Americká Raja má „loviť“ ruské a čínske ponorky na dlhé vzdialenosti. USA otestovali gigantický dron
- Američania otestovali nový podvodný dron, ktorý má využívať energiu z oceánov
- Vďaka veľkému dosahu bez potreby dopĺňania paliva má „loviť“ ponorky
- Američania otestovali nový podvodný dron, ktorý má využívať energiu z oceánov
- Vďaka veľkému dosahu bez potreby dopĺňania paliva má „loviť“ ponorky
Americká Agentúra pre výskum pokročilých obranných projektov (DARPA) v spolupráci s americkým námorníctvom otestovala najnovší podvodný dron Manta Ray (Raja).
Raja je skonštruovaná tak, aby dokázala križovať oceány „veľmi dlhú dobu“, a to bez potreby dopĺňania paliva. Prvé testovanie plavidla, ktoré zostrojil zbrojársky gigant Northrop Grumman, prebehlo v marci a v apríli vo vodách Kalifornie.
„Naše úspešné testovanie Raje v plnom rozsahu potvrdzuje pripravenosť vozidla pokročiť smerom k prevádzke v reálnom svete,“ uviedol programový manažér Kyle Woerner vo vyhlásení.
Zázrak Raje spočíva vo využívaní energie oceánu
Dron, ktorý je niekoľkonásobne väčší ako záchranný čln, využíva pohyb oceánu na pohon v podmorskom svete. Práve táto technológia má zabezpečiť, že dron dokáže zostať pod vodou oveľa dlhšie ako súčasné podmorské drony.
Podľa Defense One by tak mohli tieto drony „loviť“ ruské a čínske ponorky. Dron má kombinovať viaceré zdroje pohonu. Práve pohon je problematický pri podvodných dronoch, ak majú byť vybavené aj nejakou muníciou, spotrebujú energiu navyše.
„Samotný oceán je plný potenciálnych zdrojov energie, ako sú prúdy, vlny a dokonca aj jemné rozdiely v teplote vody či hladine soli. Neexistuje však jediný dokonalý zdroj energie oceánu na to, čo sa DARPA snaží dosiahnuť,“ cituje Defense One poradkyňu portálu Kelley Ruehlovú, ktorá pracuje ako inžinierka v Národnom laboratóriu Sandia.
DARPA vo vyhlásení uviedla, že stroj bol z výroby v Marylande dovezený do Kalifornie po častiach. Na západnom pobreží USA bolo poskladané, čo má dokazovať možnosť rýchleho nasadenia po celom svete.
„Odoslanie vozidla priamo do jeho zamýšľanej oblasti prevádzky šetrí energiu, ktorú by vozidlo inak spotrebovalo počas prepravy,“ povedal Woerner.
„Po nasadení vozidlo využíva na pohyb po vode efektívne kĺzanie poháňané vztlakom. Plavidlo je navrhnuté s niekoľkými nákladovými priestormi rôznych veľkostí a typov, čo umožňuje širokú škálu súprav námorných misií,“ dodal.
Raja má poskytovať nielen dlhú operačnú dobu, ale má mať dlhú životnosť.
Rusko a Ukrajina
USA ale nie je jedinou krajinou, ktorá sa pokúša vyvinúť podvodný dron s dlhým dosahom. Rusko už v minulosti avizovalo torpédo Poseidon, ktoré má vedieť niesť muníciu s jadrovou hlavicou.
Práve Poisedon patrí k obávaným superzbraniam ruského prezidenta Vladimira Putina, pričom má vedieť na nepriateľskom území spôsobiť „jadrové tsunami“. Otázne je, v akom štádiu vývoja torpédo je a či Rusi vyrobili vôbec prvé exempláre.
Oveľa viac pokročili s dronmi Ukrajinci, tí exemplár dronu s menom Marička už aj vyrobili. Má ísť o samovražedný podvodný dron, ktorý má patriť k najväčším dronom svojho druhu.
Marička má čiernu farbu a podľa dostupných zdrojov meria šesť metrov na dĺžku a jeden meter na šírku. To z nej robí jeden z najväčších dronov na svete.
Dron má mať schopnosť prekonať vzdialenosť až 1 000 kilometrov. Využitý môže byť na viaceré účely, ako je prieskum, útok či preprava materiálu. Marička ale nie je lacná záležitosť, plavidlo má stáť 16 miliónov ukrajinských hrivien, čo je približne 400 566 eur.
Predpokladá sa, že Ukrajinci by tento dron využívali proti ruskej Čiernomorskej flotile. Práve takéto plavidlá by dokázali „pozostatkom“ kedysi ruskej pýchy narobiť poriadne problémy. Keďže operujú pod vodou, sú veľmi ťažko vysledovateľné, navyše ak sa k lodi dostanú, spôsobia škodu práve tam, kde je plavidlo veľmi zraniteľné. Zasiahnutá loď sa tak môže potopiť.
Ukrajina navyše používa aj povrchové drony, ktoré na prvý pohľad vyzerajú ako menšie loďky, práve tie sa podpísali pod poškodenie nejednej lode Čiernomorskej flotily.
Zdroje: DARPA, Defense One