Ambulancie zaujali tvrdý krok, žiadajú poplatky. „Seniorovi neostane na jedlo,“ varuje Jednota dôchodcov

  • Lekári v ambulanciách pýtajú nové poplatky
  • Penzista s priemerným dôchodkom ich nemá z čoho platiť
  • Jednota dôchodcov vyžaduje nápravu
Lekár, poplatky
Ilustračný obrázok TASR/Roman Hanc, TASR/Patrick Pleul/dpa-Zentralbild/dpa
  • Lekári v ambulanciách pýtajú nové poplatky
  • Penzista s priemerným dôchodkom ich nemá z čoho platiť
  • Jednota dôchodcov vyžaduje nápravu

Ambulantní lekári si pýtajú nové poplatky. Na situáciu upozornila Jednota dôchodcov na Slovensku. Ako uvádza portál Správy RTVS, zdravotníci tvrdia, že inú možnosť, jednoducho, nemajú, a to aj napriek dohode o navýšení platieb zo strany poisťovní.

Podľa mnohých lekárov by museli bez poplatkov ambulancie zavrieť. Penzisti ich však nemajú z čoho platiť. Na zdravie ostane podľa Jednoty dôchodcov na Slovensku penzistovi s priemerným dôchodkom približne 20 eur. 

„Ak tento človek zaplatí lekárovi 10 alebo 20 eur, tak mu proste neostáva nielen že na lieky, ale ani na stravu,“ uviedol predseda Jednoty dôchodcov na Slovensku Michal Kotian.

Dôsledky nárastu nákladov

Podľa lekárov nestačilo ani marcové navýšenie platieb od poisťovní. Ambulanciám to nepomohlo natoľko, aby prestali vyberať poplatky.

„Čo som ja zaregistrovala, tak práve od 1.4. niektoré ambulancie alebo polikliniky začali s výberom tých poplatkov,“ povedala pre portál Správy RTVS lekárka Daniela Kňaze Doležalová.

Rezort zdravotníctva v marci okrem iného v rámci vyhlášky vyčlenil na zabezpečenie ambulantnej zdravotnej starostlivosti o 20 percent zdrojov viac oproti roku 2022, čo predstavuje nárast o 284 miliónov eur.

„Pre ambulantný sektor je 20-percentný nárast síce pomocou, ale stále nie dostatočným riešením v prostredí, keď je notoricky známy rast nákladov na energie a ostatné komodity a tiež mzdové nároky sestier a ostatných zdravotníckych povolaní, ktoré chcú mať plat porovnateľný s platom zamestnancov v nemocniciach,“ uviedla Asociácia súkromných lekárov (ASL).

Vyjadrila tiež obavu, či deklarované zvýšenie bude reálne kryté zdrojmi, ktoré do poisťovní „natečú“. „Táto obava je vzhľadom na doterajší vývoj naprieč celým sektorom zdravotníctva a cítime ju aj pri rokovaniach so zdravotnými poisťovňami,“ skonštatovala ASL.

Upozornila, že napriek dohode s poisťovňami hrozí, že mnohí poskytovatelia budú musieť pristúpiť k zavedeniu poplatkov, čo sa nakoniec aj stalo.

Potrebné viaczdrojové financovanie

Penzisti s priemerným dôchodkom ale nie sú schopní nové poplatky zaplatiť. Podľa Jednoty dôchodcov na Slovensku by mali byť od nich oslobodení. Zväz ambulantných poskytovateľov však argumentuje, že takýto krok si najskôr vyžaduje poriadok v poplatkoch.

seniori
zdroj: TASR/Milan Kapusta

„Vyberajú sa bez akejkoľvek regulácie. Štát nemá odvahu povedať, že potrebujeme viaczdrojové financovanie, ktoré bude zahŕňať aj spoluúčasť pacienta. V momente, keď si toto priznáme, tak otvoríme možnosti na to, aby sme definovali zraniteľné skupiny, ktoré budú od poplatkov oslobodené,“ objasnila prezidentka Zväzu ambulantných poskytovateľov Jaroslava Orosová.

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR však momentálne o zmene zákona neuvažuje. Potvrdil to aj štátny tajomník MZ SR Michal Palkovič. 

Porušenie zákona

Podľa strany Hlas-SD by ambulancie poplatky nevyberali, ak by sa k nim sľúbená pomoc so zvýšenými nákladmi za energie naozaj dostala. 

„Touto kompenzačnou schémou pomoci prepadli takmer všetky ambulancie, myslím, že okolo štyroch až piatich percent ambulancií dokáže čerpať nejaké náklady alebo náhrady za zvýšené energie,“ uviedla podpredsedníčka mimoparlamentnej strany Hlas-SD Zuzana Dolinková.

peniaze
zdroj: Flickr

Ministerstvo hospodárstva ale argumentuje, že na pomoc pri energiách pre všetkých odoberateľov elektrickej energie vyčlenila vláda 325 miliónov eur. Spadajú tam aj prenajímatelia priestorov ambulancií.

„A tu verejne vyzývam, že ak tie kompenzácie nepremietnu do zníženej sadzby pre svojich podnájomcov, že porušujú zákon, pretože oni nesmú podnikať na dodávkach energií,“ vyhlásil poverený minister hospodárstva SR Karel Hirman.

O stanovisko sme požiadali aj Slovenskú lekársku komoru, na ktorej odpoveď ešte čakáme.

Zdroje: Správy RTVS, SIU, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá