Aktuálny víťaz v preferenciách pôjde do volieb samostatne. Vie, s kým do prípadnej vlády nevstúpi

  • Strana chce vraj vrátiť do politiky elementárnu úctu a kultúru
  • V decembri by voľby vyhrala strana Petra Pellegriniho
Peter Pellegrini, šéf strany HLAS-SD.
Peter Pellegrini TASR/Jaroslav Novák
  • Strana chce vraj vrátiť do politiky elementárnu úctu a kultúru
  • V decembri by voľby vyhrala strana Petra Pellegriniho

Mimoparlamentná strana Hlas-SD pôjde do parlamentných volieb samostatne či už v riadnom, alebo predčasnom termíne. Pre TASR to uviedol líder strany Peter Pellegrini. Strana zároveň vylučuje z akejkoľvek spolupráce subjekty OĽANO a ĽSNS.

„Našou snahou bude ponúknuť ľuďom skutočnú pomoc, zodpovednosť a kompetentnosť,“ povedal pre TASR Pellegrini. Jeho strana chce vrátiť do politiky elementárnu úctu a kultúru.

„Budem veľmi rád, ak sa nám podarí získať na tento plán čo najväčšiu podporu, aby sme mohli presadiť čo najviac zo svojho volebného programu a byť pevnou súčasťou novej, stabilnej a kompetentnej vlády,“ dodal.

Hlas podľa neho vylúčil zo spolupráce OĽANO a ĽSNS, pretože ich považuje za zlo a vážnu hrozbu pre slovenskú demokraciu. „O všetkom ďalšom rozhodnú len ľudia vo voľbách a my ich verdikt budeme s plnou pokorou rešpektovať,“ uzavrel.

Voľby do Národnej rady (NR) SR by v decembri vyhral Hlas-SD so ziskom 19,1 percenta hlasov. Nasledovali by Smer-SD (16,7 percenta) a Progresívne Slovensko (PS) s 14,1 percenta. Vyplýva to z volebného modelu a potenciálu strán, ktorý v decembri realizovala agentúra Median.

Štvrté v poradí by skončilo hnutie Republika so ziskom 9,6 percenta, za ním by nasledovala SaS (6,5 percenta). Do parlamentu by sa dostalo aj OĽANO (6,3 percenta), KDH (6,1 percenta) a Sme rodina (6 percent).

Pred bránami parlamentu by ostala Aliancia (2,7 percenta), Kotlebovci – Ľudová strana Naša Slovensko (2 percentá) a Za ľudí (2 percentá). Ďalšie nemenované politické strany spolu dosiahli 8,9 percenta.

Prieskum tiež ukázal, že na decembrových voľbách by sa zúčastnilo 76 percent respondentov. Ďalších 24 percent opýtaných by účasť odmietlo, pričom 14 percent z nich úplne.

Prieskum sa konal od 19. do 23. decembra na vzorke 1 006 respondentov.

Negatívna kritika Naďa

Opozičná strana Smer-SD ani mimoparlamentný Hlas-SD nehodnotia minuloročné pôsobenie ministra obrany Jaroslava Naďa (OĽANO) pozitívne. Vyčítajú mu oslabovanie obranyschopnosti SR aj neprimerané finančné zaťažovanie rezortu. Vyplýva to z koncoročného hodnotenia pre TASR.

„Pre ministra obrany majú byť určujúcimi v prvom rade slovenské národné záujmy, nie zahraničné záujmy, a už vôbec nie záujmy krajín, ktoré ani len nie sú členskými krajinami NATO. Veľké nákupy neboli robené v súlade s reálnymi požiadavkami ozbrojených síl a ak áno, tak len vo veľmi obmedzenej miere,“ tlmočil stanovisko Smeru hovorca strany Ján Mažgút.

Slovensko podľa Smeru stráca svoje obranné kapacity a absolútne stratilo kontrolu nad vzdušným priestorom. Strana to považuje za vážne chyby, ktoré bude potrebné odstraňovať niekoľko volebných období, čo bude stáť nemalé peniaze.

Odmieta tiež poskytovanie vojenskej pomoci Ukrajine, trvá na potrebe humanitárnej pomoci. „Oddanosť ministra iným ako slovenským záujmom je zrejmá nielen z prístupu k Ukrajine, ale aj z postojov k obrannej dohode s USA,“ podotkol.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Trendové videá