Američania konečne prezradili, čo bol „záhadný“ objekt, do ktorého narazila ich jadrová ponorka
- Americké námorníctvo zverejnilo výsledky vyšetrovania nárazu americkej jadrovej ponorky USS Connecticut
- Vyšetrovanie ukázalo, že došlo ku kolízii s podmorskou horou. Pri náraze sa zranilo približne 10 námorníkov
- Nejde o prvú kolíziu v tejto oblasti. V minulosti narazila aj ponorka USS San Francisco
- Šírili konšpirácie, čo je skutočnou príčinou nárazu
- Americké námorníctvo zverejnilo výsledky vyšetrovania nárazu americkej jadrovej ponorky USS Connecticut
- Vyšetrovanie ukázalo, že došlo ku kolízii s podmorskou horou. Pri náraze sa zranilo približne 10 námorníkov
- Nejde o prvú kolíziu v tejto oblasti. V minulosti narazila aj ponorka USS San Francisco
- Šírili konšpirácie, čo je skutočnou príčinou nárazu
Americké námorníctvo zverejnilo výsledky vyšetrovania nárazu americkej jadrovej ponorky USS Connecticut. Útočná ponorka na jadrový pohon „narazila do objektu pri ponorení 2. októbra popoludní, keď pôsobila v medzinárodných vodách v indicko-tichomorskom regióne“, uvádza TASR.
Za náraz môže podmorská hora
Náraz mal za následok zranenia približne desiatky námorníkov, ktorí utrpeli ľahké a stredné zranenia. Ohľadom príčiny nárazu vznikali už mnohé konšpiračné teórie, keďže k nemu došlo v Juhočínskom mori, jedna z teórii dokonca hovorila o čínskej rakete alebo čínskej „neviditeľnej“ ponorke.
Námorníctvo ale tvrdí, že o žiadnu raketu ani ponorku nešlo, v skutočnosti došlo ku kolízii s podmorskou horou. „Vyšetrovanie zistilo, že USS Connecticut pri prevádzke v medzinárodných vodách v indo-pacifickej oblasti pristála na nezmapovanom podmorskom vrchu,“ uviedla vo vyhlásení 7. flotila, pod ktorú táto jadrová ponorka patrí.
Námorníctvo avizovalo, že príjme „následné opatrenia vrátane zodpovednosti“. Toto vyhlásenie môže naznačovať, že za nárazom môže stáť aj zlyhanie ľudského faktoru.
Ponorka pôsobila v Juhočínskom mori, kde sa snažila spochybniť sporné teritoriálne nároky Číny na malé ostrovy, útesy a výbežky. Ponorka sa bola schopná aj po náraze doplaviť po hladine do prístavu Guam.
Nejde o jedinú nehodu ponorky v tejto oblasti
Útočná ponorka USS Connecticut patrí do triedy Seawolf. Ponorky tejto triedy majú jadrový pohon a sú prispôsobené požiadavkám studenej vojny. Pôvodne boli určené na ničenie sovietskych ponoriek.
Dokážu pojať až vyše sto námorníkov a dosahujú rýchlosť 37 km/h pri tichom móde alebo 65 km/h pri maximálnom výkone. V aktívnej službe sú momentálne ešte ďalšie dve ponorky triedy Seawolf, a to USS Seawolf a USS Jimmy Carter.
Samotná ponorka USS Connecticut začala svoju aktívnu výslužbu v roku 1997, pomenovaná je po americkom štáte rovnakého mena. V priebehu rokov bola viackrát modernizovaná. Zúčastnila sa vo „vojne voči terorizmu“, či misií na Arktíde, uvádza Kitsap Sun.
NPR pripomína, že nejde o jedinú nehodu ponorky v tej oblasti. Podmorská hora v oblasti základne Guam bola tiež pravdepodobným vinníkom nárazu ponorky USS San Francisco v roku 2005. Zrážka USS San Francisco bola oveľa tragickejšia, okrem zranených námorníkov si vyžiadala aj jedno úmrtie.
Najväčší biotop na planéte
Podmorská hora ale nie je nič výnimočné, v skutočnosti ich je veľké množstvo. Americký Národný úrad pre oceán (NOAA) a atmosféru uvádza, že viac ako 100 000 podmorských vrchov stúpa viac ako 1 000 metrov.
Väčšinu podmorských vrchov tvoria podmorské sopky. Sú bežné v oceánskych panvách, ale preskúmaný bol iba zlomok svetových podmorských hôr. Biotopy, ktoré vytvárajú, sa považujú za veľmi dôležité, sú hostiteľmi širokého spektra morského života.
Nové odhady naznačujú, že podmorské pohorie spolu zahŕňa asi 28,8 milióna štvorcových kilometrov „zemského povrchu“, uvádza úrad. „To je väčšie ako púšte, tundra alebo akýkoľvek iný pozemný globálny biotop na planéte.“
Zdroje: TASR, US Navy/7th Fleet, NPR, Kitsap sun , NOAA