Alarmujúce výpadky v lekárňach. Pacienti sa nedostanú k antibiotikám ani liekom na srdce

  • V lekárňach chýbajú dôležité lieky
  • Výpadky pred letnou sezónou zasiahnu mnohých ľudí
lekáreň
freepik
  • V lekárňach chýbajú dôležité lieky
  • Výpadky pred letnou sezónou zasiahnu mnohých ľudí

Ak sa chystáš na dovolenku, alebo berieš nejaké lieky dlhodobo, radšej si skontroluj zásoby. V lekárňach totiž chýbajú potrebné lieky na množstvo zápalových ochorení, no výpadky zasiahnu aj chronických pacientov a ľudí, čo potrebujú lieky na psychiku alebo srdce.

V slovenských lekárňach momentálne chýbajú viaceré dôležité lieky, vrátane antibiotických kvapiek a sirupov, mastí, liekov na srdce a cholesterol, ako aj liekov na trávenie. Hospodárske noviny upozorňujú, že situácia sa líši v každej lekárni. Niektoré lieky však môže lekárnik objednať cez emergentný systém.

Lekárnici sa boja, že sa stav nebude zlepšovať. Vedúca lekárne v Michalovciach pre Hospodárske noviny rozpráva o tom, že veľa pacientov musia otočiť, pretože nemajú ich lieky.

Absencia antibiotických kvapiek a sirupov môže navyše zhoršiť stav pacientov s infekciami, zatiaľ čo nedostatok liekov na srdce a cholesterol môže byť nebezpečný pre pacientov s kardiovaskulárnymi ochoreniami. 

Výpadky nie sú u nás novinkou

Ako píše Refresher, výpadky a obnovenie dodávok liekov nie sú na Slovensku ničím netradičným. Nedávno boli obnovené dodávky lieku Masť Heparoid Léčiva na opuchy a zápaly či perorálne roztokové kvapky Hylak forte, ktoré mali mesačný výpadok. Podľa informácií Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) bude od 1. augusta prerušená dodávka lieku Nasic pre deti.

Štátny ústav pre kontrolu liečiv tiež naďalej zaznamenáva výpadky antibiotík a liekov na psychické či neurologické ochorenia. TASR o tom informovala hovorkyňa ústavu Jana Matiašová. 

ŠÚKL podľa nej tiež eviduje prerušené dodávky pri niektorých antibiotikách. „Rovnako zaznamenávame opakujúce sa krátkodobé výpadky liekov zo skupiny imunoglobulínov,“ dodala. 

Skladovanie liekov počas dovolenky

Lieky nie je vhodné mať počas letu v podpalubnej batožine, upozorňuje Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL). Na letiskách s nimi nemusia zaobchádzať opatrne, čo zvyšuje riziko, že aerolinky batožinu stratia a pacient zostane bez liekov, ktoré pravidelne užíva. ŠÚKL odporúča nosiť lieky v príručnej batožine.

„Lieky by mali byť v originálnych, označených obaloch. K liekom na chronické ochorenia odporúčame mať lekársky predpis, respektíve lekársku správu, v ktorej sa uvádza aj dávkovanie lieku. Tieto dokumenty je vhodné preložiť do angličtiny. (…) Tekutiny a spreje s objemom presahujúcim 100 mililitrov zabaľte rovnako ako kozmetiku do priehľadného, uzatvárateľného, plastového vrecka s celkovou kapacitou jeden liter. Každá nádoba musí mať 100 ml alebo menej.“ 

ŠÚKL tiež apeloval, aby si ľudia na dovolenku nebalili zbytočné množstvá liekov. „Pri špecifických liekoch – ako sú napríklad lieky s obsahom omamných a psychotropných látok – odporúčame kontaktovať aj príslušné veľvyslanectvo nielen cieľovej, ale aj tranzitnej krajiny,“ poznamenal.

Pred letom je vhodné skontrolovať si pravidlá leteckých spoločností. „Aj napriek tomu, že v rámci krajín Európskej únie platia jednotné pravidlá, rôzne letecké spoločnosti môžu mať špecifické obmedzenia,“ dodal.

Zdroje: Hospodárske noviny, ŠÚKL, Refresher News, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá