Alarmujúca štúdia: Rakovina bude ľudstvo stáť astronomickú sumu. Slovensko je rizikovou krajinou
- Nová štúdia ponúka ekonomickú predpoveď na najbližšie desaťročia
- Rakovina ekonomiku môže stáť bilióny eur
- Na Slovensku sa stretávame s množstvom rizík
- Nová štúdia ponúka ekonomickú predpoveď na najbližšie desaťročia
- Rakovina ekonomiku môže stáť bilióny eur
- Na Slovensku sa stretávame s množstvom rizík
Asi len málokomu treba vysvetľovať, čo je rakovina. Zákerné ochorenie sa môže vyskytnúť u prakticky hocikoho a ročne dokáže zabiť až 10 miliónov ľudí. Inými slovami, za každé šieste úmrtie môže rakovina. Okrem strát na životoch však môže svetovú ekonomiku stáť nepredstaviteľné množstvo peňazí.
Stovky miliárd ročne
O predpokladaných nákladoch potrebných na liečbu rakoviny počas najbližších 30 rokov hovorí štúdia zverejnená v časopise JAMA Oncology. Nejde pritom o žiadne dobré správy.
Predpoveď sa vzťahuje na obdobie medzi rokmi 2020 až 2050 a počíta s 29 typmi rakoviny naprieč 204 krajinami a teritóriami. Výsledná suma je priam astronomická. Celkové ekonomické náklady sa totiž vyšplhali až na 25,3 bilióna amerických dolárov, alebo v prepočte 23,62 bilióna eur. Najviac zaťažená bude zrejme trojica krajín: USA, Čína a India.
Tieto náklady pritom zahŕňajú priame aj nepriame náklady spojené s rakovinou. Priame náklady zahŕňajú náklady na zdravotnícke služby vrátane diagnostiky, liečby a podpornej starostlivosti, ako aj náklady na lieky súvisiace s rakovinou a hospitalizácie. Nepriame náklady zahŕňajú stratu produktivity a zárobkov v dôsledku invalidity, predčasnej smrti a opatrovateľských povinností.
Existuje viacero faktorov
Autori štúdie taktiež predpokladajú, že ekonomická záťaž spôsobená rakovinou sa bude v najbližších rokoch zvyšovať v dôsledku starnutia populácie a rastúcich nákladov na zdravotnú starostlivosť. S pribúdajúcim vekom populácie bude pravdepodobne narastať počet prípadov rakoviny, keďže rakovina je bežnejšia u starších jedincov.
Svoju úlohu však pravdepodobne zohrajú aj neustále napredujúce zdravotníctvo a veda. Nové liečebné postupy sú síce omnoho efektívnejšie a dosahujú lepšie výsledky, avšak ich vývoj a podávanie môžu byť poriadne nákladné.
V neposlednom rade však ekonomickú záťaž spôsobenú rakovinou zvýšila aj pandémia COVID-19. Oneskorené diagnózy a liečba rakoviny v dôsledku prerušenia poskytovania zdravotnej starostlivosti, spôsobených plným sústredením sa na riešenie pandémie, by mohli viesť k horším výsledkom a vyšším nákladom.
Okrem toho pandémia zdôraznila potrebu zlepšeného prístupu k službám zdravotnej starostlivosti a zvýšených investícií do infraštruktúry zdravotnej starostlivosti s cieľom zlepšiť pripravenosť na budúce pandémie.
Onkologická štúdia však zároveň upozorňuje, že prevencia a liečba rakoviny sú rozhodujúce pri znižovaní ekonomickej záťaže spôsobenej rakovinou. Investície do výskumu rakoviny a vývoja nových liečebných postupov môžu tiež pomôcť znížiť dlhodobé ekonomické náklady, ale aj zlepšiť mieru prežitia, čo by len ďalej pozitívne vplývalo stav ekonomiky.
Slovensko je rizikovou krajinou
Vyhliadky pre onkologickú budúcnosť Slovenska tiež nie sú zrovna svetlé. Ministerstvo zdravotníctva totiž pozoruje vysoký výskyt rizikových faktorov, akými sú fajčenie, alkohol, nevhodné stravovanie či nízka miera fyzickej aktivity.
Pretrváva tiež nízka účasť na preventívnych prehliadkach a na skríningu. Pre TASR to uviedlo Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR. Reagovalo tak na výsledky správy OECD, podľa ktorej výskyt rakoviny a úmrtnosť na rakovinu na Slovensku presahuje priemer EÚ.
Rezort deklaroval, že si je vedomý, že Slovensko má v tejto oblasti nepriaznivé výsledky. Informoval, že situáciu intenzívne rieši od roku 2017. V tejto súvislosti poukázal okrem iného na zavedenie skríningových programov či preplácanie očkovania proti ľudskému papilomavírusu deťom vo veku 12 až 12 rokov a 364 dní.
Pripomenul, že od tohto roka sa z verejného zdravotného poistenia prepláca deväť nových onkologických liekov. Rozhoduje sa podľa neho tiež o preplácaní ďalších 24 liekov.
„V rámci Národného onkologického inštitútu bola vypracovaná výzva pre pacientske organizácie na poskytnutie finančných prostriedkov na ich projekty vo výške 100 000 eur, ktorá bola aj úspešne zrealizovaná,“ doplnil.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy
Zdroje: JAMA Oncology, TASR