Alarmujúca štatistika: Veľké množstvo Slovákov šetrí na kvalite potravín. Lacné môžu byť nebezpečné
- Takmer tretina Slovákov si kvôli inflácii znižuje výdavky na kvalitu stravy
- Vyplýva to z prieskumu spoločnosti Edenred
- Takmer tretina Slovákov si kvôli inflácii znižuje výdavky na kvalitu stravy
- Vyplýva to z prieskumu spoločnosti Edenred
Toto neveští nič dobré. Takmer tretina Slovákov si kvôli inflácii znižuje výdavky na kvalitu stravy. Zatiaľ čo tento rok šetrí na jedle 31 % ľudí, minulý rok to bolo až 42 % a v roku 2020 dokonca viac ako 54 %, píše TASR.
Tieto údaje pochádzajú z aktuálneho prieskumu Food Barometer, ktorý realizovala spoločnosť Edenred v septembri tohto roka na vzorke 1 425 respondentov vo veku nad 18 rokov.
„Tieto dáta sa zdajú byť optimistické, ale existuje opodstatnená obava, že trend, keď ľudia prestávajú šetriť na strave, sa onedlho zastaví. Nie je vylúčené, že po zvýšení dane z pridanej hodnoty na všetko okrem základných potravín budú ľudia opäť významne šetriť na kvalite stravy,“ tvrdí PR riaditeľka spoločnosti Lívia Bachratá.
Podľa prieskumu 64,2 % respondentov uprednostňuje šetrenie v iných oblastiach pred obmedzovaním výdavkov na jedlo. Zatiaľ čo 6 % z nich považuje kvalitu stravy za menej dôležitú. Prieskum tiež skúmal, akú časť mesačného rozpočtu Slováci venujú potravinám. Pre 29,9 % opýtaných predstavujú výdavky na jedlo 20 až 30 % ich rozpočtu. Štvrtina respondentov uviedla, že na potraviny míňa až 40 % mesačných príjmov, a každý piaty Slovák dokonca viac ako 40 %.
Predpokladané zdraženie
Prieskum zároveň ukázal, že potraviny a energie patria medzi položky, pri ktorých až 89 % respondentov očakáva v najbližších mesiacoch nárast cien. Nasledujú výdavky na služby v gastroprevádzkach, kde zdražovanie predpokladá 86 % opýtaných. Tiež oblasť bývania, ktorú za rizikovú z hľadiska rastu cien považuje 85 % respondentov.
Podľa Bachratej je aktuálny optimálny príspevok na stravu vo výške 8,30 eura dostatočný iba pre 18,6 % Slovákov. Zvyšných 81 % respondentov ho hodnotí ako nevyhovujúci. Pritom 46 % ho považuje za úplne nedostatočný a 35 % za čiastočne nedostatočný.
„Slovákom momentálna finančná situácia nedovoľuje dopriať si kvalitný obed v niektorej z gastroprevádzok. Pre tri štvrtiny, teda 72,6 % z nich, je prvou voľbou doma pripravené jedlo. Ďalších 15,6 % respondentov to vyrieši suchou stravou,“ uzatvára PR riaditeľka Edenred.
Vážne riziká konzumácie lacných a vysoko spracovaných potravín
Ako sme ťa už pred časom informovali, Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) spolu s ďalšími zdravotníckymi odborníkmi upozornila na vážne riziká spojené s konzumáciou lacných a vysoko spracovaných potravín. Ich správy z júna 2024 poukazujú na alarmujúce dopady takýchto stravovacích návykov na zdravie.
Podľa tvnoviny.sk sú tieto produkty síce cenovo výhodné a ľahko dostupné. Ich pravidelná konzumácia však môže vážne ohroziť zdravie a viesť k závažným zdravotným problémom, ako sú srdcové choroby, cukrovka či rakovina.
WHO varuje, že ultraspracované potraviny, ako sú balené sladkosti, slané pochutiny, mrazené jedlá či instantné polievky, sú výrazne spojené s rizikom vzniku chronických ochorení. Tieto produkty často obsahujú nadmerné množstvá cukru, soli a nezdravých tukov. To prispieva k obezite, vysokému krvnému tlaku a ďalším závažným zdravotným problémom.
Výrazná záťaž pre zdravie
Odborníci upozorňujú, že lacné a ľahko dostupné spracované potraviny môžu byť jedným z hlavných faktorov zvyšujúceho sa počtu úmrtí spojených s nezdravým životným štýlom.
Lacné mäsové výrobky, ako sú klobásy, párky a podobné produkty, často obsahujú vysoké množstvo konzervantov a umelých prísad. Odborníci varujú, že tieto látky môžu mať karcinogénne účinky, čím zvyšujú riziko vzniku rakoviny pri ich pravidelnej konzumácii.
Štatistiky ukazujú, že každoročne zomierajú státisíce ľudí v dôsledku konzumácie nezdravých potravín. Odborníci apelujú na potrebu zvýšiť povedomie o rizikách spojených s týmito potravinami a podporovať zdravšie alternatívy, ako informovalo TA3.
Podľa správy WHO by sa vlády mali sústrediť na zlepšenie regulácie potravinárskeho priemyslu a zároveň investovať do vzdelávania verejnosti o zdravom stravovaní.
Jedným z najúčinnejších spôsobov, ako minimalizovať zdravotné riziká, je obmedziť konzumáciu spracovaných potravín a nahradiť ich čerstvými a prirodzenými alternatívami. Odborníci odporúčajú zvýšiť príjem ovocia, zeleniny, celozrnných produktov a chudých bielkovín.
Rovnako je dôležité venovať pozornosť etiketám potravín a vyhýbať sa produktom s vysokým obsahom pridaného cukru, soli a umelých prísad. Viac sa dozvieš v tomto článku.
Zdroje: TASR, Archív Startitup, WHO, tvnoviny.sk, TA3