Ambiciózny študent prekvapil svet. Jeho firma vyrába papier z opadaných listov zo stromov
- 20-ročný mladík dokázal pri výrobe papiera nahradiť drevo opadanými listami
- Jeho úspešný startup má veľkú šancu nahradiť tradičný biely papier, na aký je väčšina z nás zvyknutá
- 20-ročný mladík dokázal pri výrobe papiera nahradiť drevo opadanými listami
- Jeho úspešný startup má veľkú šancu nahradiť tradičný biely papier, na aký je väčšina z nás zvyknutá
Ukrajinec Valentýn Frechka bol len obyčajným stredoškolákom, keď úspešne odštartoval svoj vedecký projekt, ktorý ma obrovský potenciál aj vo svetovom merítku. Ambiciózny študent si dal za cieľ vyrábať papier z opadaných listov zo stromov, ktoré je nutné pravidelne odstraňovať z miest.
O niečo také sa už v minulosti pokúšali japonskí aj nemeckí vedci, no neúspešne. Mladému Ukrajincovi sa to však podarilo, 20 ročný podnikateľ dnes vedie vlastnú iniciatívu s názvom „Re-leaf paper“ (Re-listový papier).
Pod jej hlavičkou vyrába papierové vrecká a obaly z vlákien extrahovaných z odumretých listov. Dôležité je tiež spomenúť, že tento startup využíva výhradne listy zozbierané v mestách a nie v lesoch.
„Myšlienka je veľmi jednoduchá. Veci, o ktorých sa predpokladá, že sú odpadom, sa dajú znovu použiť alebo recyklovať. Listy tvoria odpad, ktorý je potrebné odstrániť z parkov, pretože počas hniloby emitujú veľké množstvo uhlíka,“ hovorí Frechka.
Ambíciou projektu so sídlom v meste Žytomyr, 140 kilometrov západne od hlavného mesta Kyjeva, je znížiť dopad výroby papiera na životné prostredie. Mladík spolupracuje aj s miestnym výrobcom lepenky, ktorý ho dokonca prijal ako špecialistku na výskum a vývoj vo svojej fabrike.
V októbri 2020 spoločnosť Re-leaf Paper vyrobila svoju vôbec prvú várku pevného papiera z opadaných listov a startup je pripravený naplno zabodovať aj v komerčnej výrobe.
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=1825133884321475&set=pb.100004746438857.-2207520000..&type=3
Tento spôsob má potenciál ušetriť tisíce stromov, ktoré by inak skončili rozomleté v celulózkach. Vyrobiť je možné okrem eko papiera aj kartón tašky či obaly na vajíčka.
„Toto sú nápady a projekty, ktoré nás posúvajú ďalej. Nachádzame stále viac spôsobov, ako spolupracovať s prírodou. A to je cesta, po ktorej musíme ísť, ak máme byť kompatibilní s planétou,“ napísal na margo tohto startupu europoslanec Michal Wiezik.
Na výrobu jednej tony tradičného bieleho papiera musíme v súčasnosti vyrúbať takmer dvadsať stredne veľkých stromov. Po novom by na rovnaké množstvo papiera stačilo využiť 2,3 tony opadaného lístia.
Nejde však len o šetrenie drevom, nová technológia výroby výrazne šetrí aj vodné zdroje, nakoľko využíva až 15-krát menej vody, než je tomu pri tradičnej výrobe. Odhaduje sa pritom, že výroba papiera z opadaného lístia emituje až o 72 % menej CO2 ako je tomu v prípade tradičnej výroby z dreva.
„Pri výrobe 1 tony papiera pomocou našej technológie ročne znížime emisie CO2 o 600 ton,“ približuje Valentýn.
Ako však vyzerá samotný proces výroby? Listy očistené od vetvičiek sa naložia do špeciálneho chemického reaktora, v ktorom sa pod vplyvom fyzikálnych a chemických procesov extrahujú vlákna zo surovín, z ktorých sa bude vyrábať papier. Nasleduje umývanie a brúsenie vlákien. Buničina sa potom niekoľkokrát premyje, aby sa odstránili nežiadúce štruktúry, ktoré nie je možné využiť na výrobu papiera.
https://www.youtube.com/watch?v=X5ptLUMOMw8
Nakoľko startup nepoužíva na pranie zmesi žiadne chemické zložky obsahujúce síru, proces prania je veľmi jednoduchý a lacný. Zmes sa potom zmieša s biologickými plnivami a pomocou veľkých strojov sa z nej stáva pevné plátno, ktoré sa suší a mení na kotúče papiera.
Spoločnosť RE-leaf Paper, ktorú okrem Valentýna vedie aj Andriy Vartsaba, má jasnú ambíciu. Je ňou vyriešenie jedného z najväčších globálnych problémov – necitlivé odlesňovanie kvôli nasýteniu celulózového a papiernického priemyslu.
https://www.youtube.com/watch?v=WuGYrjhkk1Y
„V tomto smere chceme byť svetovým lídrom. Poskytnutím konkurenčnej alternatívy k drevu môžeme liečiť našu planétu. My konáme, nielen hovoríme,“ dodáva tím spoločnosti.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy
Zdroj: Re-leaf paper