Američania sú oslabení, nastal čas zobrať si späť Aljašku, vyhráža sa Putinov spojenec
- V Ruskej federácii sa znova objavili výzvy na návrat Aljašky pod správu Moskvy
- USA získali územie v 19. storočí za 7,2 milióna dolárov

- V Ruskej federácii sa znova objavili výzvy na návrat Aljašky pod správu Moskvy
- USA získali územie v 19. storočí za 7,2 milióna dolárov
Vojna na Ukrajine a na Blízkom východe zamestnáva Spojené štáty. Napätie rastie aj v Latinskej Amerike, kde sa zvyšuje hrozba, že Venezuela anektuje susednú Guyanu.
Práve spory medzi týmito dvoma krajinami a obavy z anexie utvrdili ruského zákonodarcu Sergeja Mironova, že Spojené štáty sú oslabené a nastal správny čas na zmenu svetového poriadku. S ním má byť spojený aj návrat Aljašky naspäť do náručia Ruska.
„Chceli ste nový svetový poriadok? Prijmite ho a podpíšte ho,“ napísal na sociálnej sieti X, predtým známej ako Twitter.
„Venezuela anektuje svoj 24. štát Guyana-Esequiba. Deje sa to priamo pod nosom niekdajšieho veľkého hegemóna USA,“ uviedol spojenec ruského prezidenta Vladimira Putina.
„Všetko, čo zostáva, je, aby si Mexiko vzalo späť Texas a zvyšok (území). Je čas, aby Američania premýšľali o svojej budúcnosti a tiež o Aljaške,“ napísal a pripojil k tomu ruskú vlajku.
Rusi už minulý rok požadovali „návrat Aljašky“
Myšlienka návratu Aljašky späť pod ruskú nadvládu nie je nová. Objavila sa už aj minulý rok, keď Američania uvažovali o zmrazení ruského majetku. Rusi im odkázali, že aj oni majú niečo, na čo si môžu nárokovať, a to je práve Aljaška.
„Nech si Amerika vždy pamätá, že existuje časť (ruského) územia: Aljaška,“ povedal vtedy predseda ruskej dumy Vjačeslav Volodin. „Takže keď sa (americkí zákonodarcovia) pokúšajú privlastniť si náš majetok v zahraničí, mali by si byť vedomí toho, že aj my máme čo žiadať späť,“ vyhrážal sa ďalej.
Rusko predalo súčasný štát USA Amerike v roku 1867 za 7,2 milióna dolárov. V júli 2022 sa v Rusku objavili bilbordy so sloganom „Aljaška je naša“.
Piotr Tolstoj, podpredseda Štátnej dumy, dokonca navrhol, aby Rusko usporiadalo „referendum“ na Aljaške. Ruský prezident Vladimir Putin však volania po návrate Aljašky v minulosti viackrát odmietol, uvádza Newsweek. „Prečo potrebujete Aljašku?“ pýtal sa v roku 2014.
„Mimochodom, Aljaška bola predaná niekedy v 19. storočí. Louisianu predali do USA Francúzi približne v rovnakom čase. Tisíce kilometrov štvorcových sa predali za 7,2 milióna dolárov, hoci v zlate,“ uviedol Putin. Svojim voličom vtedy odkázal, aby sa Aljaškou „netrápili“.
Rusi drancujú prírodné zdroje v okolí Aljašky, tvrdí bývala guvernérka
Bývalá guvernérka amerického štátu a tiež uchádzačka o kreslo viceprezidentky USA, Sarah Palinová, však tvrdí, že Rusi si napriek tomu nárokujú na nerastné bohatstvo v okolí Aljašky.
„Viete, čo v skutočnosti robia okrem toho, že sa vyhrážajú, že získajú späť Aljašku?“ povedala v rozhovore pre Newsmax. „V skutočnosti drancujú podmorské zdroje, ktoré patria nám, ropa, plyn, nerastné suroviny. A naša americká administratíva tam len tak sedí a necháva to tak.“
Palinová povedala, že túto problematiku riešila i počas svojho pôsobenia vo funkcii guvernérky. Úrad zastávala v rokoch 2006 až 2009. Rusi v roku 2007 zniesli územné nároky na veľkú oblasť severného pólu, ktorá je bohatá na zásoby ropy a plynu.
Urobili tak umiestnením vlajky na morské dno. Pri moci bol vtedy republikánsky prezident George Bush mladší.
„Fyzicky sú pod vodou, kladú vlajku a hovoria, že je časť ich,“ povedala. „Sú veci, ktoré s tým môžeme urobiť. Nemusíme len sedieť a správať sa, akoby nad tým mali kontrolu,“ vysvetlila Palinová, ktorá bojovala o Biely dom po boku republikána Johna McCaina.
Teraz už nebohý McCain si ju v roku 2008 vybral ako svoju viceprezidentku, kreslo v Oválnej pracovni však získal Barack Obama s viceprezidentom Joeom Bidenom.
McCain bol za výber svojej dvojky kritizovaný a zlé jazyky dokonca vraveli, že bola dôvodom, prečo prehral.
Palinová sa vtedy považovala za radikálnu kandidátku, ale s príchodom Trumpa sa posudzovanie toho, kto je radikálny, zmenilo.
Čítajte viac z kategórie: Európa
Zdroje: Newsweek, Newsmax, archív Startitup, Twitter