Alternatívny webový prehliadač na zváženie
- V mnohých prípadoch je jediným prostredníkom medzi užívateľom a internetom práve webový prehliadač. Vzhľadom na to, koľko času strávi priemerný človek na internete, by bolo vhodné zvážiť, aký browser si pre svoje maximálne pohodlie vyberie.
- V mnohých prípadoch je jediným prostredníkom medzi užívateľom a internetom práve webový prehliadač. Vzhľadom na to, koľko času strávi priemerný človek na internete, by bolo vhodné zvážiť, aký browser si pre svoje maximálne pohodlie vyberie.
Ak si používateľom Windowsu, pravdepodobne si sa už stretol s Internet Explorerom a pravdepodobne sa ti ho už aj podarilo úspešne vymazať alebo nahradiť alternatívou. Explorer však nie je jediným prehliadačom, ktorý by stál za výmenu. Používaš konvenčné prehliadače ako Safari alebo Chrome? Zamyslel si sa niekedy nad inými možnosťami? V tomto článku sa na jednu z týchto alternatív pozrieme.
foto: facebook
Safari ani Chrome nie sú zlé prehliadače. Ak teda náhodou neskúsiš spustiť Chrome na MacBooku. Vďaka jeho štartovacej sekvencii sa často stáva, že ventilátory začnú vydávať zvuk ako pri teste novej rakety od SpaceX. To ani nehovorím o spotrebe pamäte. Rozprávkami o Veľkom Prehliadači Chrome, ktorý požieral RAMku, sa budú jedného dna strašiť deti.
Na druhej strane Chrome má aj svoje výhody. Jeho rozsiahle rozšírenia ponúkajú možnosť prispôsobiť si prostredie podľa potrieb. O tieto prepracované rozšírenia je Safari ochudobnené. Je však rýchle, jednoduché a má typicky čistý dizajn. Existuje ale prehliadač, ktorý v sebe zahŕňa výhody oboch. Opera. Tá ponúka rozšírenia, čistý vzhľad aj rýchlosť. (Na rozdiel od svojho menovca, ktorý trvá v divadle aj niekoľko hodín.)
Opera šetrí batériu. Kompresiou obrázkov, blokovaním reklám a obmedzením aktivity na oknách na pozadí dosahuje hladký beh. Nejde len o batériu, tieto opatrenia zároveň zabezpečia, že Opera pracuje neuveriteľne efektívne. Môžeš síce nájsť aj rýchlejšie prehliadače, ale to závisí najmä od testu, ktorému prehliadač podrobíš.
foto: facebook
Na mobilných zariadeniach je výdrž batérie obzvlášť kľúčová, a preto sú tieto vychytávky užitočné. Na stolnom počítači tomu tak už nie je. Ak vlastníš kvalitný monitor pravdepodobne chceš vidieť aj kvalitné obrázky. Je teda obrovskou výhodou, že sa táto kompresia dá vypnúť a ak to zrovna potrebuješ, môžeš si ich vychutnať v plnej kvalite.
Medzi ďalšie prvky skryté pod kapotou Opery patrí aj vstavaná VPN. Neradí sa jej úplne dôverovať. Tí, ktorí si potrpia na súkromí, ju môžu skúsiť skombinovať s HTTPS. Táto kombinácia by už mohla stačiť pre bežné súkromie. Nepočítaj však s tým, že ťa ochráni pred vládnymi agentúrami. (Nie, nie som paranoidný.)
Výhodou je aj zdieľanie záložiek medzi zariadeniami. V súčasnosti existuje už len málo moderných ľudí, ktorí sa spoliehajú len na jedno zariadenie. Preto možnosť uložiť si záložku na smartfóne a otvoriť ju na počítači príde často vhod. Opera ťa nechá prihlásiť sa a následne potichu synchronizuje dáta na všetkých tvojich zariadeniach.
foto: facebook
Nič nie je dokonalé. Na iOS Opera padá a stáva sa, že otočí obrazovku z vertikálnej polohy do horizontálnej a naopak. Opere by neuškodila ani analógia Safari čitateľského režimu, ktorý zo stránky zobrazí len text pre ničím nerušený náhľad na obsah. Na macOS, podobne ako Chrome, niekedy potrápi chladenie, ale v podstatne menšej miere.
Opera je alternatívou ku konvenčným prehliadačom a určite stojí za vyskúšanie. Aj napriek pár nedokonalostiam je syntézou dobrého výkonu i kvalitného dizajnu a ponúka spojenie výhod viacerých obľúbených prehliadačov.
zdroj: thenextweb.com
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko