Aký lockdown? Slováci lietajú do exotiky akoby sa nič nedialo, dovolenku si doprialo od januára až 30 000 ľudí
- Napriek koronavírusu sa zo Slovenska do sveta lieta
- Nečakanú štatistiku o tom, koľko ľudí si od začiatku roka 2021 užilo exotiku, uverejnila Slovenská asociácia cestovných kancelárií a cestovných agentúr
- Napriek koronavírusu sa zo Slovenska do sveta lieta
- Nečakanú štatistiku o tom, koľko ľudí si od začiatku roka 2021 užilo exotiku, uverejnila Slovenská asociácia cestovných kancelárií a cestovných agentúr
Niektorí zo Slovákov sa pandémiou, očividne, netrápia.Od januára za dovolenkami do exotiky odletelo približne 30-tisíc ľudí. Prezident Slovenskej asociácie cestovných kancelárií a cestovných agentúr však uvádza, že zájazd je jedným z najbezpečnejších variantov cestovania v koronakríze.
Cibulkovej Maldivy aj Kolumbia
Najviac cestovali do Emirátov, na Maldivy, Zanzibar, do Dominikánskej republiky a Egyptu. Podľa aktuálnych štatistík bolo za tieto mesiace na Slovensko importovaných 35 prípadov koronavírusu.
Z toho v prípade troch ide o import z krajín, ktoré nie sú bežnou dovolenkovou destináciou, ako je Kolumbia, Saudská Arábia či Alžírsko. Do týchto krajín Slováci necestovali s cestovkami. V prepočte tieto čísla predstavujú 0,001 %, čo je hlboko pod slovenským priemerom. Informovala o tom Slovenská asociácia cestovných kancelárií a cestovných agentúr (SACKA), uvádza SITA.
View this post on Instagram
Dovolenky cez cestovné kancelárie sú podľa prezidenta asociácie Romana Berkesa momentálne tou zodpovednou formou cestovania. „Cestovné kancelárie v súčasnosti robia nespočetné množstvo krokov a opatrení pre to, aby cestovanie bolo bezpečné a zodpovedné,“ konštatovala SACKA.
Cestovné kancelárie totiž dokážu kontrolovať celý priebeh poskytovaných služieb od nástupu do lietadla cez hotelové transfery, až po kontrolu priebehu poskytovania ubytovacích a stravovacích služieb. Majú k dispozícii menné zoznamy klientov a prehľad o pohybe a činnosti klientov cestovných kancelárií. Cestujúcich tiež informujú zástupcovia cestovných kancelárií či delegáti priamo v destinácii.
Z dovoleniek nosíme mutácie
Odborníci dôrazne neodporúčajú Slovákom cestovať na exotické dovolenky. Niektorí si z toho však ťažkú hlavu nerobia a na dovolenky chodia aj tak. Aj z tohto dôvodu stúpa riziko zavlečenia nových, nebezpečných mutácií.
Slováci si najčastejšie prinesú koronavírus z dovolenky v Egypte (16 prípadov za február a marec), Tanzánie a Maldív (9, resp. 6 prípadov v rovnakom období). Nasledujú krajiny ako Kolumbia, Spojené arabské emiráty, Saudská Arábia a Alžírsko. Celkovo nám takto pribudlo od začiatku februára 35 dovezených prípadov.
Hoci ide o pomerne nízky počet prípadov, existuje tu riziko, že niektorý z cestujúcich má niektorý z vysoko infekčných variantov koronavírusu. V prípade nedodržiavania opatrení by tak mohol rýchlo nakaziť stovky či tisícky ľudí.
Odborníci z konzília v tejto súvislosti zároveň pripomínajú všetkým, ktorí sa vrátili z exotických destinácií, aby sa bezprostredne pri vstupe na Slovensko zaregistrovali v aplikácii eHranica, 14 dní zostali v karanténe a na ôsmy deň sa nechali otestovať PCR testom. Tí, ktorí vstupujú na územie Slovenska leteckou dopravou, sú zároveň povinní vyplniť elektronický formulár na vyhľadávanie cestujúcich.
Zdroj: SITA