Alarmujúce čísla: Až 600-tisíc Slovákov má problém s alkoholom. Rozdiel medzi pohlaviami je enormný
- Najnovšie výsledky prieskumu ukázali naozaj alarmujúce výsledky
- Po alkohole siaha trikrát viac mužov ako žien
- Najhoršie sú na tom ľudia v strednom veku
- Najnovšie výsledky prieskumu ukázali naozaj alarmujúce výsledky
- Po alkohole siaha trikrát viac mužov ako žien
- Najhoršie sú na tom ľudia v strednom veku
S mladými to nevyzerá o nič lepšie
Výsledky prieskumu poukazujú aj na to, že mladí ľudia sú ohrození nadmerným pitím alkoholu. Približne tretina mladých ľudí vo veku od 18 do 24 rokov si dopraje alkohol niekoľkokrát do mesiaca. Dokonca až 5 percent z nich pije viackrát do týždňa. Toto môže byť dôsledkom stresu spojeného so začiatkom samostatného života a hľadaním svojho miesta vo svete.
Slováci však konzumujú alkohol menej často ako obyvatelia okolitých krajín. Až 77 % Slovákov uviedlo, že aspoň občas si dopraje alkohol. Tento podiel je najnižší v porovnaní so sledovanými krajinami.
Napríklad v Českej republike pije alkohol aspoň občas 82 % obyvateľov, v Maďarsku 81% a v Rakúsku 80 %. Zvyšok populácie v týchto krajinách tvoria abstinenti.
Ako sa s pitím vysporiadať?
Startitup oslovil psychológa Adama Kurillu s otázkou, ako sa dá s problémovým pitím alkoholu bojovať.
„Je potrebné vyhľadať odborníka, psychiatra. Ak je taká možnosť dostupná, tak v zariadení špecializujúcom sa na liečbu závislostí, napr. v centrách pre liečbu drogových závislostí. Ak nie, tak všeobecného psychiatra,“ ozrejmil.
Dodal, že na základe vyšetrenia sa potom pacient s lekárom dohodnú na ďalšom postupe. „Zjednodušene, existujú dve možnosti, a to ambulantná alebo ústavná liečba. Väčšinou sa medzi týmito dvoma možnosťami rozhoduje na základe závažnosti stavu.“
Podľa jeho slov sú v prípade ambulantnej liečby liečebné programy na Slovensku nastavené na 12 mesiacov. „Odporúča sa následne pokračovať doliečovaním a zostať v kontakte s liečebným programom. V prípade ústavnej liečby sú liečebné programy nastavené na 10 – 12 týždňov. Aj v tomto prípade sa odporúča pokračovať ambulantnou liečbou a následne doliečovaním.“
Zaujímalo nás aj to, prečo si mnoho Slovákov problém s alkoholom nepriznáva, keď sú výsledky také alarmujúce. Podľa psychológa je to individuálne.
„Závislosť sa spája s veľkou stigmou a predsudkami, nie je preto zriedkavé, že ľudia s problémami tohto charakteru majú tendenciu vyhýbať sa tomu, aby sa oficiálne potvrdilo, že trpia závislosťou. Preto často odkladajú návštevu odborníka až do bodu, kedy je to nevyhnutné,“ vysvetlil.
„Odhaduje sa, že na Slovensku vyhľadá pomoc len 20 % ľudí s poruchou v dôsledku užívania alkoholu,“ povedal Adam Kurilla pre Startitup.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko