Alarmujúce zistenia zdravotníkov: Rakovina na Slovensku rastie. Nový systém odhalil znepokojivý trend

  • NCZI končí s manuálnym zberom dát o rakovine
  • Nový systém odhaľuje znepokojivý nárast ochorení
rakovina, glióm, liečba
Ilustračné foto Canva/sciencephotolibrary, Canva/AlexRaths
  • NCZI končí s manuálnym zberom dát o rakovine
  • Nový systém odhaľuje znepokojivý nárast ochorení

Slovensko má nové, presnejšie údaje o výskyte rakoviny. NCZI zaviedlo moderný systém na zber a analýzu dát. Vďaka tomu poznáme lepšie rozšírenie jednotlivých typov rakoviny v našej krajine. Informovala o tom Diana Dúhová, špecialistka komunikácie NCZI pre TASR.

Nová interaktívna prezentácia ukazuje vývoj onkologických ochorení za posledných 26 rokov. Zahŕňa údaje z rokov 1996 až 2015 z národného registra. Obsahuje aj predpokladané počty nových prípadov z rokov 2016 až 2022 na základe dát od poisťovní.

„Interaktívna infografika prezentuje výskyt zhubných nádorov za roky 1996 – 2022 v absolútnej početnosti aj relatívnom vyjadrení, napríklad hrubá miera incidencie, vekovo štandardizovaná miera incidencie s doplnením údajov o úmrtnosti na zhubné nádory. Osobitnou časťou sú spracované výstupy obsahujúce ukazovatele súvisiace s vybranými diagnózami zaradenými do skríningových onkologických programov na Slovensku,“ uviedla Dúhová.

Modernizácia zberu údajov

Národný onkologický register predstavuje hlavnú databázu onkologických ochorení v SR. Dlhé roky fungoval na manuálnom systéme. Lekári posielali hlásenia do systému, ktorý nepracoval s inými zdravotníckymi databázami.

Koncom roka 2023 prišla významná zmena. NCZI spustilo nový informačný systém pre register. Zaviedlo tiež špeciálny algoritmus. Ten spracováva údaje od zdravotných poisťovní o liečbe a liekoch.

„Na základe týchto údajov môžeme konať, či už ide o nasmerovanie zdrojov, zásobenie určitými liekmi alebo o urgentné prehodnotenie skríningových programov,“ vysvetlila Dúhová.

Alarmujúce zistenia

Nový systém priniesol znepokojivé údaje. Za 26 rokov výrazne stúpol počet nových prípadov rakoviny. V roku 2022 pribudlo o 40 prípadov viac na 100 000 obyvateľov oproti roku 1996.

Tieto čísla pomáhajú lepšie pochopiť situáciu v onkológii. Zdravotníctvo môže vďaka nim efektívnejšie plánovať liečbu. Systém tiež umožňuje rýchlejšie reagovať na zmeny v počte pacientov.

Presnejšie údaje pomôžu aj pri prevencii. Lekári môžu lepšie zacieliť skríningové programy. Nemocnice zasa dokážu lepšie naplánovať potrebné zdroje a lieky.

Nová forma rakoviny

Ako sme ťa už informovali, lekári bijú na poplach kvôli rakovine tráviaceho traktu u mladých ľudí. Táto choroba sa v posledných rokoch šíri najmä medzi tridsiatnikmi. Britskí vedci zaznamenali od deväťdesiatych rokov minulého storočia až 84-percentný nárast prípadov u ľudí vo veku od 24 do 49 rokov.

Znepokojujúci je najmä prudký nárast rakoviny čriev, prsníka a pľúc u mladšej generácie. Hoci tieto ochorenia postihujú ľudí každého veku, práve mladí dospelí čelia najväčšiemu nárastu prípadov. Vedci pozorujú tento trend najmä u pacientov pod 30 rokov.

Odborníci na výživu a zdravie identifikovali hlavnú príčinu tohto problému. Keďže ide o ochorenie tráviaceho systému, za nárastom stojí jeden konkrétny rizikový faktor. Tento faktor výrazne ovplyvňuje zdravie mladej generácie a prispieva k vzniku rakoviny.

Vedci objavili, že za nárastom rakoviny u mladých ľudí stoja zmeny črevných baktérií. Tieto zmeny spôsobuje jeden konkrétny faktor, ktorý narúša prirodzenú rovnováhu v našom tráviacom systéme. Aj keď rakovina zvyčajne ohrozuje ľudí nad 50 rokov, lekári čoraz častejšie diagnostikujú toto ochorenie aj u mladších pacientov.

Medzi mladými ľuďmi sa najviac šíri rakovina žlčníka. Ide síce o menej známy typ rakoviny, no jej výskyt v posledných rokoch výrazne stúpa práve u ľudí pod 50 rokov. Preto odborníci zdôrazňujú potrebu lepšie poznať príčiny tohto ochorenia.

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroje: TASR, Startitup, Cancer Research UK

Najnovšie videá

Trendové videá