Alkohol sa ukrýva tam, kde ho absolútne nečakáš. Zoznam „opitých“ nealko potravín
- Mnohé potraviny a nápoje obsahujú alkohol
- Ľudské telo navyše produkuje alkohol na dennej báze, a to bez ohľadu na vek, či rasu
- Mnohé potraviny a nápoje obsahujú alkohol
- Ľudské telo navyše produkuje alkohol na dennej báze, a to bez ohľadu na vek, či rasu
Ani by si nepovedal, že alkohol je prítomný v mnohých potravinách a nápojoch, vrátane fermentovaných potravín, ako je jogurt a pečivo, chlieb a rožky, ale aj v ovocí a ovocných šťavách.
Keď ovocie dozrieva alebo keď ovocné šťavy nekonzumuješ hneď, ako sú odšťavené, môže sa v nich hladina alkoholu zvýšiť, píše blog Alcohol Problems and Solutions.
Ľudské telo produkuje alkohol
Naše telá produkujú alkohol na dennej báze prostredníctvom procesu nazývaného endogénna produkcia etanolu, bez ohľadu na vek, pohlavie či rasu. Aj keď napríklad náboženstvo človeku zakazuje konzumáciu alkoholu, jeho telo ho aj tak stále produkuje.
Strava môže tiež prispieť zvýšeniu rýchlosti produkcie alkoholu v organizme. Tento prirodzený proces môže viesť k tomu, že sa denne vyrobí až 28 gramov čistého alkoholu, čo zodpovedá takmer dvom drinkom.
Konzumácia nealkoholických potravín a nápojov, ako aj produkcia alkoholu v tele sa preto niekedy môže ukázať pri dychovej skúške, hoci si naozaj nič pred jazdou nepil.
Aj horčica má svoju „hladinku“
Výťažky, dochucovadlá, vína na varenie, ocot, horčica, sójové a iné omáčky, spreje na varenie, nealkoholické nápoje a iné potravinové produkty môžu obsahovať alkohol, uvádza stránka Live Strong. Napríklad čistý vanilkový extrakt musí podľa zákonov USA obsahovať aspoň 35 % alkoholu.
Aj mäso varené s alkoholom si zachová 85 % alkoholu pridaného na konci procesu varenia. Príklady jedál varených s pridaným alkoholom zahŕňajú aj teľaciu pochúťku Marsala, do ktorej sa v posledných minútach varenia pridáva víno Marsala, ako aj marinované mäso a dusené mäso.
Zatiaľ čo dlhší čas varenia eliminuje viac alkoholu, potraviny marinované v alkohole si stále zachovávajú 70 % obsahu alkoholu. Podľa Live Strong trvá 2,5 hodiny dusenia, aby sa obsah alkoholu v dusených pokrmoch znížil na 5 %.
Výskumníci z The University of Kaiserslautern vykonali štúdiu s cieľom identifikovať množstvo alkoholu, ktorému sú ľudia, najmä deti, vystavení vo svojej každodennej strave, informuje blog Steady Drinker.
Toto sú potraviny a nápoje, o ktorých by si ani nepovedal, že majú v sebe nejaké to promile:
– ražný chlieb obsahuje až 0,18 % ABV (0,18 g na 100 g),
– burgerové rolky obsahujú až 1,28 % ABV (1,28 g na 100 g),
– zrelý banán obsahuje 0,2 % ABV (0,2 g na 100 g),
– zrelý banán (s tmavými fľakmi) obsahuje až 0,4 % ABV (0,4 g na 100 g),
– zrelá hruška obsahuje 0,04 % ABV (0,04 g na 100 g),
– višňový jogurt obsahuje 0,02 % ABV (0,02 g na 100 g),
– jablková šťava obsahuje až 0,66 g na liter,
– pomarančový džús obsahuje až 0,73 g na liter,
– hroznová šťava obsahuje až 0,86 g na liter,
– biely vínny ocot obsahuje až 2,64 g na liter.
Pre porovnanie, 330 ml fľaša 0,05 % nealko piva obsahuje približne 0,1 g alkoholu.
Vo výskume bolo zistené, že ľudia sú vystavení značnému množstvu alkoholu v každodenných potravinách a nápojoch. Napriek tomu je množstvo alkoholu prítomného v potravinách a nápojoch oveľa nižšie ako v alkoholických nápojoch.
Zdroje: Alcohol Problems and Solutions, Live Strong, Steady Drinker