Alarm pre vodičov: 5 katastrofálnych chýb, ktoré ničia život autobatérie aj bankového účtu
- Pri manipulácii s autobatériou treba byť obzvlášť opatrný
- Zisti, aké sú najčastejšie chyby, ktoré rapídne skracujú jej životnosť
- Pri manipulácii s autobatériou treba byť obzvlášť opatrný
- Zisti, aké sú najčastejšie chyby, ktoré rapídne skracujú jej životnosť
Keď si pomýliš kladný a záporný pól na autobatérii, môžeš spôsobiť vážne škody nielen na batérii, ale aj na elektronických systémoch auta. Je to chyba, ktorá sa môže síce zdať malá, ale jej dôsledky sú často veľmi veľké a drahé na opravu.
Pri manipulácii s batériou je preto kľúčové, aby si bol mimoriadne pozorný. Vždy si dôkladne skontroluj, či sú káble správne pripojené. Táto malá kontrola môže zabrániť veľkým problémom. Skontrolovať pripojenie dvakrát nie je strata času, je to skôr investícia do tvojej bezpečnosti a ochrany tvojho vozidla.
Pamätaj, že s elektronikou a batériou auta sa neoplatí riskovať. Zisti, aké sú najčastejšie chyby, ktorými rapídne skracuješ životnosť autobatérie.
Dobíjanie iba podľa potreby
Autobatéria zohráva kľúčovú úlohu v celkovom fungovaní auta. Ak sa úroveň jej nabitia často a výrazne mení, môže to poškodiť jej dlhodobú kondíciu a zredukovať jej životnosť.
Ako informuje portál Autobild, ak necháš batériu úplne vybiť, môže sa stať, že už ju nebudeš môcť znovu nabíjať a budeš musieť kúpiť novú.
Aby si predišiel týmto problémom, je dobré pravidelne, napríklad dva razy do roka, skontrolovať stav batérie a podľa potreby ju dobíjať. Tento jednoduchý krok môže výrazne predĺžiť životnosť tvojej autobatérie.
Vozidlo nenechávaj odstavené príliš dlho
Ak sa chystáš na dlhšie obdobie nechať svoje vozidlo zaparkované v garáži, nezabúdaj na to, že autobatéria potrebuje tvoju pozornosť, aby si predišiel jej poškodeniu. Máš na výber dve stratégie: môžeš batériu najprv dobiť a potom ju odpojiť od auta, alebo ju nechať zapojenú priamo vo vozidle. Nech už sa rozhodneš akokoľvek, kľúčové je udržiavať jej nabitie aj počas obdobia, keď auto nevyužívaš.
Pravidelná kontrola kapacity nabitia je nevyhnutná, najmä ak auto stojí dlhšie. Toto opatrenie ti pomôže zachovať batériu v dobrom stave a predĺžiť jej životnosť. Autobatéria je najviac citlivá na vybitie práve v chladných zimných mesiacoch, kedy môže nízka teplota spôsobiť jej rýchlejšie vybitie.
Preto, ak plánuješ svoje vozidlo nechať odstavené, nezabudni pravidelne skontrolovať úroveň nabitia batérie a podľa potreby ju aj dobíjať. Tento jednoduchý krok môže ušetriť nielen tvoj čas, ale aj peniaze.
Radšej prechádzka ako zbytočne krátka jazda
Ak máš zvyk využívať svoje auto prevažne na krátke trasy, ako sú napríklad cesty do práce alebo na nákupy, môžeš tým nevedomky škodiť autobatérii. Krátke jazdy znamenajú, že batéria nemá dostatok času na to, aby sa úplne nabila. V dôsledku toho môže dochádzať k jej postupnému oslabeniu a skracovaniu životnosti.
Aby si tomuto problému predchádzal, je dobré občas vyraziť s autom na dlhšiu jazdu. Tento jednoduchý krok pomôže batérii lepšie sa nabíjať a udržiavať v dobrom stave. Okrem toho je dôležité nezanedbávať pravidelnú kontrolu stavu batérie. Týmto spôsobom môžeš včas odhaliť prípadné známky oslabenia alebo opotrebovania.
Nedostatočne nabíjaná batéria sa stáva viac náchylnou k poškodeniu, čo môže viesť k nepríjemným situáciám, ako je neschopnosť naštartovať auto v najmenej vhodný moment.
Nepravidelnou údržbou riskuješ veľa
Mnohý šoféri už zažili nepríjemný moment, keď ráno nedokázali naštartovať auto, pretože večer zabudli vypnúť svetlá. Keď odídeš z auta, vždy si over, či si vypol všetku elektroniku, ktorá čerpá energiu z batérie po vypnutí motora.
Ak na toto zabúdaš, môžeš sa raz zobudiť a zistiť, že tvoje auto sa nepohne z miesta. Navyše, ak sa ti to stane častejšie, môžeš batérii výrazne skrátiť životnosť. Môže prísť deň, keď už nebude možné ju znova dobiť.
Hoci pravidelnou údržbou nemôžeme úplne zabrániť poškodeniu autobatérie, správna montáž zohráva v tomto ohľade kľúčovú úlohu. Je dobrý nápad občas si batériu prezrieť, aby si sa uistil, že nie je mechanicky poškodená alebo že z nej neuniká tekutina.
Ako informuje portál autodielygafa.sk, dobré je pozrieť sa aj na póly batérie. Ak sú pokryté koróziou, môže to zhoršovať prenos energie medzi batériou a vozidlom.
Dopyt po nových automobiloch
Predaj nových áut v Európskej únii (EÚ) v januári 2024 ožil a po decembrovom poklese vzrástol. Prispelo k tomu najmä dvojciferné tempo rastu predaja v Nemecku a Taliansku. Aj predaj plne elektrických áut sa medziročne zvýšil, ale medzimesačne klesol. Ukázali to v utorok údaje Európskeho združenia výrobcov automobilov (ACEA). TASR o tom informuje na základe správy Reuters.
Podľa najnovších údajov počet zaregistrovaných osobných áut v EÚ sa v januári 2024 zvýšil medziročne o 12,1 % na 851.700 kusov, čím sa zotavil z poklesu o 3,3 % v decembri 2023.
Všetky hlavné trhy bloku nahlásili výrazný rast predaja, pričom Nemecko (19,1 %) a Taliansko (10,6 %) zaznamenali dvojciferné zisky a Francúzsko (9,2 %) a Španielsko (7,3 %) jednociferné zisky.
Registrácie nových batériových elektrických vozidiel (BEV) v EÚ v januári medziročne vzrástli o 28,9 % na 92.741 kusov. To však bolo o 42,3 % menej ako v decembri. Dôvodom bolo najmä medzimesačné zníženie predaja v Nemecku (-59 %) a Francúzsku (-46 %), hoci medziročne ich odbyt stúpol.
Celkovo elektromobily, či už plne elektrické modely, plug-in hybridy alebo plne hybridné vozidlá, predstavovali v januári 47,5 % všetkých nových registrácií osobných automobilov v EÚ, čo je viac ako 42,7 % pred rokom, ale pokles z 53,3 % v decembri.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy
Zdroje: Autobild, autodielygafa.sk, TASR