Američanku prepustili z ruskej trestaneckej kolónie: „Prežila nočnú moru,“ prehovoril jej priateľ
- Američanka Ksenia Karelina bola v Rusku odsúdená na 12 rokov za podporu Ukrajiny
- Po výmene väzňov s USA je späť doma v Los Angeles

- Američanka Ksenia Karelina bola v Rusku odsúdená na 12 rokov za podporu Ukrajiny
- Po výmene väzňov s USA je späť doma v Los Angeles
Američanka Ksenia Karelina, ktorá si v Rusku odpykávala 12-ročný trest za vlastizradu, je opäť na slobode, informuje agentúra Reuters. Vo štvrtok bola prepustená v rámci výmeny väzňov medzi Spojenými štátmi a Ruskom, výmenou za Arthura Petrova – dvojitého občana Ruska a Nemecka, ktorého USA obviňujú z nezákonného vývozu amerických mikroelektronických komponentov do Ruska.
„Američanka Ksenia Karelina je na ceste domov do Spojených štátov. Bola nespravodlivo zadržiavaná Ruskom viac než rok a prezident Trump zabezpečil jej prepustenie,“ uviedol americký minister zahraničných vecí Marco Rubio na platforme X.
Petrov bol podľa amerického ministerstva spravodlivosti súčasťou rozsiahlej pašeráckej siete, ktorá prevádzala citlivú technológiu pre potreby ruskej vojenskej výroby. Karelina naopak čelila prísnemu trestu za dar vo výške niečo vyše 50 dolárov pre charitatívnu organizáciu pomáhajúcu Ukrajine.
Abú Dabí ako neutrálne územie
Výmena sa odohrala na letisku v Abú Dabí, hlavnom meste Spojených arabských emirátov. Podľa CIA a ruskej FSB bol proces koordinovaný na najvyššej úrovni, pričom rokovania viedol americký riaditeľ CIA John Ratcliffe a na ruskej strane podľa informácií CNN vystupoval poradca Vladimira Putina Kirill Dmitriev.
UAE vo svojom oficiálnom vyhlásení uviedli, že „miesto výmeny odráža priateľstvo medzi oboma krajinami a Spojenými arabskými emirátmi“. Výmena sa udiala len niekoľko dní po stretnutí ruských a amerických diplomatov v Istanbule, ktoré sa týkalo ambasádnych otázok a širších diplomatických kontaktov.
Fotografie zverejnené ministerstvom zahraničia UAE zachytávajú Karelinu v spoločnosti veľvyslanca Yousefa Al Otaibu na letisku Al Bateen v deň výmeny – 10. apríla 2025.
Z Los Angeles do trestaneckej kolónie
Karelina, americká občianka s ruským pôvodom a amatérska baletka z Los Angeles, bola zatknutá v januári 2024 počas návštevy svojej rodiny v Rusku, píše spravodajstvo CNN. O jej zadržaní sa USA dozvedeli až 8. februára. Jej cieľom bola krátka rodinná návšteva – plánovala stráviť dva týždne so svojimi rodičmi, sestrou a 90-ročnou starou mamou.
Ruský súd ju v auguste odsúdil za vlastizradu. Proces prebehol na tom istom súde v Jekaterinburgu, kde bol v minulosti odsúdený aj novinár Evan Gershkovich. Ten bol vymenený spolu s ďalšími prominentnými Američanmi za odsúdených Rusov vrátane nájomného vraha Vadima Krasikova.
„Prežila nočnú moru, ktorá trvala 15 mesiacov,“ povedal jej priateľ Chris van Heerden. „Nemôžem sa dočkať, keď ju znova objímem. Aj náš pes Boots ju netrpezlivo čaká.“
Politické zákulisie výmeny
Za prepustením Kareliny stojí viacero vplyvných postáv vrátane prezidenta Trumpa, jeho osobitných vyslancov Steva Witkoffa a Adama Boehlera, ako aj verejne známych osobností. Prípad sa stal prioritou po tom, čo sa o ňom dozvedel prezident počas rozhovoru s podnikateľom Danom Whiteom a režisérom Petrom Bergom, ktorí sa angažovali cez neziskové organizácie.
Petrov, ktorý bol zadržaný na Cypre v roku 2023 a vydaný do USA o rok neskôr, čelil viacerým federálnym obvineniam. Americké úrady tvrdia, že jeho sieť dodávala kľúčové technológie ruskému zbrojárskemu priemyslu, čím obchádzala západné sankcie zavedené po invázii na Ukrajinu v roku 2022.
Prepustenie Ksenie Kareliny predstavuje druhú výmenu amerického občana od nástupu Donalda Trumpa do úradu v januári. V rovnakom období bol prepustený aj učiteľ Marc Fogel, čo podľa ruských zdrojov „posilnilo dôveru a spoluprácu“ v oblasti výmeny väzňov medzi Moskvou a Washingtonom.
Spojené štáty pritom sledujú viac ako pol tucta ďalších prípadov občanov zadržaných v Rusku, vrátane Stephena Hubbarda, 72-ročného muža odsúdeného za údajné boje na strane Ukrajiny.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: Reuters, CNN