Alžbeta, Hana a Matej študujú v zahraničí: „Diktát z Bruselu by Slovensku viac pomohol, než uškodil.“ Návrat na Slovensku nezvažujú
- Štúdium v zahraničí je snom mnohých mladých Slovákov
- Je naozaj také ružové, ako si mnohí myslia?
- Traja študenti, Alžbeta, Hana a Matej, prezradili viac
- Štúdium v zahraničí je snom mnohých mladých Slovákov
- Je naozaj také ružové, ako si mnohí myslia?
- Traja študenti, Alžbeta, Hana a Matej, prezradili viac
Štúdium na vysokej škole je čarovným obdobím v živote mnohých z nás. Mnohí bývalí aj súčasní študenti na tieto časy spomínajú s úsmevom na perách.
Dni plné učenia sa striedali s veselými zážitkami zo života so spolužiakmi. Príhody z vysokoškolských čias sú pre mnohých nezabudnuteľné a často sa z nich stávajú obľúbené príbehy, ktoré sa rozprávajú ešte roky po skončení štúdia.
Na Slovensku majú študenti možnosť študovať na viac ako 30 verejných a súkromných vysokých školách. Napriek tomu sa veľa mladých Slovákov rozhodne opustiť našu krajinu a vybrať sa na štúdium do zahraničia. Podľa údajov STU dnes študuje v zahraničí približne 36-tisíc študentov pôvodom zo Slovenska.
Prečo sa títo študenti rozhodnú ísť do zahraničia? Tento odliv mozgov spôsobuje viacero faktorov. Mnohí pociťujú, že kvalita vyučovania na domácich vysokých školách nevyhovuje ich očakávaniam, iní kritizujú zastarané vybavenie a infraštruktúru školských zariadení.
Nezanedbateľným faktorom je aj obava, že titul zo slovenských vysokých škôl nezaručí dobré uplatnenie na trhu práce, čo vedie mladých ľudí hľadať lepšie príležitosti v zahraničí.
Zaručí však štúdium na vysokej škole v zahraničí okamžitý úspech? Sú školy skutočne vybavené modernými zariadeniami a nadčasovým interiérom? A plánujú sa študenti, ktorí sa rozhodli odísť, niekedy vrátiť na Slovensko?
Odpovede na tieto otázky nám poskytli slovenskí študenti Alžbeta, Hana a Matej, ktorí študujú na moderných univerzitách v Holandsku, Nemecku a Belgicku.
Hana, štúdium v Nemecku
Ako vyzerá tvoj študentský život v Nemecku?
Mesto Aachen, v ktorom študujem, je malé, historické a prevažne študentské mesto s dvoma veľkými univerzitami. Najviac ma prekvapilo, že minimálne polovica študentov je medzinárodná. Vďaka tomu nemám pocit, že by som sem nepatrila.
Mimo školy je tu veľa príležitostí na zapojenie sa do rôznych aktivít – funguje tu niekoľko spolkov, ktoré organizujú pestrý program pre zahraničných študentov. Či už ide o karaoke večery, maľovanie, filmové projekcie alebo športové podujatia, každý si nájde niečo pre seba. Cez víkendy sa často organizujú spoločné túry či výlety do okolitých miest, čo je skvelý spôsob, ako spoznať región.
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Koľko stojí študentský život v Belgicku, Holandsku a Nemecku?
- Chcú sa ešte mladí Slováci niekedy vrátiť na Slovensko?
- Na akej veci sa všetci traja zhodli?
- Čo ich na štúdiu a živote v zahraničí najviac prekvapilo?
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti