Američanka na šesť hodín zamrzla „na kosť“. Jej mrazivý príbeh je záhadou aj po rokoch
- Vtedy 19-ročná Jean Hilliard mala autonehodu a rozhodla sa vyhľadať pomoc
- Namiesto predpokladaných 800 metrov to boli 3 kilometre
- Táto cesta pre ňu bola takmer smrteľná

- Vtedy 19-ročná Jean Hilliard mala autonehodu a rozhodla sa vyhľadať pomoc
- Namiesto predpokladaných 800 metrov to boli 3 kilometre
- Táto cesta pre ňu bola takmer smrteľná
Večer, 20. decembra 1980, šoférovala 19-ročná Američanka Jean Hilliard po vidieckej ceste späť domov do mesta Lengby v štáte Minnesota zo stretnutia s kamarátmi. Počas cesty jej auto skĺzlo na zľadovatenej ceste a zišlo do priekopy. Verila, že je len pár kilometrov od domu priateľa, a tak sa namiesto čakania uprostred chladnej noci rozhodla vyhľadať pomoc sama.
Podľa stránky Unsolved Mysteries mala v týchto mínusových teplotách oblečené len sako, kovbojské topánky a nohavice. „Prešla som jeden kopec, myslela som si, že tam už budem, ale bolo to ešte ďalej. Bola som viac frustrovaná ako vystrašená,“ dodala Hilliard, ktorú však to najhoršie ešte len čakalo.
Zamrznuté oči otvorené dokorán
Jej odhad ohľadom vzdialenosti od domu kamaráta Wallyho Nelsona bol veľmi ďaleko od pravdy. Teplo jej telo pomaly opúšťalo a k domu sa dostala až po hodine. Len pár metrov pred bezpečím v podobe vyhriateho domu jej podľa jej slov pred očami „zhaslo“ a kvôli prechladnutiu skolabovala.
O niekoľko hodín sa podľa IFL Science Nelson ráno prebudil vedľa ženy, ktorú si večer priviedol domov. Po výhľade z okna si všimol, že na jeho zemi leží v snehu známa tvár. Bola to Jean, ktorá na dvore jej priateľa ležala takmer mŕtva a so zamrznutými očami otvorenými dokorán.
„Bol som riadne prekvapený, keď som ju na dvore uvidel,“ prezradil Nelson pre MPR. „Schytil som ju za golier a položil na verandu, myslel som, že je mŕtva. Bola zamrznutá tuhšie ako tabuľa, ale videl som, ako jej z nosa vychádzajú bubliny.“ Vzhľadom na jej zdravotný stav sa žiadna končatina nepokrčila, bola v bezvedomí s vážnymi omrzlinami a nebezpečne nízkou telesnou teplotou.
Nelson tiež tvrdí, že jej telo bolo zamrznuté tak pevne, že mal problém dostať ju do svojho auta a ešte predtým, než ju odviezol do nemocnice, ju musel naložiť do vozidla šikmo. Tamojší zamestnanci robili všetko, aby jej zachránili život, ale všetky predpovede boli pochmúrne. Ak by prežila, v tom momente bolo viac než pravdepodobné, že by z toho vyviazla s poškodením mozgu a dvojitou amputáciou nôh.
12 úderov za minútu
Portál IFL Science uvádza, že nikdy nie je dobrým znakom, keď doktor pacientovi nemôže pod kožu vpichnúť ihlu, pretože je „príliš tuhý a zamrznutý“. Pracovník nemocnice kontaktoval jej pastora a povedal jej o Jeaninom stave. V celej tamojšej oblasti sa ľudia následne zmobilizovali a vytvorila sa takzvaná modlitebná reťaz, ktorej súčasťou bolo ešte do konca toho dňa viac než tridsať ľudí.
Len dve hodiny na to Hilliard dostala prudké kŕče, ktoré boli prvým znamením možného života. Keď sa jej personál nemocnice pokúšal zmerať pulz, dostali sa k cifre 12 úderov za minútu. Jej zamrznuté oči nereagovali na svetlo a jej pokožka zosivela.
Doktor George Sather pre New York Times krátko po incidente prezradil, že „jej telo bolo studené a úplne pevné, presne ako kus mäsa z mraziaceho boxu“. Tím sa ju napokon rozhodol liečiť pomocou zahrievania, keďže nemocničné teplomery neboli schopné zachytiť takú nízku teplotu.
„Myslel som, že je mŕtva, ale potom sme zachytili slabé zakňučanie a zrazu sme si uvedomili, že ide o človeka,“ uviedol Sather pre Montreal Gazette.
Po rozmrazení sa jej životné funkcie na prekvapenie všetkých zlepšili. Aj napriek stále vážnym omrzlinám sa s jej mysľou a telom zdalo byť všetko v poriadku. Neskôr sa už začala obávať, že jej otec zistí, že mu zničila auto. Pre ženu, ktorá bola ešte niekoľko hodín predtým „žijúcim nanukom“, to bol neuveriteľný pokrok.
Z nemocnice odišla po svojich
Lekársky tím neskôr zistil, že nebude potrebná amputácia, pretože Jean sa uzdraví úplne sama. Američanku z nemocnice prepustili po 49 dňoch s omrzlinami na prstoch.
S veľkou pravdepodobnosťou jej telo nebolo také zamrznuté, ako na začiatku všetci naznačovali. Doktor Alvin Merendino novinám Herald-Journal vysvetlil, že „keď sú bunky úplne zmrazené, poškodia sa a sú zničené v štádiu, kedy kryštalizujú ako ľad“. Keď sa podľa jeho slov neskôr rozmrazia, sú masou ničoho.
Toto je tiež jeden z dôvodov, prečo ľudí nevieme na určitý čas zmraziť a o niekoľko rokov neskôr ich oživiť. Namiesto toho sa domnieva, že stuhnutosť jej tela bola pravdepodobne spôsobená odporom extrémne studených svalov, zatiaľ čo ona prežila, pretože mozog jej zohrieval krv na úkor končatín (ako sa to stáva v prípadoch podchladenia).
Keď sa jej telo a krvný obeh spomalili, dokázala prežiť s oveľa menším množstvom kyslíka a mala ho dostatok napriek nízkej frekvencii dýchania.
Jean sa odvtedy plne zotavila, s odstupom času nemala žiadne choroby spojené s touto skúsenosťou a dnes je vydatá a má tri deti. Verí, že jej modlitebná reťaz pomohla zachrániť život. Jedno je však isté, Hilliard sa už v noci zrejme bude vyhýbať zľadovateným cestám.
Čítajte viac z kategórie: Zo sveta
Zdroje: Unsolved Mysteries, Montreal Gazette, IFL Science