Američania prezradili, aká je šanca, že zaočkovaní ľudia s COVIDom skončia v nemocnici alebo zomrú
- Pri každej vakcíne sa môžu objaviť takzvané prelomové infekcie
- Americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) tvrdí, že sú raritné
- To potvrdzuje aj analýza NBC News, ktorá tvrdí, že prípady hospitalizácie alebo úmrtí u zaočkovaných sa vyskytujú ojedinele
- Zaočkovaní jedinci majú väčšiu šancu, že ich náhodne zasiahne elektrický prúd, ako že budú mať ťažký priebeh koronavírusu
- Pri každej vakcíne sa môžu objaviť takzvané prelomové infekcie
- Americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) tvrdí, že sú raritné
- To potvrdzuje aj analýza NBC News, ktorá tvrdí, že prípady hospitalizácie alebo úmrtí u zaočkovaných sa vyskytujú ojedinele
- Zaočkovaní jedinci majú väčšiu šancu, že ich náhodne zasiahne elektrický prúd, ako že budú mať ťažký priebeh koronavírusu
Spojené štáty vystrašilo ohnisko v meste Provencetown (Massachusetts), kde zaočkovaní ľudia tvorili väčšinu nakazených. Napriek tomu v nemocnici skončili len štyria zaočkovaní, u dvoch šlo o základné zdravotné problémy. Americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) tvrdí, že takzvané prelomové infekcie, keď sa zaočkovaní nakazia koronavírusom, sú ojedinelé až raritné.
To isté tvrdí aj veľká analýza televízie NBC News, ktorá zistila, že počas prvého polroka tohto roka mali zaočkovaní jedinci väčšiu šancu, že ich náhodne zasiahne elektrický prúd, ako že budú mať ťažký priebeh koronavírusu.
Zomrie 1 z 83-tisíc zaočkovaných ľudí
NBC News pri svojej analýze vychádza z dát nadácie Kaiser Family Foundation. Tá zbierala údaje z 24 štátov, ktoré sledujú prelomové infekcie, vrátane Arizony, Kalifornie alebo New Jersey.
Televízia tvrdí, že u 1 z 900 očkovaných ľudí sa môže objaviť prelomová infekcia, to podľa nej zodpovedá pravdepodobnosti smrteľnej nehody na motocykli. Prevažná väčšina ľudí, ktorí prelomovú infekciu dostane, nemá žiadne príznaky alebo vykazuje len mierne príznaky.
Približne 1 z 17 000 zaočkovaných ľudí musí byť hospitalizovaný, čo ukazuje, že pravdepodobnosť, úmrtia pri zasiahnutí elektrickým prúdom je vyššia.
Približne 1 z 83 000 očkovaných ľudí zomrie na COVID. Úmrtie na koronavírus je podľa NBC News menej pravdepodobné ako úmrtie na uštipnutie sršňom, osou alebo včelou.
CDC zaznamenalo 1 507 úmrtí plne zaočkovaných ľudí
Podobné dáta nedávno zverejnilo aj samotné CDC, ktoré uvádza, že zo súčasných 166 miliónov plne zaočkovaných Američanov bolo do začiatku augusta hospitalizovaných 7 101 pacientov. Z nich až 1 816 bolo asymptomatických a ich hospitalizácia nesúvisela s koronavírusom. CDC zaznamenalo aj 1 507 úmrtí plne zaočkovaných jedincov. Z nich 316 bolo asymptomatických a ich úmrtie nespôsobil koronavírus.
„Prelomové prípady sa pri očkovaní očakávajú. Očkovacie látky proti COVID-19 sú účinné a predstavujú zásadný nástroj na zvládnutie pandémie. Žiadne očkovacie látky však nie sú 100% účinné pri prevencii chorôb očkovaných ľudí. Stále bude malé percento plne zaočkovaných ľudí, ktorí aj tak ochorejú, sú hospitalizovaní alebo zomrú na COVID-19,“ tvrdí CDC.
„Vo všeobecnosti je veľmi, veľmi zriedkavé dostať COVID po očkovaní,“ potvrdil NBC News doktor Eric Ascher, lekár pre rodinnú medicínu v nemocnici Lenox Hill v New Yorku. „Ak má niekto takú skúsenosť, bude to veľmi mierny prípad, ak má táto osoba vôbec príznaky.“
Prezident Joe Biden aj riaditeľka CDC Rochelle Walensky zhodne tvrdia, že súčasná pandémia v USA je „pandémia nezaočkovaných“.
Veľmi malé percento potrebuje kyslík
Analýza NBC News tiež zistila oveľa väčšie riziko potreby hospitalizácie neočkovaných ľudí alebo dokonca úmrtí. Výsledky sa ale líšia podľa jednotlivých štátov, ich úrovne zdravotníctva, naplnenia nemocníc či stavu zaočkovania. Napríklad v New Jersey je 1058–krát viac pravdepodobné, že hospitalizáciu budú potrebovať neočkovaní ľudia. V Kalifornii je táto pravdepodobnosť nižšia na úrovni 142-krát.
Práve ochrana vakcín pred ťažkým priebehom, hospitalizáciou alebo smrťou sú hlavnými benefitmi vakcín, zhodujú sa odborníci. „Príležitostne vidíme prelomové infekcie. Deväťdesiatpäť percent z nich je miernych a nevyžaduje hospitalizáciu,“ uviedol doktor Brad Spellberg z Los Angeles County-University of Southern California Medical Cente. „Prichádzajú do neodkladnej starostlivosti, môžu prísť na pohotovosť s kašľom a smrkaním. Nevyžadujú však kyslík a idú domov.Veľmi, veľmi, veľmi malé percento potrebovalo kyslík a hospitalizáciu.“
Zdroje: NBC News, CDC, CDC, KFF