Alarmujúce čísla: Rakovina zabíja Slovákov viac ako ostatných Európanov, zdravotníctvo zlyháva v prevencii

  • Vyspelé krajiny Európskej únie stavajú na prevencii
  • Slovensko zaostáva v skorom zachytení rakoviny
  • Mnohé typy je možné odhaliť včasným skríningom
Rakovina, doktori
National Cancer Institue, Unsplash
  • Vyspelé krajiny Európskej únie stavajú na prevencii
  • Slovensko zaostáva v skorom zachytení rakoviny
  • Mnohé typy je možné odhaliť včasným skríningom

Slovensko patrí medzi krajiny s najvyššou mierou úmrtnosti na rakovinu v rámci celej Európskej únie. Najnovšia správa Country Cancer Profiles 2025, publikovaná v Európskom registri nerovností v onkológii, upozorňuje na zásadné rezervy v prevencii a včasnej diagnostike, ktoré zaostávajú za štandardmi viacerých členských štátov EÚ.

Mnohé európske krajiny sa primárne zameriavajú na prevenciu a skoré zachytenie onkologických ochorení. Slovensko však podstatnú časť finančných zdrojov smeruje do liečby rakoviny v pokročilých štádiách. Tento prístup vedie nielen k vyššej záťaži zdravotníckeho systému, ale zároveň znižuje šance pacientov na úspešnú terapiu a dlhodobé prežitie.

Alarmujúca úmrtnosť na rakovinu

S mierou úmrtnosti 275 osôb na 100 000 obyvateľov predstavuje rakovina jednu z najzávažnejších zdravotných výziev na Slovensku. Ako uvádza portál O Peniazoch, onkologické ochorenia zasahujú mužskú populáciu výraznejšie ako ženskú.

Vysoká úmrtnosť sa týka najmä typov rakoviny, ktoré je možné identifikovať prostredníctvom skríningových programov. Napriek dostupnosti týchto preventívnych opatrení ich efektívnosť a využívanie stále zaostávajú za európskym priemerom.

Regionálne rozdiely v incidencii rakoviny naznačujú, že výskyt ochorenia súvisí nielen s genetickými a environmentálnymi faktormi, ale aj so socioekonomickými podmienkami. Ako sa uvádza v správe: „Incidencia rakoviny prsníka je v priemere približne o 30 % vyššia v piatich okresoch regiónu hlavného mesta Bratislava než v krajine ako celku.“

Analýza Inštitútu zdravotných analýz (IZA) zároveň ukazuje, že v regiónoch s vyšším príjmom je zaznamenaná vyššia incidencia rakoviny prsníka a melanómu. V ekonomicky menej rozvinutých okresoch zase prevláda rakovina žalúdka.

Projekcie Európskeho informačného systému o rakovine naznačujú, že medzi rokmi 2022 a 2040 môže Slovensko čeliť až 25 % nárastu počtu onkologických ochorení.

Finančná záťaž onkologickej liečby

Náklady na liečbu rakoviny na Slovensku výrazne rastú, pričom v prvých 12 mesiacoch po diagnostikovaní dosahujú priemerne 11 695 eur na pacienta. Zdravotné poisťovne pokrývajú výdavky na nemocničnú a ambulantnú starostlivosť, diagnostické testy aj onkologické lieky.

Celkové investície do onkológie však ostávajú pod priemerom EÚ. Dochádza tak k obmedzenej dostupnosti inovatívnych terapeutických metód.

V roku 2022 Slovensko investovalo do onkologickej starostlivosti 478 miliónov eur, čo predstavuje 28 % nárast oproti roku 2018. Najvýraznejšie sa zvýšili výdavky na ambulantnú liečbu, ktoré vzrástli o 53 %, zatiaľ čo náklady na onkologické lieky stúpli o 30 %. Naopak, investície do nemocničnej starostlivosti vzrástli iba o 5 %, čo naznačuje presun liečby z nemocníc do ambulancií.

Rýchlejší rast ambulantnej starostlivosti môže z dlhodobého hľadiska priniesť efektívnejšie využívanie zdrojov. Avšak nemocnice sa naďalej stretávajú s obmedzenými možnosťami modernizácie a rozšírenia kapacít.

Odhady ukazujú, že výdavky na onkologickú starostlivosť na jedného obyvateľa v najbližších desaťročiach vzrastú až o 78 %. Tento rast zdôrazňuje potrebu dlhodobo udržateľných investícií do prevencie a liečby rakoviny.

Iniciatívy a plány do budúcnosti

Rakovina má zásadný vplyv nielen na život pacientov, ale aj na ich rodiny, pričom zdravotné a sociálne dôsledky pretrvávajú aj po ukončení liečby. Napriek existujúcim iniciatívam sa riešenie dlhodobej starostlivosti stále nerozvinulo do komplexného systému.

Slovensko disponuje tromi inštitútmi špecializovanými na onkologickú starostlivosť, trinástimi oddeleniami klinickej onkológie a dvoma centrami pľúcnej onkológie (NOI a NOÚ, 2023). Žiadne zo zariadení však nedosahuje úroveň komplexného onkologického centra.

V rámci projektu EÚ Spoločná akcia CraNE sa krajina usiluje o integráciu do európskej siete onkologických centier, čo by mohlo výrazne zlepšiť kvalitu diagnostiky, liečby aj multidisciplinárnej starostlivosti. Významným cieľom ostáva akreditácia Národného onkologického ústavu v Bratislave ako prvého komplexného onkologického centra.

Plán obnovy a odolnosti Slovenska zahŕňa investície do rozšírenia paliatívnej starostlivosti a posilnenia siete hospicov do roku 2026. Ministerstvo zdravotníctva vyčlenilo 2,4 milióna eur na rozvoj mobilných hospicov a pripravuje ďalšie financovanie pre nemocničné oddelenia paliatívnej starostlivosti.

Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska

Zdroje: European Commision, Openiazoch

Najnovšie videá

Trendové videá