Alarmujúci nárast kožných problémov u Slovákov. Lekárnici odhaľujú účinné riešenia
- Farmaceuti evidujú zvýšený predaj liekov na kožné alergie
- Radia, ako na číslované choroby
- Farmaceuti evidujú zvýšený predaj liekov na kožné alergie
- Radia, ako na číslované choroby
Počul si už o piatej, šiestej a siedmej chorobe u detí a mladých ľudí? Slováci v lekárňach vo veľkom nakupujú voľnopredajné lieky na kožné alergie, čo podľa farmaceutov znamená, že nám na dvere klope sezónny nárast týchto infekčných ochorení. Typickým príznakom je vyrážka. Experti však vedia, ako sa nenechať touto chorobou skoliť.
Odborníci z MojaLekáreň.sk pripomínajú, že posilňovanie imunity a dodržiavanie správnej hygieny je dôležité aj v letných mesiacoch.
„Skutočnosť, že neexistujú žiadne príznaky, neznamená, že dieťa neprinieslo chorobu zo školy alebo škôlky. Obzvlášť opatrné by mali byť tehotné ženy a ľudia so zníženou imunitou,“ hovorí Mgr. Pavla Horáková, vedúca farmaceutka online poradne MojaLekáreň.sk.
Piatej, šiestej a siedmej choroby sa netreba báť
Ako tvrdia lekárnici, choroby s číslami sú fenoménom dnešnej doby, ktorého sa netreba báť. Tieto choroby ti pravdepodobne donesie dieťa do školy, no ohrozuje šíri sa aj medzi dospelými ľuďmi. Odsleduj si tieto príznaky:
Piata choroba – infekčný erytém: vyrážka sa najprv objaví na lícach a potom sa rozšíri po tele, iné príznaky, ako sú horúčka, nádcha, bolesť hlavy a bolesť kĺbov, sa nemusia prejaviť vôbec.
Šiesta choroba – trojdňová horúčka: prejavuje sa vysokou horúčkou trvajúcou 3-4 dni, po poklese horúčky sa objavia vyrážky, hlavne na bruchu a hrudníku.
Siedma choroba – noha-ruka-ústa: zvýšená teplota až horúčka, závraty, nevoľnosť, bolesť končatín, brucha a bolesť hrdla.
Pľuzgiere sa začínajú tvoriť na slizniciach, v ústach a na jazyku, menia sa na bolestivé vredy, ktoré vyzerajú ako afty v ústach. Potom sa na dlaniach a chodidlách objavia pľuzgiere a vyrážky. Môžu sa objaviť aj na zadočku a genitálnej oblasti.
Všetky číslované choroby majú podobné príznaky a väčšinou ich charakterizuje rozšírenie vyrážok po tele.
Pavla Horáková ich špecifikuje: „Pri piatej chorobe sa vyrážka najskôr objaví na lícach a až potom sa rozšíri po celom tele. Ďalšie príznaky ako horúčka, nádcha, bolesti hlavy a kĺbov sa nemusia prejaviť vôbec. Pri siedmej chorobe, ktorá sa vyskytuje hlavne v lete a na jeseň, sa príznaky objavujú častejšie a dokonca aj vyrážka vyzerá inak. Skôr sú to pľuzgiere, ktoré sa objavujú v ústach, na dlaniach a chodidlách nôh a môžu sa objaviť aj na zadočku a genitálnej oblasti.“
Dostane ich každé dieťa, ale tvoríme si imunitu
Podľa lekárničky takmer každé dieťa vo veku od 6 mesiacov do 3 rokov prekoná aj šiestu chorobu. Horáková zdôrazňuje, že choroby sa liečia len symptomaticky – svrbivá vyrážka dobre reaguje na antihistaminiká, chladenie, tekutý prášok, zinkovú masť či gél proti svrbeniu.
Lieky proti horúčke sú vhodné, pretože tiež zmierňujú bolesť. Pri všetkých chorobách musíš odpočívať a piť veľa tekutín.
„Posilnenie imunitného systému je opäť kľúčové. Vhodné sú vitamíny C a D, minerály ako selén a zinok, prírodné produkty ako echinacea, rakytník či hliva ustricová,“ zdôrazňuje P. Horáková.
A čo robiť, keď ti dieťa domov prinesie jednu z číslovaných chorôb? Našťastie, členovia domácnosti si chorobu nemusia vymeniť.
„Silný imunitný systém dokáže ochorenie úspešne zvládnuť, niekedy sa ochorenie prejaví bez symptomatických príznakov,“ vysvetľuje Horáková, podľa ktorej zostáva po prekonaní piatej a šiestej choroby trvalá imunita.
Takže tí, ktorí ju už prekonali, by ju už nemali dostať znova. Naopak, ak sa osoba stretne s iným kmeňom vírusu pri siedmej chorobe, osoba môže ochorenie znova prekonať.
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti
Zdroj: MojaLekáreň.sk