieť na obnoviteľné a alternatívne zdroje.
S kým pôjde PS?
O zostavení vlády bude po voľbách PS podľa jeho slov rokovať so všetkými úspešnými stranami, ktoré sú demokratické, proeurópske a ctia si právny štát. Vylúčil Smer-SD a „fašistov“. Podčiarkol potrebu nezávislosti kľúčových orgánov, aby sa vyšetrili „všetky smerácke kauzy“. Fica označil za hrozbu pre Slovensko. Smeru-SD a Hlasu-SD vyčítal, že Slovensko dlhé roky neposunuli dopredu.
Líder Hlasu-SD sa pýta, s kým chce teda Šimečka vytvárať budúcnosť Slovenska. Tvrdí, že za jeho vlády sa Slovensko približovalo úrovni iných krajín, no trend sa zastavil pri vládach Igora Matoviča (OĽANO a priatelia) a Eduarda Hegera (Demorkati).
Poukázal na zložitý stav na Slovensku i vo svete. Nový premiér bude podľa Pellegriniho čeliť vážnym výzvam a nemyslí si, že Šimečka túto úlohu zvládne. Zároveň potvrdil, že nechce sedieť v jednej vláde s Ficom. Dvaja expremiéri tam podľa neho nemajú čo robiť. Nateraz neuvažuje o prezidentskej kandidatúre. Myslí si, že ešte má čo ponúknuť ako výkonný politik.
Zdroje: TV Markíza/Na telo, TASR