Alarmujúca verzia El Niño na obzore: Experti varujú pred klimatickou bombou v roku 2024

  • Odborníci sa obávajú príchodu silnejšieho variantu El Niña
  • Hrozia povodne, veľké suchá aj lesné požiare
Lesný požiar a mapa horúčavy.
Ilustračné foto TASR/HINA, Freepik/@kjpargeter
  • Odborníci sa obávajú príchodu silnejšieho variantu El Niña
  • Hrozia povodne, veľké suchá aj lesné požiare

Možno už čoskoro zažijeme extrémnu verziu klimatického javu El Niño, ktorá by mohla priniesť obrovské vysoké teploty a intenzívnejšie búrky.

Ako informuje portál tn.cz, tento silnejší jav by mohol spôsobiť záplavy, rozsiahle suchá a lesné požiare, čo vyvoláva obavy medzi expertmi.

Super El Niño

El Niño sa už niekoľko mesiacov formuje v tropickom Pacifiku. Jeho vplyvy už začínajú cítiť napríklad ľudia v Spojených štátoch amerických. Ako informuje portál The News Tribune, tohtoročná zima je tento rok oveľa suchšia a teplejšia než zvyčajne.

Experti z Národného úradu pre oceán a atmosféru (NOAA) vyjadrujú obavy z príchodu extrémnejšej verzie tohto javu, známej ako super El Niño.

„Na základe najnovších predpovedí existuje 54 % šanca, že sa historicky silný El Niño rozvinie do konca januára,“ uviedli v správe, pričom apelovali na to, že vydrží až do polovice roka.

Kým „klasický“ jav El Niño sa vyznačuje zvýšením povrchových teplôt mora o minimálne 0,8 °C nad dlhodobý priemer v centrálnom rovníkovom Pacifiku, v extrémnom variante dosahujú teploty v tejto oblasti až 2 °C nad priemer.

Najteplejší rok v histórii

Naposledy extrémne El Niño z roku 2016 významne zmenilo počasie. Podľa portálu NTV sa ale zdá, že tento rok bude mať spomínaný jav opäť značný vplyv na počasie na celom svete.

Mnohí klimatológovia predpovedajú, že rok 2024 bude najteplejším rokom v histórii.

teplomer
zdroj: TASR/Dano Veselský

„Budú pokorené nevídané úrovne skleníkových plynov, dočkáme sa nových globálnych teplotných maxím, rekordne sa zvýšia hladiny morí a zníži množstvo ľadu na Antarktíde,“ citoval portál The Guardian generálneho tajomníka Svetovej meteorologickej organizácie Petteriho Taalasa.

Svet bude v dôsledku silnejšej verzie klimatického javu a vysokých teplôt čeliť intenzívnejším búrkam, záplavám, vlnám horúčav, lesným požiarom a ďalším extrémnym počasím.

NOAA upozorňuje, že dopad super El Niña nemusí byť vždy globálne významný alebo rovnaký. Podľa portálu NTV býva jeho vplyv v Európe často slabší. V tejto oblasti majú väčšiu úlohu teplotné a tlakové pomery v severnom Atlantiku, Stredomorí, Škandinávii a Arktíde.

Ako El Niño rastie?

El Niño je teplou fázou ENSO, čo znamená El Niño južnej oscilácie. V tejto oblasti rovníkového Tichého oceánu sa striedajú teplé a studené fázy. Obvykle dochádza k zmene fáz zhruba každé tri roky, no môže to byť aj menej.

Ako sme ťa informovali v našom článku, v súčasnosti sa planéta nachádza v teplej fáze nazývanej El Niño. Studená fáza ENSO sa nazýva La Niña. Tá bola aktívna v priebehu posledných troch zím. Každá z fáz sa obvykle rozvíja od neskorého leta do skorej jesene. Potom trvá zvyčajne až do jari.

Každá fáza ENSO ovplyvňuje tlak a počasie v tropických oblastiach odlišne. Má rozličnú sprievodnú cirkuláciu a tým produkuje rozdielnu atmosférickú reakciu. To ovplyvňuje celkovú globálnu cirkuláciu, čo znamená, že mení sezónne vzory počasia po celom svete.

Avšak účinok tejto meteorologickej anomálie je zvyčajne výraznejší počas vrcholu svojej fázy, teda na jeseň a v zime.

Historická udalosť

Ďalším dôležitým aspektom zmien na Zemi pod vplyvom El Niño je výška hladiny mora. NASA informuje o snímkach z družice Sentinel-6. Tie zobrazujú na povrchu oceánu Kelvinove vlny. Tieto vlny, široké stovky kilometrov, sa pohybujú pozdĺž rovníka od západu na východ.

Ale čo sú to vlastne Kelvinove vlny? Kelvinova vlna je dlhá oceánska vlna, ktorá sa šíri na východ cez rovníkovú oblasť smerom k pobrežiu Južnej Ameriky. Počas tejto cesty sa vrchná oceánska vrstva, relatívne teplá, zosilňuje a hladina mora stúpa. Ide o hlavného predchodcu fenoménu El Niño.

Experti dokonca pripúšťajú aj 35-percentnú šancu, že aktuálne prejavy El Niño sa stanú vďaka svojej extrémnej sile „historickou udalosťou“ v rámci vplyvu meteorologických javov na Zemi.

Zdroje: The News Tribune, NOAA, NTV, The Guardian, Archív SIU, tn.cz

Najnovšie videá

Trendové videá