Alarmujúce čísla ich dohnali k činom. U susedov uvidia chodcovia „zvláštne priechody“

  • Mnoho chodcov neberie na vodičov ohľad
  • Naši susedia sa rozhodli si na nich posvietiť
Žena s mobilom v ruke stojí pred priechodom pre chodcov
Ilustračná foto Unsplash/Vlad B
  • Mnoho chodcov neberie na vodičov ohľad
  • Naši susedia sa rozhodli si na nich posvietiť

Rizikom na cestách nie sú iba vodiči s telefónmi. Stačí sa iba na chvíľu zapozerať do mobilného zariadenia, spraviť pár nesprávnych krokov ako chodec a nešťastie je na svete. 

Ako uvádza portál Topspeed.sk, Poľsko sa rozhodlo posvietiť si aj na túto skupinu. Uvedomili si, že práve telefóny sú hlavnou príčinou až pri príliš veľkom počte dopravných nehôd. Poliaci chcú posilniť edukáciu chodcov.

Varovanie pre chodcov

Brzersko je menšie poľské mesto, ktoré sa nachádza v Malopoľskom vojvodstve, teda nie je príliš vzdialené od slovenských hraníc. Práve v tomto meste odštartovala nová akcia špeciálneho dopravného značenia priechodov pre chodcov.

Ako informuje portál Brzersko.pl, na chodníkoch sa v rámci 11 vytipovaných rizikových lokalít objavia obrovské nadpisy s textom v preklade „Odlož telefón a ži“.

Tento nadpis je varovaním pre chodcov, aby neohrozovali seba či ostatných a nehrali sa s mobilom v nevhodnej chvíli, vzťahuje sa to napríklad (hlavne) aj na počúvanie hudby.

Poliaci prvé nápisy už umiestnili a namaľovali ich reflexnou farbou. 

K tomuto rozhodnutí prispeli aj štatistiky, ktoré hovoria jasne. Každá štvrtá dopravná nehoda v Poľsku súvisí s používaním mobilného telefónu. Tento problém sa netýka iba vodičov, ale aj chodcov, ktorí svojím správaním často predstavujú hrozbu a stávajú sa obeťami dopravných nehôd.

„Okoloidúci, ktorí hľadia na displej telefónu, sú štyrikrát častejšie účastníkmi nehôd,“ varuje starosta Brzeska Tomasz Latocha. Radnica okrem iného pracuje aj na tom, aby boli miestne priechody lepšie osvetlené a označené.

Cyklisti vs. motoristi

Ako sme ťa informovali, do konfliktu s motoristami sa často dostávajú aj cyklisti. Dopustiť sa nejakej chyby na cestách je ľudské, no niekedy môžeš za nevhodné správanie voči cyklistovi poriadne doplatiť. Napríklad ak sa nedržíš v 1,5-metrovej vzdialenosti pri predbiehaní cyklistov, môže ťa to vyjsť naozaj draho, pokuta stúpa do výšky 150 eur.

Cyklisti
zdroj: TASR/Roman Hanc

Nedávny prieskum u našich susedov odhalil, že vzťah medzi motoristami a cyklistami je nepriateľský.

Výskum v susednom Česku sa zameral aj na to, čo by mohlo zlepšiť celkovú situáciu s cieľom zvýšiť mieru tolerancie medzi účastníkmi cestnej premávky. Aj keď ide o české dáta, podobné opatrenia by neboli na škodu ani na Slovensku.

Prieskum ukázal, že až 62 % mladých vodičov vo veku od 18 do 30 rokov hodnotí vzťah cyklista-vodič ako nepriateľský. 

Zdá sa tiež, že u našich susedov je zjavne potrebné aj zlepšovanie znalostí zákonov. Z prieskumu totiž vyplynulo, že až 43 % mladých šoférov nepozná pravidlo o dodržiavaní odstupu 1,5 metra zboku pri prebiehaní cyklistov, ktoré platí aj na Slovensku.

Čo sa týka priestupkov vodičov áut vo vzťahu k cyklistom, najčastejšie ide práve o nedostatočný odstup zboku pri predbiehaní, vysokú rýchlosť a celkovo nedostatok pozornosti pri riadení automobilu. 

Zo strany cyklistov sa medzi najviac uvádzané prehrešky v susednom Česku zaradila jazda v skupine viacerých bicyklov vedľa seba na ceste, nenosenie cyklistickej prilby a jazdenie na chodníkoch.

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Zdroje: Topspeed.sk, Archív SIU, Brzersko.pl

Najnovšie videá

Trendové videá