Alarmujúce čísla: Čoraz viac Slovákov a Sloveniek trpí poruchou príjmu potravy
- Počet porúch príjmu potravy stúpol o 37,7 %
- Vyplýva to z najnovšej štatistiky Národného centra zdravotníckych informácií o duševnom zdraví Slovákov
- Počet porúch príjmu potravy stúpol o 37,7 %
- Vyplýva to z najnovšej štatistiky Národného centra zdravotníckych informácií o duševnom zdraví Slovákov
Poruchy príjmu potravy sú na Slovensku stále rozšírenejšie. Počet novodiagnostikovaných pacientov s poruchami príjmu potravy vlani vzrástol takmer o tretinu v porovnaní s predchádzajúcim rokom. Vyplýva to z najnovšej štatistiky Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) o duševnom zdraví obyvateľov Slovenska.
Psychiatrické ambulancie v roku 2021 podľa NCZI vyšetrili viac ako 377-tisíc osôb, čo predstavuje medziročný nárast o 3,5 %. Najčastejším dôvodom ambulantnej liečby boli afektívne poruchy.
V skupine porúch príjmu potravy narástol počet pacientov s diagnózou zistenou prvýkrát v živote o 31,3 % oproti roku 2020. Ako upozornilo NCZI, poruchy príjmu potravy zaznamenávajú v posledných rokoch kontinuálny rast.
„Vzhľadom na päťročný priemer stúpol ich počet v roku 2021 o 37,7 %,“ uvádza centrum.
Na psychiatrických oddeleniach nemocníc bolo v minulom roku pre duševné poruchy a poruchy správania 37,5 tisíca hospitalizácií. Viac ako štvrtina súvisela s užívaním alkoholu.
Najčastejšie boli s psychiatrickou diagnózou hospitalizovaní slobodní muži a slobodné ženy. Podľa pracovného stavu a pohlavia sa najviac hospitalizácií týkalo nezamestnaných mužov a starobných dôchodkýň.
Celosvetový problém
Ako sme ťa už informovali v našom článku, zo štúdie zverejnenej v European Journal of Neuroscience vyplýva, že najbežnejším spúšťačom porúch príjmu potravy je stres, ktorý môže viesť k pocitovému prejedaniu sa. Avšak za vznikom daných ochorení sa skrývajú aj ďalšie faktory.
Psychiatrička Barbora Pavlová v knihe Spektrum porúch príjmu potravy vysvetľuje, že stojí za nimi napríklad aj spoločenské prostredie, vek, povaha či psychická zraniteľnosť.
Najčastejším motívom, najmä u dospievajúcej populácie, je túžba po obdive okolia alebo prispôsobenie sa trendom. Ľudia trpiaci danými poruchami sa často stretávajú s nepochopením, keďže v mnohých prípadoch sa vystavujú až obsesívnej kontrole nad svojou postavou či stravovacími návykmi.
Ide o celosvetový problém, s ktorým sa môžu stretnúť ľudia aj s vyššou alebo nižšou hmotnosťou. Práve preto je dôležité byť veľmi opatrní pri rozhovoroch o fyzickom vzhľade, pretože aj dobre myslené poznámky môžu situáciu zhoršiť.
Liečba porúch príjmu potravy je v mnohých prípadoch zdĺhavý a náročný proces, pričom nie vždy sa musí na 100 % vyriešiť či ustáliť.
Rôznorodosť porúch
Pod pojmom poruchy príjmu potravy si spoločnosť väčšinou predstaví anorexiu. Avšak stojí za nimi viacero ochorení ako napríklad aj bulímia, pocitové prejedenia či dokonca nové druhy, ku ktorým patria ortorexia, bigorexia a drunkorexia.
Ortorexia je známa ako posadnutosť zdravou výživou a zdravím stravovaním a práve preto je dôležité mať určitý balans aj v stravovaní. Bigorexia sa vyznačuje posadnutosťou vlastným vzhľadom, najmä čo sa týka telesných proporcií. Drunkorexia sa vyskytuje v prípadoch opakovaného redukovania príjmu potravy s cieľom čo najviac znížiť príjem kalórií, aby dotyčný mohol vypiť viac alkoholu.
„Klasifikácia oddielu Poruchy príjmu potravy v najnovšom vydaní Medzinárodnej klasifikácie duševných porúch (ICD-10) je takmer zhodná s koncepciou amerického diagnostického a štatistického manuálu DSM-IV. Poruchy príjmu potravy sú zaradené do skupiny F 5. Poruchy správania spojené s fyziologickými poruchami a somatickými faktormi. Ako najdôležitejšie syndrómy sú popísané anorexia nervosa (F 50.0) bulímia nervosa (F50.2),“ uvádza vo svojej štúdii Poruchy príjmu potravy MUDr. Monika Dluhá.
Je dôležité hovoriť o svojich problémoch, obzvlášť o poruchách príjmu potravy. Liga za duševné zdravie ponúka na svojom webe odpovede na najčastejšie otázky. Rovnako ponúka aj možnosť telefonického či mailového kontaktu.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: SITA, Startitup