Alexandra leží v USA v kóme po vážnej nehode. Na drahý prevoz vládnym špeciálom jej prispeli stovky Slovákov

  • Prevoz mladej Gelničanky komerčným letom nie je možný
  • Slováci sa preto skladajú na vládny špeciál
Mladá Slovenka Alexandra.
donio.sk
  • Prevoz mladej Gelničanky komerčným letom nie je možný
  • Slováci sa preto skladajú na vládny špeciál

Alexandra, 25-ročná Slovenka, mala v decembri minulého roka nehodu na mopede v Nikarague. Slovensko sa teraz v zbierke snaží získať peniaze na vládny špeciál, aby ju priviezli späť domov.

„Prvotná informácia bola, že komunikuje, ale to bolo, len kým ju nepreviezli do miestnej nemocnice. Nemali tam potrebné zariadenia, preto ju transportovali do hlavného mesta Managua. Veľmi rada cestovala a výlet do Nikaraguy bol posledný na jej ,tripe‘, po ktorom sa mala vrátiť späť do USA,“ prehovoril otec Alexandry pre denník Korzár.

Ministerstvo vnútra odhaduje, že prevoz by mohol stáť okolo 100-tisíc eur a je veľmi náročný.

Nejde o krízu spôsobenú prírodnou katastrofou, vojnou či podobnou vážnou udalosťou

Hovorca rezortu Matej Neumann pre portál Interez uviedol, že minister Matúš Šutaj Eštok sa tomuto prípadu intenzívne venuje. Neumann však upozornil, že treba zohľadniť viaceré okolnosti, napríklad to, že nejde o krízu spôsobenú prírodnou katastrofou, vojnou či podobnou vážnou udalosťou, ale o osobné nešťastie.

„V minulosti boli takéto lety schvaľované s podmienkou úhrady prevádzkových nákladov žiadateľom či poisťovňou, ktorú by mali zástupcovia pacienta kontaktovať. Hodinové priame prevádzkové náklady na najvyužívanejších letiskách sa pohybujú v rozmedzí 2 360 – 5 300 eur. Pri letoch a návratoch osobitnej povahy dlhších ako 10 hodín môžu celkové náklady dosiahnuť aj 100-tisíc eur,“ avizoval Neumann.

Na mimoriadne lety môže lietadlo lietať bez poplatkov, napríklad na riešenie krízových situácií doma aj v zahraničí. Používajú ho pri pátracích akciách, humanitárnych misiách, preprave bezpečnostných zložiek alebo pri eskortovaní osôb, ak sa nedá použiť komerčný let.

Prevoz bežnými komerčnými letmi by nezvládla

V Amerike Alexandra navštívila viaceré nemocnice, kde ju operovali na cievy v krku, panve a ruke. Ako uvádza portál Košičak, prešla aj rehabilitáciami, no teraz je v starostlivosti lekárov v Pensylvánii, ktorí už nemajú ďalšie možnosti liečby. Mladá bakalárka je v najnižšom štádiu vedomia, vníma okolie, ale nevie komunikovať. Nemôže hýbať ľavou nohou ani rukou.

Rodičia mali obmedzený čas, aby pri nej zostali, a preto by ju chceli previezť na Slovensko. Americkí lekári však pochybujú, že Alexandra zvládne prevoz bežnými komerčnými letmi. Treba rozhodnúť, za akých podmienok by mohla let absolvovať.

Problémy s prevozom zhoršuje aj komunikácia s americkou ambasádou. Otec tvrdí, že s nimi nemôže komunikovať, ako by chcel. Nedokážu mu poskytnúť základné odpovede a jazyková bariéra situáciu ešte viac komplikuje.

Požiadali ministerstvo vnútra aj kanceláriu prezidenta, či by sa cesta vládneho špeciálu nedala spojiť s diplomatickou misiou alebo vládnou návštevou v USA, aby sa znížili náklady na prevoz. Odpoveď zatiaľ nedostali, preto sa na stránke Donio.sk spustila zbierka.

Kontroverzný let vládnym špeciálom

Už v minulosti sme ťa informovali o tom, že slovenskí politici leteli na futbalový zápas do Frankfurtu. Minister školstva Tomáš Drucker vtedy pre denník SME potvrdil, že vládnym špeciálom na futbal do Nemecka leteli okrem neho Andrej Danko, Erik Tomáš, Peter Žiga, Matúš Šutaj Eštok a aj bratislavský župan Juraj Droba. Dušan Keketi, minister športu, letel civilnou linkou.

vládny špeciál
zdroj: TASR/Oliver Ondráš

„Bol som. Zúčastnil som sa zápasu na základe pozvania Slovenského futbalového zväzu, ktorý má kvótu pre vládnych predstaviteľov. Boli tam aj vládni predstavitelia z belgickej strany. Nevidím za tým nič mimoriadne,“ uviedol Drucker.

Opozícia ostro kritizovala koaličných politikov za let vládnym špeciálom do Nemecka na futbalový zápas slovenskej reprezentácie na európskom šampionáte. Ministerstvo vnútra (MV) reagovalo, že návšteva zápasu sa uskutočnila na základe oficiálneho pozvania Slovenského futbalového zväzu i Únie európskych futbalových zväzov (UEFA) pre zástupcov vlády a parlamentu. Rezort vyhlásil, že nešlo o voľnočasovú aktivitu ústavných činiteľov.

Vládnym špeciálom podľa MV cestovali do Nemecka zástupcovia policajných zložiek, ktorí sa spolu s nemeckými bezpečnostnými orgánmi spolupodieľajú na bezpečnostných opatreniach v rámci futbalového šampionátu.

„Na palube spolu s nimi leteli dvaja podpredsedovia Národnej rady SR, traja ministri, dvaja štátni tajomníci a asi 20 zástupcov z viacerých ministerstiev,“ priblížil rezort.

Ako dodal, súčasťou cesty boli aj stretnutia so zástupcami belgickej vlády i primátorom Frankfurtu nad Mohanom. Rozhodnutie letieť hromadne do Frankfurtu vládnym špeciálom sa podľa rezortu udialo po dôkladnom bezpečnostnom a ekonomickom posúdení. Náklady na let proporčne rozdelia medzi päť rezortov.

„Tento druh dopravy je v našich podmienkach úplne bežný. Aj v minulosti pravidelne štátni predstavitelia za každej vlády opakovane využívali služby Leteckého útvaru MV SR na účasť na reprezentačných udalostiach, ako sú olympijské hry, majstrovstvá sveta a podobne, s čím ráta aj štátny rozpočet,“ ozrejmil rezort.

Zdroje: Donio.sk, Interez.sk, Košičak, Korzár

Najnovšie videá

Trendové videá